Κόπα Αμέρικα: Στα ημιτελικά η Χιλή

Δημοσίευση: 25 Ιουν 2015 11:11

Η διοργανώτρια Χιλή πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, καθώς νίκησε με 1-0 την Ουρουγουάη, μετά από συναρπαστικό και επεισοδιακό παιχνίδι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 81ο λεπτό ο Ισλα, ενώ η -κάτοχος του τροπαίου- Ουρουγουάη ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, λόγω των αποβολών των Καβάνι και Φουσίλε.

Η Χιλή, με την υποστήριξη 65 χιλιάδων φιλάθλων, είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Η δεύτερη κίτρινη κάρτα που πήρε ο Εντινσον Καβάνι στο 63ο λεπτό για χαστούκι στον Χάρα, ήταν αυτή που στην ουσία «σφράγισε» το ματς, καθώς η Χιλή έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα βγήκε μαζικά στην επίθεση ψάχνοντας το γκολ που θα της χάριζε την πρόκριση. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Φουσίλε της Ουρουγουάης αντίκρισε κι αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με την ομάδα του να τελειώνει με 9 παίκτες την αναμέτρηση.

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Χάρα, Μένα, Μαρσέλο Ντίας (72' Ματίας Φερνάντες), Αράνγκις, Βιδάλ, Βαλδίβια (85' Νταβίντ Πισάρο), Αλέξις Σάντσες, Εντουάρντο Βάργκας (71' Πινίγια).

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Μάξι Περέιρα, Χοσέ Μαρία Χιμένες, Γκοντίν, Φουσίλε, Αρέβαλο Ρίος, Άλβαρο Γκονσάλες, Κάρλος Σάντσες (85' Χόναταν Ροντρίγκες), Κριστιάν Ροντρίγκες, Ρολάν (58' Αμπέλ Ερνάντες), Καβάνι.