Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΟΕ

ΚΕΡΔΙΣΕ ΧΘΕΣ ΑΝΕΤΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ 4-0

Δημοσίευση: 19 Φεβ 2020 22:29
ΠΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΠΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Ο ΠΟ Ελασσόνας επικράτησε με 4-0 του Μαυροβουνίου στο Δημοτικό Γήπεδο Ελασσόνας σε αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού (σ.σ. διπλοί αγώνες θα γίνονται στην ημιτελική φάση). Οι

ποδοσφαιριστές του Ζήση Ζιάγκα είχαν ένα σχετικά εύκολο απόγευμα πετυχαίνοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Αρχικά, ο Χάμος στο 17’, με σουτ λίγο έξω από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Μαγαζιώτη πετυχαίνοντας το 1-0 και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πεπκολάι, στο 41’, με κοντινό σουτ έκανε το 2-0. Ο ΠΟΕ βρήκε πάλι δίχτυα στο 60’ με καρφωτή κεφαλιά του Χάμου μετά από εκτέλεση κόρνερ και στο 87’ ο Ζηρδέλης, μετά από σέντρα του Χατζηβασίλη, διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Οι νικητές είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές. Στο 75’ πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Περτζιόνι έδιωξε με τα δάχτυλα σε κόρνερ ο Μαγαζιώτης και ένα λεπτό αργότερα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, σε κεφαλιά του Πετάνι. Στη μοναδική καλή στιγμή του Μαυροβουνίου, ο Βούκουτος βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά σούταρε μέσα από την περιοχή ψηλά άουτ. Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής κ. Ακρίβος, με τους συνεργάτες του κ. Νάκα, Μπουρονίκο. ΠΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Ζήσης Ζιάγκας): Γκουτζουρέλας, Μπούσιας (71’ Καλαϊτζίδης), Νταμπώσης (46’ Γκαντούνας), Σουγλής, Λαγός, Αθανασούλης, Χάμος (71’ Περτζιόνι), Πετάνι, Ζηρδέλης, Πεπκολάι (76’ Χατζηβασίλης), Λαζαρίδης. ΑΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης (80’ Ριζόπουλος), Μπάγκας Δημ. (46’ Σάπιος), Τασλακίδης (60’ Μπάγκας Αρσ.), Μπάγκας Κων., Ματζαφούλης, Μούμος, Μπατζέλας Βασ., Μπατζέλας Νικ., Ακριβόπουλος (68’ Κολιοφούτης), Βούκουτος, Γαρουφαλιάς. ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ - ΠΟΕ ΣΤΗΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ Με τον χθεσινό αγώνα ΠΟ Ελασσόνας – ΑΟ Μαυροβουνίου ξεκίνησε η προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ν. Λάρισας, ενώ ο αρχικά ορισθείς για σήμερα αγώνας Λάρισας 2012 – Φαλανιακού ματαιώθηκε λόγω της παραίτησης της γηπεδούχου ομάδας. Κατόπιν της κλήρωσης που έχει διενεργηθεί, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης, ο Φαλανιακός θα αντιμετωπίσει σε διπλό αγώνα τον ΠΟΕ που πέρασε στην επόμενη φάση, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στη Φαλάνη. Παράλληλα, στον άλλο ημιτελικό, ο νικητής του αγώνα Πελασγιώτιδας – Αετού Μακρυχωρίου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ηρακλή Λάρισας – Οικονόμου Τσαριτσάνης (5/3 ορίσθηκε το ματς), με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στην έδρα του νικητή του πρώτου ζεύγους. *Οι φωτογραφίες είναι από το Ράδιο Ελασσόνα και τον Ανδρέα Νικούλη