Εχασε στο τέλος την ευκαιρία...

Η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ ΜΕ 68-64

Δημοσίευση: 27 Οκτ 2019 21:32

Την ευκαιρία να πάρει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη και μαζί δύο πολύτιμους βαθμούς έχασε η Λάρισα ΚΑΕ, η οποία ηττήθηκε χθες σ’ ένα «κλειστό» παιχνίδι από τον Ιωνικό Νικαίας με 68-64.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κυρίως στην αστοχία των παικτών του Βασίλη Φραγκιά στο τελευταίο λεπτό (τρία άστοχα σουτ τριών πόντων και δύο χαμένες βολές). Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 15-7 στα τελευταία 4’ και 28’’ της συνάντησης κατάφεραν να πάρουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.
Ο Ιωνικός ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (18-16), ωστόσο το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη Λάρισα να προηγείται με μόλις ένα πόντο (32-31).
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με τον Χάρις να είναι εύστοχος έξω από τη γραμμή των τριών πόντων και δύο βολές του Τζόνι Μπερχανεμέσκελ, η Λάρισα προηγήθηκε με 9 (46-37), με 3’ και 44’’ να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Η λαρισινή ομάδα έφτασε ξανά στο +9 (50-41), 1’ και 49’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-44, ύστερα από μια βολή του Γιουτζίν Λόρενς και δύο του Μαυροκεφαλίδη.
Ο Ιωνικός αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 9-2 προσπέρασε με 53-52 στο 34’. Με καλάθι του Παρκς και τρίποντο του Χάρις, η Λάρισα ανέκτησε το προβάδισμα (57-53), 4’ και 28’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Με μια βολή του Μαυροκεφαλίδη και δύο ζευγάρια βολών από τους Λόρενς, Τζόουνς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-59, με 1’ και 50’’ να απομένουν για τη λήξη του ματς. Ο Νώντας Παπαντωνίου με τρίποντο ισοφάρισε για τη λαρισινή ομάδα (62-62) στο 39’, όμως, ο Μπαρτ πολύ γρήγορα έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ιωνικό (64-62, 47’’ πριν το τέλος).
Ο Ρέινολντς αστόχησε σε δύο διαδοχικά σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Μπερχανεμέσκελ είχε 2/4 βολές. Αντίθετα ο Τζόουνς είχε 3/4 βολές και ο Μπαρτ 1/2 και διαμόρφωσαν το τελικό 68-64.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 14, Μπαρτ 21(1), Χαραλαμπόπουλος 5, Μπατής, Σάφτενάαρ 4, Τζόουνς 12, Λόρενς 3, Κόττας 6, Στιθ 3.
ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 6, Ρέινολντς 5, Χείλαρης 7(1), Μπερχαμενέσκελ 13, Σπυρόπουλος 4(1), Παπαντωνίου 11(2), Φλόιντ, Βαβάτσικος, Παρκς 7, Χάρις 11(3).

Ηρακλής-Πανιώνιος    96-101
Ήφαιστος -Προμηθέας    72-75
Κολοσσός -ΠΑΟΚ    87-66
Ιωνικός Ν. -Λάρισα    68-64
Περιστέρι –Λαύριο    88-62