Αποκλεισμός του ΓΣ Φαρσάλων

ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευση: 26 Σεπ 2019 15:13

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Ο Γ.Σ.Φαρσάλων ηττήθηκε εντός έδρας στα Φάρσαλα από την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη, ομάδα Α2 κατηγορίας, με σκορ 91-64 και δεν κατάφερε να συνεχίσει στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος.
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, με την ομάδα των Φαρσάλων να προηγείται στο σκορ (16-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά ως και το 17’ (25-28), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους στο παρκέ ανεβάζοντας το σκορ στο +8 μπροστά από τους γηπεδούχους, στη λήξη του ημιχρόνου (33-41).
Με την εκκίνηση του β’ ημιχρόνου, η ομάδα του Γιασάρη προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, ανεβάζοντας και άλλο τη διαφορά στο +19, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 52-71. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες των γηπεδούχων δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, και η κόρνα της γραμματείας έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη με τελικό σκορ 91-64.
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, με 20 πόντους ήταν ο Παπαχρήστος για τον Γ.Σ.Φαρσάλων και ο Βασιλόπουλος με τους ίδιους πόντους για την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη.
Δεκάλεπτα: 16-14, 33-41, 52-71, 64-91.
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Πεταλωτής 9, Στάνκοβιτς 6(2), Τσούμας Σ. 3, Βρεττάς 4, Τσούκας 10(3), Βασιλείου, Παπαχρήστος 20, Μουλάς 7, Δέσπος 5.
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Καζάνας 5(1), Γκάτζιος , Παπαδιονυσίου 16(3), Αντωνάκης 7(1), Ναούμης 4, Ράπτης 5, Βασιλόπουλος 20(4), Οικονομόπουλος 10(2), Σκουλίδας 13(2), Τσαπατώρης 2, Μαργέλης 9.