Ο ΤΟΠΙΚΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΑ ΜΕ 74-71

«Έσπασε» το αήττητο της έδρας των Φαρσάλων

Δημοσίευση: 26 Φεβ 2018 16:43

Μετά από οκτώ νικηφόρες εμφανίσεις σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες ο ΓΣ Φαρσάλων υποχρεώθηκε χθες στην πρώτη «εντός των τειχών» ήττα, από το Ανατόλια με 74-71, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε στον πόντο στο α’ ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το 20λεπτο με οριακό προβάδισμα 34-32.

Ο ΓΣ Φαρσάλων μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει διαφορά 12 πόντων (53-41, στο 27’). Οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου όμως δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια στην απόδοσή τους, με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί 55-55 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στην τελευταία περίοδο, με τον ΓΣ Φαρσάλων να φτάνει στο +5 (62-57), 3′ 30″ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν οριακά μπροστά (66-67) στο 39’, ενώ ένα τρίποντο του Καραποστόλη στα 24’’ έκανε ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση για τους γηπεδούχους (66-70).

Ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Μακρή κράτησαν τον ΓΣ Φαρσάλων μέσα στο στόχο του, όμως η ευστοχία των Πρωτούλη και Καραποστόλου στις ελεύθερες βολές έδωσαν τη νίκη στο Ανατόλια με 74-71.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο αρχηγός του ΓΣ Φαρσάλων, Γ. Αναγνωστόπουλος με 23 πόντους (2τρ.), ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Πρωτούλης σημείωσε 18 πόντους (3 τρ.) και ο Καραποστόλου 14 (2τρ.).

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-32, 55-55, 71-74

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Πέρκος): Νικολόπουλος 7, Αλεξόπουλος, Σαββίδης 7, Χαιρετίδης 3, Αναγνωστόπουλος Χ. 10 (2), Σιόλογκας 8, Συνετός 4, Αναγνωστόπουλος Γ. 23 (2), Λιούτας, Λιούπης, Καραδήμας, Μακρής 9 (1).

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 18 (2), Βλάχος 3 (1), Ψυχίδης, Γαλανίδης 5 (1), Ζαφειρούδης 3 (1), Συμεωνίδης 20, Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 2, Ζώτος 5, Βεργίνης 4, Καραποστόλου 14 (2).