ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΩΝΥΜΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ 77-55

Ηττήθηκε στο Λαύριο ο ΓΛΦ

• Οι «πράσινοι» διατήρησαν ωστόσο την απόστασή τους από τη 13η θέση

Δημοσίευση: 06 Μαϊ 2018 20:45

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε το Λαύριο μετά από τέσσερις αγωνιστικές, καθώς επικράτησε με 77-55 του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου και συνεχίζει να διεκδικεί ένα καλύτερο πλασάρισμα ενόψει των πλέι οφ.

Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» συνεχίζουν να βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη διατηρώντας τη διαφορά της μίας νίκης από την 13 θέση. Πάντως οι ήττες των Πανιωνίου και Κόροιβου κρατούν τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο μέσα στον στόχο του.
Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ κατάφεραν από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα να διατηρήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα.
Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο, οπότε οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 (16-8). Παρότι ο Γυμναστικός μείωσε στο καλάθι (16-14), το Λαύριο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (19-14).
Η άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μέχρι και το 15’ η ομάδα του Λαυρίου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-1 παίρνοντας σκορ από διαφορετικούς παίκτες, και προηγήθηκε με 30-15 χάρη σε γκολ φάουλ του Μεχίντι. Στο 16’ το τρίποντο του Μουρ έστειλε τη διαφορά του Λαυρίου στο +21 (38-17) με τους «πράσινους» να ευστοχούν στο πρώτο τους εντός παιδιάς σουτ, 3’29’’ πριν από το φινάλε του ημιχρόνου. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος έτρεξε ένα επιμέρους 7-1 μειώνοντας σε 39-24 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Με την επιστροφή των δύο ομάδων ο Μπαρτ κατέβασε κι άλλο τη διαφορά (39-26), όμως η αντεπίθεση του Γυμναστικού δεν είχε συνέχεια. Κακλαμανάκης και Ουίγκινς με δικούς τους πόντους συντήρησαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους, ενώ ο Βεργίνης στο 25’ έκανε το 53-32 στέλνοντας την ομάδα του και πάλι στο +21. Το Λαύριο έμεινε χωρίς σκορ για τα επόμενα 4’43’’ όμως από την πλευρά του ο ΓΛ Φάρος δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί σημειώνοντας μόλις ένα καλάθι.
Το επιθετικό πρόβλημα του συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, καθώς για 3’27’’ έμεινε δίχως σκορ εντός πεδιάς συμπληρώνοντας έτσι πάνω από 8 αγωνιστικά δίχως καλάθι. Η λαρισινή ομάδα σε όλο αυτόν τον χρόνο έτρεξε επιμέρους σκορ 8-1 μειώνοντας σε 54-41. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν επιθετικές λύσεις και έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 20 πόντους με τον Νίξον κάνει το 64-44 στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά κάτω από τους 15 πόντους με το Λαύριο να φτάνει στη νίκη με 77-55 και να συνεχίζει να έχει προβάδισμα για μία θέση στην πρώτη εξάδα.
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-24, 53-34, 77-55.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 7 (1), Κουζέλογλου 10 (1), Κακλαμανάκης 12, Μέιερ 18 (4), Ουίγκινς 5, Παπαδημητρίου, Μεχίντι 3, Νίξον 10 (2), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Νουάμου 3 (1), Μουρ 9 (1).
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 7 (1), Μαραγκός 2, Σάφτενααρ 18 (1), Μπαρτ Τζ. 8, Παπαντωνίου 5, Μπάλογκαν 3 (1), Μπάντερ, Μουράτος 1, Διαμαντάκος 7, Βαβάτσικος 2, Φένερ 2, Κίλι.