Ηττήθηκε στο Β’ ημίχρονο ο Γ.Σ. Φαρσάλων

Δημοσίευση: 23 Δεκ 2019 20:19

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γ. Γκαντέλου
Την ήττα γνώρισε ο Γ.Σ.Φαρσάλων στην έδρα των Μαχητών Πεύκων Πειραματικού με σκορ 61-55. Η φαρσαλινή ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, δημιούργησε προϋποθέσεις υπέρ της, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν την

πολυπόθητη νίκη. Με αυτή την ήττα το συγκρότημα του Γρηγόρη Γιασάρη, στη 12η στροφή του πρωταθλήματος, μετράει 7 νίκες και 5 ήττες.
Με φόρα μπήκε στο παιχνίδι ο Γ.Σ. Φαρσάλων στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας διαφορά 11 πόντων (5-16) στη λήξη του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα των Μαχητών ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως η διαφορά μεταξύ τους αυξήθηκε κατά ένα πόντο για τους Φαρσαλινούς (20-32).
Στην επανάληψη στο τρίτο δεκάλεπτο, την υπεροχή των κινήσεων είχαν οι γηπεδούχοι φτάνοντας το παιχνίδι στον πόντο (42-43). Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, οι Μαχητές Πειραματικού σημείωσαν 19 πόντους, ενώ δέχθηκαν 12 πόντους και επικράτησαν με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 61-55.
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και των Μαχητών ο Κουντουρατζόγλου με 16 πόντους, ενώ για τον Γ.Σ.Φαρσάλων ο Δέσπος με 15 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 5-16, 20-32, 42-43, 61-55
Διαιτητές: Μπήτης-Δημάδης-Λάλλα
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 9(1), Χατζηκυριακίδης 8, Γεωργίου 7 (1), Κουντουρατζόγλου 16(1), Μαυρίδης 9, Ζιάκας 2, Κλωνάρας, Βαιντερλής, Μητσάκης 10 (2)
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Παπαχρήστος 10, Τσούμας 5(1), Βρεττάς 9(2), Πεταλωτής 7, Μουλάς 3, Τσούκας 6(2), Δέσπος 15.