«Κλειδώνει» την 3η θέση ο Ερμής Αγιάς

ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΟΝ ΝΕΣΤΟΡΑ ΚΟΜΜΑΤΟ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ 30 ΠΟΝΤΟΥΣ ΟΙ «ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΙ» ΝΙΚΗΣΑΝ ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ΜΕ 99-83 ΚΑΙ ΠΑΤΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΓΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΟΨΕΙ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ ΤΗΣ Α2

Δημοσίευση: 07 Απρ 2019 22:00

Νίκη που τον φέρνει πολύ κοντά στο να εδραιώσει τη θέση του στην τριάδα ενόψει των πλέι οφ της Α2 Εθνικής (ήταν αναμενόμενη η ήττα του Διαγόρα), πέτυχε χθες στο Κλειστό της Νεάπολης ο Ερμής Αγιάς με 99-83 επί του Αμαρουσίου.

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου βελτίωσε την εικόνα της στο β’ ημίχρονο και έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας για μία ακόμα φορά κορυφαίο τον φυσικό της ηγέτη Νέστορα Κόμματο που πέτυχε 30 πόντους με 5 τρίποντα -εκ των οποίων τα δύο μετατράπηκαν σε έμμεσα 4ποντα- μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και είχε 1 κλέψιμο, φτάνοντας τους 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τάσο Σπυρόπουλο που είχε 19 πόντους (9 ριμπ., 1ασίστ, 3 κλ.), αλλά και τους Θοδωρή Τσιλούλη (15 πόντοι με 2 τρίπ., 3 ριμπ., 5 ασίστ, 1 κλ.) και Στεφάν Ζιβάνοβιτς (16 πόντοι με 2 τρίπ., 1 κλ.).

Γεμάτο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να φορτώνουν τα αντίπαλα καλάθια (αρκετά εύστοχα τρίποντα) εκμεταλλευόμενες τις χαλαρές άμυνες. Το Μαρούσι έφτασε στο +5 (15-20, στο 7’30’’) αλλά οι Σπυρόπουλος, Ζιβάνοβιτς και Τσιλούλης έφεραν σε θέση οδηγού τη λαρισινή ομάδα (25-23, στο 10’).

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ερμή να φτάνει στο +5 (31-26, στο 12’), όμως το Μαρούσι ανέτρεψε προσωρινά την κατάσταση (31-33, στο 14’), αλλά στη συνέχεια ο Ερμής, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου και κλέβοντας μπάλες, πήρε εκ νέου το προβάδισμα φτάνοντας, με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, στο +7 (45-38).

«ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΕ» Ο ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Νέστορας Κόμματος άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα στα χέρια του και με εύστοχο τρίποντο στο 22’30’’ αύξησε τη διαφορά στο +9 (53-44). Ένα έμμεσο 4ποντο (τρίποντο και φάουλ) του φυσικού ηγέτη των «κυανολεύκων» στο 14’ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (59-48), ενώ ο Τσιλούλης με ένα έμμεσο τρίποντο (γκολ φάουλ) πήγε τον Ερμή στο +14 (66-52, στο 15’30’’). Μία ακόμα «βόμβα» τριών πόντων από τον Κόμματο άνοιξε την ψαλίδα στο +17 (71-54, στο 17’) για να λήξει η τρίτη περίοδος με 79-64.

Ο Ερμής είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη και το τελευταίο δεκάλεπτο, όπως όλα έδειχναν, θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το Μαρούσι προσπάθησε στις αρχές τις τελευταίας περιόδου να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας στους 9 πόντους τη διαφορά (79-70, στο 32’) αλλά κάπου εκεί ο Τάσος Σπυρόπουλος ανέλαβε δράση. Ο φόργουορντ του Ερμή κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα, φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 8 πόντους και μαζί με ένα τρίποντο του Τσιλούλη και ένα δίποντο του Κόμματου έδωσε στον Ερμή το μεγαλύτερο προβάδισμα στο σκορ από την έναρξη του αγώνα (91-70, στο 35’). Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί. Το Μαρούσι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με σουτ τριών πόντων αλλά δεν το πέτυχε, η ομάδα του Γιάννη Λίβανου διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και χωρίς άγχος έφτασε στη νίκη με το τελικό 99-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 45-38, 79-65, 99-83.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιαμπαλής, Μηλιώνης, Τσιλούλης 15 (2), Σπυρόπουλος 19, Κόμματος 30 (5), Τριανταφύλλου 6 (1), Ζιβάνοβιτς 16 (2), Λάππας 2, Βρεττάς, Τσούμας 5 (1), Λόλας 6.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 20, Στασινός 21 (1), Ξυδάς 7, Χατζηδάκης 4, Γκουαλτιέρι 6 (2), Κανέλλης 6 (1), Λυκογιάννης 9, Σουρλής 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 1, Μιχαλούτσος 3 (1).

Πευκοχώρι – Εθνικός         98-96

Καστοριά – Ψυχικό  74-67

Απόλλων Π. – Κάρδιτσα     71-59

Ερμής Αγιάς – Μαρούσι     99-83

Χαρ. Τρικούπης – Αμύντας 74-72