* Πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 77-73

Δημοσίευση: 18 Μαρ 2019 22:09

ΦΑΡΣΑΛΑ Γραφείο («Ε»)
Του Γιώργου Γκαντέλου
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη και τη δεύτερη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής σημείωσε η ομάδα του ΓΣ Φαρσάλων, στην έδρα των Μαχητών Πεύκων με σκορ 77-73.
Στην πρώτη περίοδο οι «μπλε» παρουσιάστηκαν σοβαροί και απέκτησαν μικρή διαφορά 3 πόντων (23-26). Στη δεύτερη περίοδο οι Μαχητές πήραν οριακά κεφάλι στο σκορ (42-41) και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και αύξησαν τη διαφορά τους με το ταμπλό να δείχνει στο 30’ 64-55.
Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο του αγώνα οι Φαρσαλινοί πάτησαν γκάζι στην επίθεση σημειώνοντας 22 πόντους και παίζοντας ταυτόχρονα σκληρή άμυνα ανάγκασαν τον αντίπαλό τους να περιοριστεί στους 9 πόντους. Έτσι έφτασαν σε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τον ΓΣ Φαρσάλων και του αγώνα, ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 24 πόντους (1τρ.), ενώ για τους Μαχητές ο Μητσάκης με 23 πόντους (4τρ.).
Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 64-55, 73-77.
ΜΑΧΗΤΕΣ-ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 3(1),Καραγιαννίδης 6(2), Δήμας 2, Μαυρίδης 11, Χατζημιχαηλίδης 10(1), Κλωνάρας 5, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 23(4), Λαζάρου 6, Ελευθεριάδης 5.
Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 16(2), Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιώγκας 3, Συνετός 6(1), Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 24(1), Δέσπος 5, Φιλιππόπουλος