* Στον Λαγκαδά επί του τοπικού Ερμή με 71-58

Δημοσίευση: 28 Ιαν 2019 22:02

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιώργου Γκαντέλου

Ψυχολογική νίκη εκτός έδρας πέτυχε ο ΓΣ Φαρσάλων στον Λαγκαδά απέναντι στον τοπικό Ερμή. Οι παίκτες του Χάρη Φόρου μπήκαν απόλυτα αποφασισμένοι και έτοιμοι να τα δώσουν όλα και να ξεκινήσουν την αντεπίθεσή τους σε μια δύσκολη έδρα με έναν πολύ καλό αντίπαλο. Οι «μπλε» όμως έδειξαν ότι αυτή τη φορά τίποτα δεν θα τους σταματούσε και κατάφεραν να πάρουν σπουδαίο διπλό με σκορ 58 – 71. «Όπλο» για τους Φαρσαλινούς τα τρίποντα, καθώς στο συγκεκριμένο παιχνίδι «πυροβόλησαν» 11 φορές εύστοχα από τη γραμμή των 6.75 μ.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να μπαίνει με απόλυτη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και να περνάει μπροστά με εννέα πόντους (4 – 13). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 13 – 13, όμως ο Γυμναστικός έδειξε από νωρίς ότι αυτό το παιχνίδι είναι δικό τους, καθώς με σερί 0 – 9 και πάλι πέρασαν μπροστά με 13 – 22, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18 – 26.
Οι «μπλε» δεν είχαν διάθεση για «αστεία» και με άμυνα για σεμινάριο και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με 8 πόντους (31 – 39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν έξι εκ των 10 συνολικά πόντων τους με βολές, με τον Γυμναστικό να παίζει με τρομερή ενέργεια στην άμυνά του. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα οι Φαρσαλινοί ήταν μπροστά με 21 πόντους (50 – 71), όμως οι γηπεδούχοι με σερι 8 – 0 μείωσαν σε 58 – 71 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ!
Πρώτος σκόρερ για τον Γ.Σ. Φαρσάλων ήταν ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 19 πόντους, ενώ οι Λεπενιώτης και Χρήστος Αναγνωστόπουλος σημείωσαν από 11 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 18 – 26, 31 – 39, 41 – 49, 58 – 71.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: Μίνου 7 (2), Αλπίνης 6, Μάρουσιτς 13 (1), Τσιρογιάννης 10 (2), Νότης 4, Λούκας 6 (1), Γκαμούρας 6, Πιλκούδης 6, Παρίσης, Κωνσταντινίδης, Παπαπαστάλης.
Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ: Λεπενιώτης 11 (1), Χαιρετίδης 7 (1), Φιλιππόπουλος 3, Τσιώγκας 3 (1), Αναγνωστόπουλος 11 (3), Τοπουζίδης 9 (3), Γκιουλέκας 19 (2), Δέσπος 8, Λούτας, Αλεξόπουλος, Φαρμάκης, Συνετός.
Ίκαροι Σερρών – Φαίακας    72-58
Ελευθερούπολη – Φίλιππος Β.    80-58
Ανατόλια – Αγρίνιο    87-72
Ερμής Λαγκαδά – Φάρσαλα    58-71
Χαλκηδόνα – Μαχητές Πεύκων    66-58