Επική νίκη για την Αμπελιά

* ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΤΗΣ Α1 ΕΠΣΛ ΣΕ ΥΓΙΕΙΝΟ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΣΥΝΤΡΙΒΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΠΑΟΛ ΑΒΕΡΩΦ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ 7-0 * ΤΗ ΣΚΥΤΑΛΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ (15.00) Η «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ * ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΟΥ ΑΜΠΕΛΩΝΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΑΛΑΝΙΑΚΟ

Δημοσίευση: 18 Νοε 2018 15:00

Διαστάσεις θριάμβου έδωσε στη χθεσινή της νίκη η Αμπελιά, η οποία συνέτριψε τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο της Α1 Ερασιτεχνικής, ΠΑΟΛ Αβέρωφ με το εντυπωσιακό 7-0 μετατρέποντας το ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής σε υγιεινό περίπατο.

Η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα σε αντίθεση με τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ που έδειξε ανήμπορος να αντιδράσει και υπέστη την πιο βαριά ήττα στην ιστορία του. Τον χορό των τερμάτων για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 10ο λεπτό ο Κ. Κολοβός, ακολούθησε ο Φαρμάκας (19’, 27’), τη σκυτάλη πήραν στη συνέχεια οι Γαρουφαλιάς (47’), Σουλτούκης (55’) και Θ. Γεωργούλας (57’), ενώ τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Ν. Κολοβός στο 82’.

Στα τελευταία λεπτά κάθε ημιχρόνου «χτύπησε» το Μαυροβούνι και πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Ελπίδα Μεσοχωρίου. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Σ. Χατζηλιάδης (42’), Ακριβόπουλος (43’) και Τριάντης (80’).

Στο ντέρμπι των Αγ. Αναργύρων τα Βούναινα κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Φ. Μερτζανίδη (26’), ωστόσο δεν κατάφεραν να διασφαλίσουν τη νίκη αφού ο γηπεδούχος Ατρόμητος αντέδρασε στην επανάληψη και με το γκολ του Δάσσιου στο 77’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες καθώς στο 88’ αποβλήθηκαν οι Νούσιος για τον Ατρόμητο και Χατζηλιάδης για τα Βούναινα αντίστοιχα.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε στο «Γ. Μητσιμπόνας» ο Προμηθέας με 3-1 επί του ΑΟ Ελευθερών. Η καλή ημέρα φαίνεται από το πρωί και κάπως έτσι είχαν τα πράγματα για την ομάδα του Προμηθέα που ξεκίνησε το ματς με γκολ από τα αποδυτήρια με σκόρερ τον Πατσιούρα πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ακολούθησε το 2-0 από τον Πρισακάρου στο 40’ για να μειώσει ο ΑΟ Ελευθερών στο 82’ με τον Βατμανίδη κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Τελικά στο 90’+3’ ο Τζουρτζουκλής έβαλε τέλος στην αγωνία και σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του Προμηθέα διαμορφώνοντας το 3-1.

Νίκη μετά από διπλή ανατροπή για τον Αστέρα Μελισσοχωρίου με 4-2 επί της Νεάπολης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5’ με τον Χαρούλη, οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» το ματς με τα τέρματα του Γαρυφαλλόπουλου (44’, 56’), όμως τον τελευταίο λόγο των είχαν οι γηπεδούχοι που χάρη στα γκολ των Αγγελακόπουλου (64’), Νούσια (73’) και Λυντέρη (75’) πήραν το θετικό αποτέλεσμα. Η Νεάπολη ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε στο 78’ ο Γ. Μέκρας.

Με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές του έφυγε από τη Ν. Πολιτεία ο Α.Σ. Βορειοηπειρωτών, ο οποίος επικράτησε της Αστραπής με 1-0 χάρη στο γκολ του Βάσσου στο 90’+1’. Οι φιλοξενούμενοι αξίζει να σημειωθεί ότι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 40’ λόγω αποβολής του Λεσάι.

Επιστροφή στις νίκες για την Προοδευτική Ανάβρας η οποία επικράτησε στη Νίκαια του Παπαγροτικού με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σχοινά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 60’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σακελλαρίου, για να φτάσουμε στο 85’ όταν ο Καραντώνης διαμόρφωσε το τελικό 1-2 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Ανάβρας.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας και μάλιστα με το εμφατικό 3-0 επί της Δήμητρας Γιάννουλης. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Κοταρέλας (35’), Μαλλιάρας (53’) και Μυλωνάς (55’).

ΣΤΟΝ ΑΜΠΕΛΩΝΑ

Διεξάγεται σήμερα (15:00) η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της «DE-TOX»-Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας με το ντέρμπι στον Αμπελώνα ανάμεσα στον τοπικό Αμπελωνιακό και τον πρωτοπόρο και αήττητο Φαλανιακό να κεντρίζει το ενδιαφέρον. Την ίδια ώρα στο γήπεδο Χάλκης ο Ηρακλής Λάρισας αντιμετωπίζει τη Δόξα Αργυροπουλίου με στόχο τη νίκη η οποία σε συνάρτηση με ευνοϊκό γι’ αυτόν αποτέλεσμα στο ντέρμπι του Αμπελώνα θα τον φέρει σε απόσταση αναπνοής από τον Φαλανιακό. Συνοπτικά το σημερινό πρόγραμμα:

Λάρισα 2012 8 -15 6

*Ο Κίσσαβος Συκουρίου αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Η ΑΚΑΔ. ΤΥΡΝΑΒΟΥ

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Η Ακαδημία Τυρνάβου ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΛ καθώς νίκησε στη Ροδιά τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Ροδιακό με 1-0 και τον έριξε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στην κορυφή πέρασε ο Δρυμός που νίκησε εύκολα εκτός έδρας το Στεφανόβουνο/Γαλανόβρυση με 6-2.

Στον 2ο όμιλο το ντέρμπι Βαμβακού-Αναγέννηση Φ. δεν ανέδειξε νικητή (1-1) και ως εκ τούτου το Ναρθάκι που κέρδισε 3-0 τον Μυραϊκό έπιασε στην πρώτη θέση τη Βαμβακού.

Από τα χθεσινά παιχνίδια της Β’ ΕΠΣΛ αναβλήθηκε λόγω της κακοκαιρία το Βερδικούσια-Πλατανούλια για τον 1ο όμιλο. Αναλυτικά τα χθεσινά αποτελέσματα και το σημερινό (15:00) πρόγραμμα:

Μύτικας     3-20  0

*Βερδικούσια και Πλατανούλια έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Δασοχώρι- Κουτσόχερο

Ιπποκράτης-Πανιώνιος (γήπ. «Γ. Μητσιμπόνας» Β’)

Διογένης    3-11  1

*Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους. *Έχει υπολογιστεί το χθεσινό παιχνίδι.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Λαρισαϊκός- Ομορφοχώρι (γήπ. Βιολογικού)

Μπαράζ Πηνειός    1-15  -3

*Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους. *Ο ΑΣ Μπαράζ Πηνειός έχει έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς, ενώ εκκρεμεί η απόφαση για την προηγούμενη αγωνιστική.

ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΧΘΕΣΙΝΟΙ

ΑΓΩΝΕΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ

Τα χθεσινά παιχνίδια των πρωταθλημάτων υποδομής της ΕΠΣΛ δεν διεξήχθησαν καθώς η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣΛ αποφάσισε χθες την αναβολή τους λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών.