ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ ΜΕ 84-70

Ηττα γνώρισε ο Γ.Σ. Φαρσάλων

• Στη συνέχεια αγωνίζεται στην Κοζάνη με την Ελίμεια

Δημοσίευση: 08 Μαϊ 2018 16:06

Σε αγώνα για την 28η αγωνιστική στον Βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ, ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα από την ομάδα του Πευκοχωρίου με σκορ 84-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, δέκα πόντων(10-20).
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα μίνι σερί 8-2 μείωσαν σε 18-22 με τη λήξη της περιόδου, να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 24-31.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είδαν τους διαιτητές της αναμέτρησης να φορτώνουν με τρία φάουλ τους Μακρή, Χρήστο Αναγνωστόπουλο, Γιώργο Αναγνωστόπουλο και Ντίνο με αποτέλεσμα οι «πονοκέφαλοι» για τον Χάρη Φόρο να είναι πολλοί.
Παρά την εξέλιξη αυτή οι γηπεδούχοι κατάφεραν τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου να μειώσουν στον πόντο 38-39, και ακολούθως με τρίποντο του Χαιρετίδη ο Γ.Σ. Φαρσάλων πέρασε μπροστά.
Εν τέλει η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με τρεις πόντους 49-52.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «μπλε» σημείωσαν μόλις πέντε πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 15 αυξάνοντας έτσι την υπέρ τους διαφορά στο +13 (54-67).
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά, όμως στο 5ο λεπτό με το σκορ στο 63-74, ο πάγκος του Γυμναστικού δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξήσουν εκ νέου την υπέρ τους διαφορά.
Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν αμφότερες με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 70-84.
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Θεοδώρου
Δεκάλεπτα: 24 -31, 49 -52, 54 -67, 70 -84
Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Νικολόπουλος 13(2), Ντίνος 2, Σαββίδης, Χαιρετίδης 11(2), Αναγνωστόπουλος Χ 18(4), Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 13(1), Λούτας, Λιούπης 2, Καραδημας 1, Μακρής 10
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 6(2), Tσιμπής 3, Λαζαρίδης, Tζουβάρας 6, Mαυρίδης 13, Καραμπέκης 4, Kιγμέτογλου 22(1), Σικαλίδης, Θεοδωρίδης 12, Δανάκης 18(3)