Κακό ξεκίνημα και ήττα για τον Γ.Σ. Φαρσάλων

Με 83-69 από την Ελευθερούπολη

Δημοσίευση: 14 Ιαν 2019 22:03

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιώργου Γκαντέλου

Την ήττα εκτός έδρας με σκορ 83-69 γνώρισε ο ΓΣ Φαρσάλων στην Καβάλα, απέναντι στην ομάδα της Ελευθερούπολης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι “μπήκαν” πιο συγκεντρωμένοι στην πρώτη περίοδο του παιχνιδιού, αιφνιδιάζοντας τους Φαρσαλινούς και παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια της αναμέτρησης.
Οι μπλε αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο μαζεύοντας την επιμέρους διαφορά, επιδιώκοντας έτσι να μείνουν κοντά στο σκορ, και να παραμείνουν ζωντανοί, σημειώνοντας 28 έναντι 20 πόντων των γηπεδούχων κλείνοντας το ημίχρονο με 49-41.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χάρη Φόρου, μείωσαν ακόμη περισσότερο φθάνοντας στους 6 πόντους τη διαφορά (63-57).
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι σκόραραν για τρίτη συνεχή φορά 20 πόντους επιθετικά, παίζοντας ταυτόχρονα καλή άμυνα, κρατώντας στους 12 πόντους τους παίκτες του Γ.Σ. Φαρσάλων, πετυχαίνοντας σημαντική νίκη στην έδρα τους, απέναντι στον αξιόμαχο Γυμναστικό που προσπάθησε αρκετά, αλλά δεν τα κατάφερε να αποδράσει με το διπλό, με τελικό σκορ 83-69.
Τα δεκάλεπτα: 29-13, 49-41, 63-57, 83-69
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 7, Γκέλιος 8 (1), Στυλίδης 24 (2), Μπουτσακτσί, Ιωάννου 10 (3), Απαζίδης 8 (2), Σταμπουλής 14 (2), Χαρισμίδης 2, Βοϊβατόπουλος 8, Καραγιώργος 2
Γ.Σ. Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 16 (1), Χαιρετίδης, Φιλιππόπουλος 6, Αναγνωστόπουλος 14 (3), Τσιώγκας, Συνετός 1, Τοπουζίδης 4 (1), Γκιουλέκας 17 (1), Δέσπος 11.
Έσπερος Λαμίας - Φαίακας    69-63
ΧΑΝΘ - Αγρίνιο    68-80
Γέφυρα - Φίλιππος Βέροιας    68-71
Ίκαροι Σερρών - Στρατώνι    67-77
Ελευθερούπολη - Γ.Σ. Φαρσάλων    83-69