ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΕ ΣΚΟΡ 1-0

Hττα γνώρισε η Κ-20 της ΑΕΛ

* Σε εξ αναβολής αγώνα της 16ης ημέρας

Δημοσίευση: 16 Απρ 2018 21:26

Φιλότιμα προσπάθησε χθες το πρωί στο στάδιο Αλκαζάρ η Κ-20 της ΑΕΛ, αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0.

Το εξ αναβολής παιχνίδι διεξήχθη για τη 16η ημέρα του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Super League, με τους «βυσσινί» να έχουν ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν να βρουν εστία, πλην του τέρματος του Βοΐλη στο 84’ που έκρινε την αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός στο 3’ είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Κατσούκη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση.

Η ΑΕΛ έβγαλε μία ωραία κόντρα λίγα λεπτά μετά, που κατέληξε σε σουτ του Μπιγκάνου το οποίο όμως ήταν αδύναμο.

Στο 32’ από κόρνερ του Ζιάκα, ο Νεοφυτίδης προσπάθησε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς όμως επιτυχία.

Τρία λεπτά αργότερα στο 35’, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ όταν ο Ζιάκας βρήκε με διαγώνια ψηλή πάσα τον Τσερκώνη που κατέβασε την μπάλα, και πλάσαρε στη γωνία όμως προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι του Μπίντση.

Πριν το ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 39’, το τακουνάκι του Κατσούκη έβγαλε τετ-α-τετ τον Βοΐλη, ο οποίος νικήθηκε από τον Μπίντση με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ρυθμό, τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και την ΑΕΛ να ψάχνει την κόντρα αλλά είχε ελάχιστες φάσεις.

Στο 67’ σημειώθηκε η αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος, όταν η σέντρα του Δήμου βρήκε το κεφάλι του Βοΐλη όμως η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπίντση.

Ακολούθησαν δύο γρήγορες αντεπιθέσεις με τον Μακρή, οι οποίες τελείωσαν με το αριστερό του μεσοεπιθετικού της ΑΕΛ αλλά ήταν και οι δύο χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 79’ ο Κυρμιτσής από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Χατζής που κέρδισε την κεφαλιά, έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ στο 84’ όταν σε ένα γέμισμα στην περιοχή έβγαλε μόνο του τον Βοΐλη που έκανε το σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρήστος Αγγελούλης, που είχε συνεργάτες τούς Χρήστο Καραγιάννη και Χρήστο Νάκα, όλοι από την Ένωση Λάρισας.

ΑΕΛ (Β. Μπακογιάννης): Μπίντσης, Κυρμιτσής, Καραμπίνας, Τάρτας, Καλούσης, Καραθάνος, Μπιγκάνος (64’ Βαφειάδης), Μακρής (85’ Φωτόπουλος), Μουξιός (56’ Πλατάνας), Νούσιος, Χατζής.

ΟλυμπιακOς (Β. Βούζας): Καράδαης, Δήμος (78’ Τσιριγώτης), Κούγιος, Τσιμπούκας, Παπαδόπουλος, Νεοφυτίδης, Ζιάκας (64’ Κωστανάσιος), Φυτόπουλος (70’ Ξενιτίδης), Βοΐλης, Κατσούκης, Τσερκώνης.