Προκρίθηκαν Ηρακλής Λ. ΠΟΕ και Δαμασιακός

*ΣΤΟΥΣ «4» ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣΛ *ΣΗΜΕΡΑ (15:30) ΤΟ ΣΜΟΛΙΚΑΣ-ΚΙΛΕΛΕΡ

Δημοσίευση: 28 Μαρ 2019 22:40
Ηρακλής Λάρισας - Φαλανιακός 4-2 παρ. (2-2 κ.α.) Ηρακλής Λάρισας - Φαλανιακός 4-2 παρ. (2-2 κ.α.)

Την πρόκριση στους «4» του κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισαν χθες οι Ηρακλής Λάρισας, ΠΟΕ και Δαμασιακός.

Οι «κυανόλευκοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη επικράτησαν στην παράταση 4-2 του Φαλανιακού (2-2 κ.α.), η ομάδα της Ελασσόνας έκαμψε με 2-0 την αντίσταση του Τυρνάβου, ενώ τέλος στο γήπεδο Μαυροβουνίου ο Δαμασιακός, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την κατά μία κατηγορία μικρότερη τοπική ομάδα, έκανε την ανατροπή κερδίζοντας με 2-1. Η αυλαία της προημιτελικής φάσης πέφτει σήμερα στη Φαλάνη με το παιχνίδι Σμόλικας-Κιλελέρ (15:30). Αναλυτικά τα χθεσινά παιχνίδια:

ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0 και παράλληλα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 69’, ο Ηρακλής Λάρισας έκανε τα εύκολα δύσκολα και τελικά πήρε τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Φαλανιακό στην παράταση με 4-2, αφού οι φιλοξενούμενοι -με κορυφαίο τον Λεσάι- κατάφεραν μέσα σε διάστημα 11 λεπτών να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (2-2) και να το οδηγήσουν στο έξτρα ημίωρο. Ήταν η πρώτη επίσημη φετινή νίκη του Ηρακλή επί του Φαλανιακού, καθώς στο παιχνίδι του α’ γύρου του πρωταθλήματος η ομάδα του Τάσου Μπεριτζά είχε νικήσει εκτός έδρας με 1-0, ενώ το δεύτερο ματς το περασμένο Σάββατο στη Φαλάνη έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Ηρακλής κινήθηκε πιο επιθετικά στο α’ ημίχρονο και πίεσε τον αντίπαλό του, ο οποίος προσπάθησε να διαφυλάξει σε πρώτη φάση τα νώτα του. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 15’ και ήταν αυτή που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από πλευράς Ηρακλή, όταν το κοντινό πλασέ του Γιαννακόπουλου αποκρούστηκε από χέρι αμυνόμενου (του Γ. Πανταζή), με τον διαιτητή κ. Μπουρουζίκα να μην καταλογίζει την παράβαση (πέναλτι), παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Ηρακλή να πιέζει, δημιουργώντας ευκαιρίες όπως με τους Νάστα (20’), Φώτο (26’) και Κακαβίτση (38’). Από την άλλη πλευρά η μοναδική αξιόλογη στιγμή για τον Φαλανιακό σημειώθηκε στο 40’ όταν ο δραστήριος Λεσάι έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, προχώρησε αρκετά και σούταρε δυνατά, όμως ο Καραναστάσης δεν αιφνιδιάστηκε. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν χωρίς γκολ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο «συνήθης ύποπτος» Κακαβίτσης «χτύπησε» στο 43’. Ο Φώτος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο έμπειρος επιθετικός των «κυανολεύκων» με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ηρακλή, που στο 56’ διπλασίασε τα τέρματά του, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα τού -ιδιαίτερα κινητικού- Γκιουρσάνη, ο Μανιώτης με πλασέ πάνω στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το 2-0. Στο 67’ σε μία μονομαχία του Ντανίκα με τον Λάμπρου, ο διαιτητής έδειξε φάουλ υπέρ του Ηρακλή, απόφαση για την οποία διαφώνησε ο παίκτης του Φαλανιακού, ο οποίος αντέδρασε, κάτι είπε στον διαιτητή (προφανώς τον εξύβρισε) με αποτέλεσμα να αντικρίσει αμέσως την κόκκινη κάρτα. Ο Ηρακλής με το υπέρ του 2-0 και έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα έδειχνε να είναι πολύ κοντά στη νίκη, ωστόσο ο Λεσάι είχε διαφορετική άποψη. Ο επιθετικός του Φαλανιακού στο 69’ μπήκε πολύ ωραία από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ μείωσε σε 2-1, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, ενώ στο 80’ μετά από ωραία ενέργεια (ελίχθηκε έξυπνα στη μεγάλη περιοχή), πάσαρε στον Μπέη, ο οποίος από κοντά με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Πολύ καλό το ξεκίνημα του Ηρακλή στο έξτρα ημίωρο, καθώς στο 94’ ο Λάμπρου με σουτ από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-2 και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «κυανόλευκους». Οι γηπεδούχοι «σφράγισαν» την πρόκριση στο τελευταίο λεπτό του α’ ημιχρόνου της παράτασης (105’), όταν σε γρήγορη επιθετική ενέργεια που ξεκίνησε από τον Χρηστίδη, ο Κακαβίτσης πάσαρε στον Γκιουρσάνη κι αυτός από κοντά με σουτ έγραψε το 4-2. Στο 108’ ένα καλό σουτ του Κακαβίτση αποκρούστηκε σε κόρνερ, ενώ στο 113’ ο Λεσάι άγγιξε το 4-3, όταν «τσίμπησε» την μπάλα προ του Καραναστάση, πλάσαρε, αλλά ο Ντιντής έδιωξε προ της γραμμής σε κόρνερ. Έτσι το 4-2 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, με τον Ηρακλή να σφραγίζει το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης. Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Μπουρουζίκας (Καρακώστας-Πατέτσος) ο οποίος προσπάθησε να κρατήσει τις ισορροπίες, ωστόσο δεν απέφυγε τα λάθη (πιο χαρακτηριστικό το χέρι στο 15’) με αποτέλεσμα να εκφραστούν παράπονα από τους πάγκους των δύο ομάδων. Μάλιστα δεν αποφεύχθηκε η ένταση μετά το τέλος του αγώνα, μεταξύ ανθρώπων των δύο ομάδων, χωρίς ωστόσο να σημειωθούν επεισόδια.

ΔΗΛΩΣΗ Τ. ΜΠΕΡΙΤΖΑ

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Φαλανιακού Τάσος Μπεριτζάς έκανε την παρακάτω δήλωση: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου και να τονίσω ότι είμαι υπερήφανος που είμαι προπονητής τους». ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρ. Χατζηλιάδης-Θ. Τριανταφυλλόπουλος): Καραναστάσης, Λάμπρου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς (47’ λ.τ. Δολιάνης), Ντιντής, Μανιώτης, Γκιουρσάνης (117’ Κυριάκης), Νάστας, Φώτος (64’ Χρηστίδης), Ζαφειρίου, Κακαβίτσης (119’ Ράχης). ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ (Τ. Μπεριτζάς-Μ. Μαλαμάς): Μάλτζαρης, Παππάς, Μάνικος, Σούλι (46’ λ.τ. Ντανίκας), Μαχαίρας, Β. Λυγούρας (30’ λ.τ. Μπέης), Γ. Πανταζής, Δημητρέλης (106’ Καρακίτσιος), Ιωαννίδης (60’ Ακριβόπουλος), Τσιάκος, Λεσάι.

ΑΝΕΤΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ο Π.Ο. Ελασσόνας πέρασε στους «4» του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ, επικρατώντας του Τυρνάβου 2005 με 2-0. Το α’ ημίχρονο του αγώνα… δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας» ενώ στο β’ ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι παρουσίασαν καλύτερη εικόνα αγωνιστικά. Ο αγώνας της Ελασσόνας είχε δυνατές μονομαχίες, αλλά λίγες μεγάλες φάσεις και στις δύο εστίες. Τελικά, οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι και έτοιμοι για την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού, με τους φιλοξενούμενους που αγωνίστηκαν φιλότιμα… μάλλον να έχουν το μυαλό τους στο να «κλειδώσουν» την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία του νομού.

Φάσεις – γκολ

9': Επικίνδυνο σουτ του Καραγκούνη μετά από κόντρα του Αυλογιάρη φεύγει κόρνερ. 25': Συνεργασία των Ελασσονιτών, με τον Ματούλα να δίνει την μπάλα στον Ζηρδέλη, που με έξυπνο ανάποδο σουτ στέλνει την μπάλα μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά. 36': Κεφαλιά του Κατσαβού από καλή θέση, δεν ανησυχεί τον Γούπο που μπλοκάρει. 58': Σουτ του Κυρίτση από καλή θέση φεύγει άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τυρνάβου. 60': Συνεργασία των παικτών του ΠΟΕ έφερε αποτέλεσμα, όταν ο δραστήριος Ζηρδέλης «κλέβει» από αντίπαλο στο κέντρο του γηπέδου τη μπάλα, που τη δίνει στον Ματούλα, αυτός του την ξαναδίνει και ο Ζηρδέλης με όμορφο σουτ γράφει το 1-0, μέσα σε πανηγυρισμούς. 65': Νέα επικίνδυνη επίθεση από πλευράς ΠΟΕ, από τα αριστερά προχωρά και ξεφεύγει ο Μάντζαρης, που κάνει πάσα ακριβείας στον καλά πλασαρισμένο στην περιοχή Ματούλα και ο τελευταίος με εξαιρετική προσπάθεια – σουτ γράφει το 2-0, μέσα σε χειροκροτήματα. Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Στάικος με βοηθούς τους κ. Μάνο και Δεδικούση. Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Ζ. Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας(80' Καλύβας), Νταμπώσης, Σουγλής, Λαγός, Συνάπαλος, Μάντζαρης(77' Πετάνι), Κυρίτσης Αθ., Ζηρδέλης(85' Λαγιόκαπας), Ματούλας(89' Σιαφαρίκας), Καραγκούνης. ΤΥΡΝΑΒΟΣ 2005 (Ηλ. Σελιώνης): Χαλκιάς, Πατσής, Λιάκος(90' Κόκκας), Αυλογιάρης, Καρράς, Ντονούδης, Κατσαβός, Κοκόμπελης(77' Ιωαννίδης), Κατσαρός(77' Τσεσμά), Μπάκος, Νταναβάρας. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΟΥΚΙΔΗΣ

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ

Ανατροπή σημειώθηκε στο Μαυροβούνι, όπου ο Δαμασιακός επικράτησε της φερώνυμης ομάδας (μοναδική από την Α1 ΕΠΣΛ) με 2-1 και θα δώσει το «παρών» στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Βούκουτο, ενώ έφτασαν πολύ κοντά και σ’ ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να το πετύχουν. Από την άλλη πλευρά ο Δαμασιακός ισοφάρισε το παιχνίδι στο 40’ με το γκολ του Νάτση, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 75’ ο Ιωαννίδης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-2 και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ (Ι. Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ., Σάπιος, Νότας, Κολιοφούτης, Τατσέλος (88’ Παπαμάνος), Τριάντης, Μπατζέλας Ν. (90’ Μπατζέλας Β.), Χατζηλιάδης, Μπάγκας Αρ. (85’ Αρσένης), Βούκουτος. ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ (Δ. Μπουκουβάλας): Βλιώρας, Ιωαννίδης, Ντόκος, Γεωργατζιάς, Μπακαΐμης, Μουσιάρης, Τσιάλτας, Νάτσης (90’ Λέτσιος), Λούτσος, Φούντας (46’ Λόλας), Αμπατζίδης (60’ λ.τ. Δούκας).