Ο Κούκσικς τελείωσε τον Ηρακλή

*ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΑΓΙΑΣ ΜΕ 91-86 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ (76-76 κ.α.) ΚΑΙ ΕΠΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΕΤΟΝΟ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ 37 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕ 8/13 ΤΡΙΠΟΝΤΑ *ΣΕ ΦΟΝΕΑ ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Γ. ΣΚΑΡΑΦΙΓΚΑ

Δημοσίευση: 23 Δεκ 2018 22:05

Σε «φονέα των γιγάντων» μετατρέπεται ο Ερμής Αγιάς, ο οποίος χθες πέτυχε μεγαλειώδη νίκη επί του πρωτοπόρου Ηρακλή με 91-86 στην παράταση (76-76 κ.α.) μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που είχε έναν και μοναδικό πρωταγωνιστή, τον Ρίχαρντς Κούκσικς.

Ο Λετονός περιφερειακός του Ερμή στην κυριολεξία «σκότωσε» τον Ηρακλή, καθώς όχι μόνο έστειλε το ματς στην παράταση (ισοφάρισε σε 76-76 σε νεκρό σχεδόν χρόνο) αλλά πέτυχε 37 πόντους με 8/13 τρίποντα, 5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ, εκτινάσσοντας το σύστημα αξιολόγησης στο 37! Πολύ καλό παιχνίδι και από τον Νέστορα Κόμματο που πέτυχε 14 πόντους με 1/6 τρίποντα, 5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα (ο οποίος ωστόσο αποβλήθηκε στο 36’), ο Δημήτρης Λόλας πρόσθεσε άλλους 12 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσε το παιχνίδι και ο Λεωνίδας Τριανταφύλλου που είχε 12 με 1/4 τρίποντα, 3/9 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Αθανασούλας (20 πόντους με 3/5 τρίποντα, 4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ1 κλέψιμο), Ρουτκάουσκας (13 πόντους με 5/6 δίποντα, 3/5 βολές7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο) και Κακαρούδης (17 πόντους με ¼ τρίποντα, 5/10 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ο κόσμος ζέστανε χθες το κλειστό της Νεάπολης, η παρουσία του ήταν η μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά και αν μη τι άλλο αποζημιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο από τους παίκτες του Ερμή Αγιάς, που του έδωσαν τη δυνατότητα να απολαύσει μία εντυπωσιακή νίκη. Ανάμεσά τους και ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Αγοραστός που παρακολούθησε το ματς μαζί με τον περιφερειακό σύμβουλο κ. Λιούπα και στελέχη της Περιφέρειας.

Ξεχωριστή στιγμή του αγώνα η βράβευση του Λαρισαίου φόργουορντ του Ηρακλή, Βασίλη Αγγελακόπουλου για την προσφορά του στο Λαρισινό και εν γένει το Ελληνικό μπάσκετ. Η απονομή της τιμητικής πλακέτας έγινε στο ημίχρονο του αγώνα από τον γενικό αρχηγό του Ερμή Αγιάς, Άρη Αργυρούλη, ενώ την εκδήλωση παρουσίασε η φίλη της ομάδας και τηλεπαρουσιάστρια, Έλενα Κρεμλίδου.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι θα εξελιχθεί σε ντέρμπι και πράγματι αυτό έγινε. Όσο ο Ερμής κρατούσε χαμηλά το τέμπο του αγώνα, εμποδίζοντας τις τρανζίσιον επιθέσεις που θέλησε να παίξει ο Ηρακλής είχε το πάνω χέρι. Όποτε όμως οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους τα πράγματα άλλαζαν.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα τρία λεπτά (7-7) με τον Ηρακλή να παίρνει στη συνέχεια ένα προβάδισμα 4 πόντων (11-15, στο 5’) στηριζόμενος κυρίως στον Αθανασούλα. Οι Κόμματος και Λόλας όμως, μαζί με τα δύο τρίποντα του Κούκσικς (έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του) έφεραν την ανατροπή. Με ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 (20-15 στο 7’), διατήρησαν στη συνέχεια την πρωτοπορία στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (24-21).

Ο Ηρακλής προσπέρασε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (26-28, στο 13’) όμως ο Κούκσικς απάντησε με ένα ακόμα τρίποντο γράφοντας το 29-28. Ο Ερμής έσφιξε την άμυνα, κράτησε χαμηλό το τέμπο και με δύο διαδοχικά τρίποντα των Τριανταφύλλου και Τσιλούλη λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο πήγε στο +8 (41-33) για να τελειώσει έτσι το 20λεπτο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο καταστροφικό για τον Ερμή. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα ξεκίνησε μεν ιδανικά, με δύο τρίποντα των Κούκσικς και Κόμματου που έκαναν το σκορ 47-35 (+12, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι για τον Ερμή), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Τα λάθη στην επίθεση και η αδυναμία στο ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή να πάει σε τρανζίσιον επιθέσεις, να ανεβάσει τον ρυθμό του αγώνα και να έχει δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση. Με τους Κακαρούδη και Τζουγκαρούδη να παίρνουν το παιχνίδι επάνω τους ο Ηρακλής κατάφερε με ένα επιμέρους 26-3 να φτάσει στο +11 (50-61, στο 28’30’’). Σ’ αυτό βοήθησαν και κάποιες λάθος αποφάσεις των διαιτητών, δεν έβλεπαν φάουλ υπέρ του Ερμή, ενώ σφύριζαν πολύ πιο εύκολα υπέρ του Ηρακλή. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι χρεώθηκαν το πρώτο τους φάουλ σ’ αυτήν την περίοδο 2 λεπτά πριν το τέλος (στο 28’).

Ευτυχώς όμως οι Κούκσικς και Κόμματος κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, μειώνοντας σε 57-61.

Με κομμένη την ανάσα ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συναρπαστικής αναμέτρησης, στο οποίο ο Κούκσικς κράτησε τον Ερμή ζωντανό στη διεκδίκηση της νίκης.

Με ένα τρίποντο του Λετονού το σκορ έγινε 61-63, στο 32’30’’, ενώ ο Λάππας ισοφάρισε σε 63-63 στο 33΄. Ο Ηρακλής προσπάθησε να ξεφύγει (65-71, στο 36’30’’), αλλά ο Κούκσικς είχε αντίθετη άποψη. Με ένα τρίποντο στο 37’ μείωσε σε 68-71, ακολούθησε ένας πόντος του Τριανταφύλλου και στη συνέχεια με νέο τρίποντο ο Λετονός έδωσε το προβάδισμα στον Ερμή με 72-71, σε χρόνο 1’49’’ πριν το τέλος.

Ο Γιαννακίδης απάντησε με τρίποντο (72-74, στο 1’), αλλά ο Κούκσικς με δύο εύστοχες βολές 52’’ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 74-74.

Ο Ηρακλής έχασε την επίθεση στα 40’’, ο Τσιλούλης χρεώθηκε με βήματα στα 30’’ και ο Αθανασούλας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ηρακλή με 74-76 στα 9’’.

Ο Κούκσικς πήρε την επίθεση επάνω του, σούταρε, η μπάλα βρήκε στο σίδερο, ωστόσο πήρε το ριμπάουντ και με νέο σουτ σε νεκρό σχεδόν χρόνο έγραψε το 76-76 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Ηρακλής «έχτισε» ένα προβάδισμα 4 πόντων (78-82, 3’50’’ πριν το τέλος), όμως ο Ερμής με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 86-82 (1’44’’ πριν το τέλος).

Ο Τζόλος ήταν άστοχος στα 57’’ αλλά ο Ερμής πήρε το ριμπάουντ, ο Κούκσικς έχασε την προσπάθεια και ο Λόλας έκανε φάουλ, για να μειώσει σε 86-84 με δύο βολές ο Αθανασούλας (στα 53’’).

Ο Κούκσικς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα ακόμα κρίσιμο τρίποντο στα 30’’ έριξε οριστικά στο καναβάτσο τον Ηρακλή, γράφοντας το 89-84. Το ματς κάπου εκεί είχε κριθεί. Ακολούθησαν οι δύο εύστοχες βολές του Τριανταφύλλου (91-84, στα 12’’), για να διαμορφωθεί το τελικό 91-86 λίγο πριν την εκπνοή από τον Αθανασούλα.

Διαιτητές: Μπήτης-Ξενικάκης-Ντούρας (Βαρνάς)

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 41-33, 57-61, 76-76, πρτ. 91-86

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γ. Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 6 (1), Σπυρόπουλος 4, Τζόλος 4, Κόμματος 14 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 12 (1), Κούκσικς 37 (8), Λάππας 2, Λόλας 12.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κ. Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 20 (3), Σοκ, Ρουτκάουσκας 13, Πολυτάρχου 9 (1), Κακαρούδης 17 (1), Αποστολίδης, Καλαϊτζίδης 4, Γιαννακίδης 8 (2), Τζουγκαράκης 11.

Γ. ΣΚΑΡΑΦΙΓΚΑΣ:

Οι παίκτες μου

είχαν ψυχή

Στα ψυχικά αποθέματα των παικτών του επικεντρώθηκε στις δηλώσεις του ο τεχνικός του Ερμή Αγιάς, Γιώργος Σκαραφίγκας, αμέσως μετά το παιχνίδι. Αναλυτικά:

«Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όμως είναι και τα περισσότερα παιχνίδια έδρας για μας, το οποίο και κρίθηκε στο τέλος. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Ηρακλή που αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα, αλλά περισσότερα συγχαρητήρια στους παίκτες μου που κατάφεραν να κερδίσουν ένα ακόμη ματς, έστω και αν έπαιζαν στα τελευταία λεπτά χωρίς τον φυσικό ηγέτη αυτής της ομάδας, τον Νέστορα Κόμματο.

Είχαν όμως ψυχή, είχαν διάθεση και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Εμείς πλέον θα ξεκουραστούμε για κάποιες ημέρες και μετά θα πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το επίσης δύσκολο παιχνίδι στην Πάτρα.

Θα ήθελα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά σε όλο τον κόσμο, με υγεία».

Πευκοχώρι-Ψυχικό   85-83 (κ.α. 78-78)

Καστοριά-Καρδίτσα 70-65

Απόλλων Π.-Μαρούσι        65-57

Ερμής Αγιάς -Ηρακλής       91-86 (κ.α. 76-76)

Χαρ. Τρικούπης-Εθνικός    93-52

Καβάλα-Διαγόρας Δρ.       68-66

Κόροιβος -Ιπποκράτης      79-86 (κ.α. 77-77)

Ιωνικός Ν.-Αμύντας  119-66