Hττα γνώρισε η Κ-20 της ΑΕΛ

•Hταν καλή μόνο στο δεύτερο ημίχρονο

Δημοσίευση: 30 Απρ 2018 17:31

Διπρόσωπη παρουσιάσθηκε η Κ-20 της ΑΕΛ στην Ξάνθη και γνώρισε την ήττα με 3-1.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League στο αθλητικό κέντρο των Πηγαδίων και οι παίκτες του Βασίλη Μπακογιάννη βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ.
Μόλις στο 8’ ο Φάκης έκανε το 1-0 και στο 26′ η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά η εκτέλεση πέναλτι του Νούσιου ήταν άστοχη με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 36′ οι ακρίτες με το Γράβα έκαναν το 2-0 σκορ που έστειλε και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φάκης δύο λεπτά μετά την έναρξη σημείωσε το δεύτερο του γκολ για να γίνει το 3-0, με την ΑΕΛ να μειώνει στο 70′ με αυτογκόλ, σε 3-1, ενώ στο 75' το ωραίο σουτ του Μουξιού απέκρουσε σε κόρνερ ο πορτιέρο της Ξάνθης.
Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΛ έμεινε στους 16 βαθμούς και στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος.
Στο φινάλε του πρωταθλήματος θα υποδεχτεί το ερχόμενο Σάββατο ή την Κυριακή, εντός έδρας την αντίστοιχη ομάδα της Λαμίας.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ.Δρακίδης, που είχε συνεργάτες τους κ. Δανδανίδη, Καραγιάννη, όλοι από την Ένωση Θράκης.
ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Γκάρας, Ποδάρας, Λεωντσάκος, Τενεκές Δ., Θυμιάνης, Πασσαλής, Γκατζόγιας (50′ Γκασιμπαγιατζίδης), Γράβας, Φάκης, τσιλιγγίρης (72′ Κοτόπουλος), Κακουλίδης (83′ Τσιτσεκίδης).
ΑΕΛ (Βασίλης Μπακογιάννης): Μπίντσης, Κυρμιτσής (60′ Αλεξανδρίδης), Μασούρας, Βαφειάδης, Τάρτας, Καραθάνος (55′ Κουτσούκης), Φωτόπουλος (55′ Πλατάνας), Μπιγκάνος, Χατζής, Νούσιος, Μουξιός.