Πρωταθλητής χειμώνα ο ΠΟ Ελασσόνας

ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΣΤΗΝ 1η ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ Α’ ΓΥΡΟΥ ΤΗΣ «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ ΜΕΤΑ ΤΟ 1-0 ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΥ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΣΟΧΩΡΙΟΥ ΔΕΣΠΟΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΒΟΥΝΑΙΝΑ-Α.Σ. ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΩΝ ΣΤΟΝ 2ο ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ Α1 ΕΠΣΛ (15:00)

Δημοσίευση: 05 Ιαν 2020 22:15

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στην «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ κατέκτησε ο ΠΟ Ελασσόνας, ο οποίος τερμάτισε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την ολοκλήρωση του α’ γύρου της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα επικράτησε χθες με 1-0 στο γήπεδο Μεσοχωρίου του Δαμασιακού, χάρη στο γκολ του Μπαρλαγιάννη στο 72’ (έχασε όμως τον Ματούλα που αποβλήθηκε στο 73’) και παρέμεινε μόνος στο «ρετιρέ».
Ο δεύτερος της βαθμολογίας Φαλανιακός πέρασε από το Κιλελέρ κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με 2-0, σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι, άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Φλώρο, ενώ στο 24’ ο «συνήθης ύποπτος» Τσιάκος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Το σκορ της ημέρας πέτυχε ο Αετός Μακρυχωρίου που επιβλήθηκε στο Αργυροπούλι της τοπικής Δόξας με το εμφατικό 5-0. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Σιάτρας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο 23’ και στο 48’ ο Κατσαμάγκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3, στο 54’ ο Παπαδόπουλος έγραψε το 0-4 και στο 75’ ο Κουμπούρας ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 0-5.
Χωρίς νικητή και γκολ έληξε το παιχνίδι στην Αγιά ανάμεσα στον Δωτιέα και την Αμπελιά. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν μία αποβολή και συγκεκριμένα του Ε. Γούτου στο 85’.
Νίκη με ανατροπή για τον Σμόλικα Φαλάνης επί του ΠΑΟΛ Αβέρωφ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20ό λεπτό με τον Γραμμένο, ο Τσιρογιάννης εκμεταλλευόμενος ολιγωρία της άμυνας ισοφάρισε στο 32’ σε 1-1, ενώ στο 55’ η «χρυσή» αλλαγή, ο Ηλιόπουλος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τον Σμόλικα που στο 74’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κολοβού.
Πολύ σημαντική νίκη απ’ όλες τις απόψεις πέτυχε το Μαυροβούνι στο γήπεδο Βλαχογιαννίου με 2-0 επί της τοπικής Δόξας. Πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά ήταν ο Βούκουτος, ο οποίος μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 0-2.
Ποδαρικό με το δεξί στο 2020 έκανε ο Αχιλλέας Φαρσάλων κερδίζοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη της παραμονής. Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με 1-0 τον Αμπελωνιακό, χάρη στο γκολ του Παπακωνσταντίνου στο 67ο λεπτό.
Τέλος, σ’ ένα βαθμολογικό ντέρμπι στο οποίο η νίκη θα έδινε σημαντική ανάσα σε όποιον την έπαιρνε, Λάρισα 2012 και Τύρναβος 2005 μοιράστηκαν βαθμούς και γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 74’ με τον Κατσαρό και έφτασαν πολύ κοντά στο τρίποντο, όμως λίγο πριν το τέλος ο Κίτσας ισοφάρισε σε 1-1. Το τελικό αποτέλεσμα θα μπορούσε να λεχθεί ότι ωφέλησε περισσότερο τους γηπεδούχους, οι οποίοι χάρη στον βαθμό που πήραν ξέφυγαν από τη ζώνη των πλέι άουτ.

ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ Α1 ΕΠΣΛ
Το ντέρμπι κορυφής του 2ου ομίλου της Α1 ΕΠΣΛ ξεχωρίζει από τα σημερινά παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής της διοργάνωσης (15:00). Η πρωτοπόρος ΑΕ Βουναίνων υποδέχεται τον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα Α.Σ. Βορειοηπειρωτών, σ’ ένα σημαντικό παιχνίδι στη μάχη του τίτλου. Σημαντικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και η αναμέτρηση της Ραχούλας με την Υπέρεια.
Στον 1ο όμιλο ξεχωρίζουν τα παιχνίδια Δένδρα-Βερδικούσια και Πελασγιώτιδα-Δρυμός.
Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα (15:00):