Οι Ράπτορς νίκησαν τους Μπακς με 118-112 μετά από δύο παρατάσεις και μείωσαν σε 2-1

ΡΕΚΟΡ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΣΤΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Δημοσίευση: 21 Μαϊ 2019 17:30

Μετά από δύο παρατάσεις οι Ράπτορς κατάφεραν να νικήσουν με 118-112 τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο Τορόντο και να μειώσουν σε 2-1 στη σειρά των τελικών στην περιφέρεια της Ανατολής.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ έφτασε σε ρεκόρ καριέρας μαζεύοντας 23 ριμπάουντ, αλλά περιορίστηκε στους 12 πόντους (5/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/7 βολές), μοίρασε επτά ασίστ, είχε 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα, 6 φάουλ και έκανε 8 λάθη σε 45 λεπτά συμμετοχής.
Κορυφαίος για την ομάδα του Καναδά, ήταν ο Καγουάι Λέοναρντ, ο οποίος παρά το τράβηγμα που αισθάνθηκε στο τρίτο λεπτό έπαιξε μέχρι το τέλος, σημειώνοντας 36 πόντους, μαζεύοντας εννέα ριμπάουντ και μοιράζοντας πέντε ασίστ.
Ο Μίντλετον ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 96-96 στέλνοντας τη ματς στην πρώτη παράταση (103-103). Στα 4:24 πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, αποβλήθηκε ο Αντετοκούνμπο με έκτο φάουλ και οι Ράπτορς με ηγέτη τον Λέοναρντ, έφτασαν στη νίκη με 118-112.
ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-21, 58-51, 77-75, 96-96 (κ.α.), 103-103 (α’ παράταση), 118-112.