Αγγιξε την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο

*Η ΚΑΕ Λάρισα ηττήθηκε χθες από την ΑΕΚ (76-86), αλλά το πάλεψε μέχρι τέλους

Δημοσίευση: 23 Δεκ 2019 22:12

Του Αρη Γκουτρουμάνη

Παρά την αντεπίθεση που έκανε στο 4ο δεκάλεπτο στην προσπάθειά της να «γυρίσει» το ματς, η ΚΑΕ Λάρισα δεν μπόρεσε να σταματήσει το σερί της ΑΕΚ και υποχρεώθηκε σε ήττα στο κλειστό της Νεάπολης με 86-76.

Κορυφαίος του γηπέδου ο Λάνγκφορντ που πέτυχε 28 πόντους (3τρ.) και ουσιαστικά ήταν αυτός που οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Χρυσικόπουλος 12 (2) και Σαντ-Ρος 11 (3). Από την ομάδα της Λάρισας ξεχώρισαν οι Παρκς 21 (1), Χίκι 13 (1) και Παπαντωνίου 17 (2). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 13/29 στα τρίποντα και οι γηπεδούχοι με 7/24.
Το παιχνίδι παρακολούθησαν περί τους 1.500 φιλάθλους (με πολλές οικογένειες και παιδιά), οι οποίοι δημιούργησαν μία όμορφη ατμόσφαιρα, κάτι που επισήμανε και ο τεχνικός της ΑΕΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου μετά την αναμέτρηση.
Ήταν ένα παιχνίδι που ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πίσω στο σκορ με 24-9, εξαιτίας της χαλαρής άμυνας αλλά και των χαμηλών ποσοστών ευστοχίας στην επίθεση (είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν σημειώσει για έξι περίπου λεπτά καλάθι-από το 3’40’’ έως το 9’30’’).
Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε επί της ουσίας στο 2ο δεκάλεπτο, αν και η ΚΑΕ Λάρισα πλησίασε στους 8 πόντους (29-37, στο 17’), καθώς οι Λάνγκφορντ και Ματσιούλις με εύστοχα τρίποντα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 15 πόντους (33-48).
Η ΑΕΚ συνέχισε να ανοίγει την ψαλίδα στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο με το ταμπλό να δείχνει στο 24’, 40-60 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.
Ο Παρκς με τρίποντο σε νεκρό χρόνο στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου μείωσε σε 53-68 και έδωσε το σήμα της αντεπίθεσης που θα ακολουθούσε στην τελευταία περίοδο.
Με ένα σερί 10-0 η ΚΑΕ Λάρισα μείωσε σε 60-68 (στο 32’), ενώ στη συνέχεια με ένα νέο 7-0 πλησίασε στους 4 πόντους (67-71, στο 25’) με τον Χίκι να είναι ο πρωταγωνιστής σ’ αυτό το χρονικό διάστημα.
Ο πολύ καλός Λάνγκφορντ με νέο τρίποντο έδωσε τη λύση στην ΑΕΚ, αλλά η ΚΑΕ Λάρισα έμεινε κοντά στο σκορ στην προσπάθειά της να πετύχει την ανατροπή. Το ταμπλό έδειχνε 71-76 στο 37’, όμως τα βήματα του Χάρις έδωσαν την κατοχή στους φιλοξενούμενους, που με δύο τρίποντα του Σαντ Ρός πήγαν στο +13 (71-84, στο 1’38’’ πριν το τέλος). Παπαντωνίου (με τρίποντο) και Παρκς μείωσαν σε 76-84 (στα 50’’), όμως ο Ρας ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων (στα 30’’) με τον Λάνγκφορντ να διαμορφώνει το τελικό 76-86.
Τα δεκάλεπτα: 9-24, 33-48, 53-68, 76-86.
ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Χίκι 13 (1), Ρας 9 (3), Μπερχανεμέσκελ 6, Χάρις 2, Παρκς 21 (1), Χείλαρης, Μαραγκός 2, Τσιλούλης, Σπυρόπουλος, Φλόιντ 6, Παπαντωνίου 17 (2), Τσιρογιάννης.
ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (3), Χρυσικόπουλος 12 (2), Μαυροειδής 6, Σαντ-Ρος 11 (3), Γιαννόπουλος 9 (2), Ρέι 7 (1), Τολιόπουλος, Ματσιούλις 8 (2), Κακλαμανάκης, Γκίκας 2, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 3.

και διάρκεια στο παιχνίδι μας

Αμέσως μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της ΚΑΕ Λάρισα Βαγγέλης Αγγέλου δήλωσε τα εξής:
«Μπορούμε να δούμε το παιχνίδι με δύο ζευγάρια γυαλιά. Αυτά της προσπάθειας και τα γυαλιά του θυμού. Νομίζω πως οι αναλύσεις δεν μας ωφελούν σε τίποτα. Το μπάσκετ είναι παιχνίδι κατοχών και επίσης αν αυτός που έχει τις κατοχές έχει την ποιότητα και την εμπειρία να τις διαχειριστεί. Ξέραμε πως έχει δύο δημιουργούς και σποτ παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί πουθενά. Δεν ελέγχαμε τίποτα. Ούτε τον ψηλό ούτε το μακρινό σουτ. Κάναμε και πολλά λάθη. Είχαμε δέκα κατοχές λιγότερες. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε και καταφέραμε να φτάσουμε το παιχνίδι στις δύο κατοχές. Η ΑΕΚ έβαλε 2/2 σουτ και εμείς 0/2. Προσπαθούμε να φτιάξουμε χαρακτήρα και διάρκεια στο παιχνίδι μας. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο σήμερα. Η ομάδα δείχνει αγωνιστικότητα. Δεν είναι εύκολο να κερδίσεις τον κόσμο. Έρχεται ο κόσμος ενθαρρύνει την ομάδα. Κυνηγάμε στα υπόλοιπα 14 παιχνίδια αυτό που φαντάζει δύσκολο όχι μόνο για εμάς αλλά και για τους υπόλοιπους».