Θα παίξουν στο Champions League

Κερδισμένες Μονακό και Λιόν

Δημοσίευση: 21 Μαϊ 2018 18:43

Μονακό και Λιόν ήταν οι μεγάλες κερδισμένες στην τελευταία αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας τα δύο εισιτήρια για τους ομίλους του.

Ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε με γκολ στην ενδεκάδα της Μαρσέιγ (έπαιξε 71 λεπτά πριν αντικατασταθεί από τον Ζερμέν), αλλά η νίκη με 2-1 επί της Αμιάν αποδείχθηκε άνευ αντικρίσματος και η Ολιμπίκ έχασε και τη δεύτερη ευκαιρία -μετά τον τελικό του Europa League- να κερδίσει ένα εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.
Οι Μονεγάσκοι με δύο γκολ του Ρόνι Λόπες πέρασαν με 3-0 από την έδρα της Τρουά, την οποία έστειλαν στη δεύτερη κατηγορία, και «σφράγισαν» τη δεύτερη θέση. Η Λιόν από την πλευρά της, βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο 1-0 από τη Νις, αλλά με χατ-τρικ του Μέμφις Ντεπάι «γύρισε» το ματς, πήρε τη νίκη με 3-2 και πανηγύρισε την επιστροφή της στο Champions League. Η Μαρσέιγ θα αρκεστεί σε μία θέση στο Europa League, μαζί με τη Ρεν και την Μπορντό. Η τελευταία ολοκλήρωσε την επική αντεπίθεσή της στο β' γύρο νικώντας 4-0 την ουραγό Μετζ και πήρε την προνομιούχο έκτη θέση, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Νις και το γεγονός ότι υπερτερεί σε διαφορά τερμάτων της ισόβαθμής της Σεντ Ετιέν. Η Τρουά ακολούθησε τη Μετζ στη δεύτερη κατηγορία, ενώ η Τουλούζ θα παίξει μπαράζ με τη Χάβρη ή την Αζαξιό, παρά τη νίκη της με 2-1 επί της Γκινγκάμπ, αφού η Καέν πήρε το βαθμό που χρειαζόταν (0-0) απέναντι στην ελλιπέστατη Παρί Σεν Ζερμέν.
Ναντ-Στρασμπούρ    1-0