Ηττα εντός έδρας για τον Γ.Σ. Φαρσάλων

*Από τον Φαίακα Κέρκυρας με 61-79

Δημοσίευση: 25 Φεβ 2019 16:07

Την ήττα γνώρισε ο ΓΣ Φαρσάλων στην έδρα του, με αντίπαλο τον Φαίακα Κέρκυρας, με σκορ 61-79, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Χάρη Φόρου, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ 16-8. Δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, στο σημείο αυτό οι παίκτες του Φαίακα, αντέδρασαν και μείωσαν στους τρεις (16-13) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Φαρσαλινοί "μπλόκαραν" επιθετικά και αμυντικά και έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να αντεπιτεθούν και να πάρουν μεγάλη διαφορά στο σκορ, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 18 πόντους διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί με την πλάτη στον τοίχο, προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά μειώνοντας στους 8, μαρκάροντας ουσιαστικά σε όλο το γήπεδο. Η μεγάλη υπερπροσπάθεια της προηγούμενης περιόδου, στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο οδήγησε τους Φαρσαλινούς σε κατάρρευση δυνάμεων και στην ήττα, καθώς οι παίκτες του Φαίακα Κέρκυρας ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 18 πόντους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 61-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 26-44, 46-54, 61-79

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης: 13(2), Χαιριτίδης 8(2), Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 3(1), Τσιώγκας 9, Συνετός, Τοπουζίδης 2, Λούτας 3, Γκιουλέκας 23 (2), Φαρμάκης, Φιλιππόπουλος

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Γεωργίου-Μούτσος) : Κατέχης, Γρίψιος 10(2), Ψαρράς, Νεδέλκος 15(1), Σιώπης 3, Σπιτιέρης 15(2), Πεταλωτής 12(1), Περούλης 8, Νίκας 14(4), Αυγερινός, Χατζόπουλος 2, Ταουσάνης.