ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΚΑΔΙΚΟ ΜΕ 62-61

Ψυχρολουσία στο φινάλε για τον Ερμή

*Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη σε δύο εύστοχες βολές στα 5’’

Δημοσίευση: 25 Φεβ 2018 16:14

Ψυχρολουσία λίγο πριν το φινάλε για τον Ερμή Αγιάς στο χθεσινό παιχνίδι στην Τρίπολη με αντίπαλο τον Αρκαδικό.

Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη έχασε τη νίκη 5’’ πριν το τέλος όταν οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε δύο βολές. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και στην κυριολεξία έσπασαν καρδιές στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος του Ερμή.

Οι Αγιώτες πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (12-24) και τη διατήρησαν μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (18-29) για να λήξει το ημίχρονο στο +5 για τους φιλοξενούμενους (30-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν σταδιακά να «ροκανίσουν» τη διαφορά, ισοφαρίζοντας 41-41 στο 27’20’’, για να ολοκληρωθεί το 30λεπτο με οριακή διαφορά του Ερμή (45-46).

Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη μπήκε πιο δυνατά στην τελευταία περίοδο, ξεφεύγοντας στο +7 (49-56 στο 34’), αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 7-0 μειώνοντας σε 55-56 στο 36’.

Ο Ερμής 1 λεπτό πριν το τέλος βρέθηκε στο +3 (55-58) εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση του αντιπάλου του. Όμως το θρίλερ τώρα άρχιζε.

Ο Τζουγκαράκης αστόχησε σε δύο βολές στα 51’’, αλλά ο Προδρόμου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε καλάθι και φάουλ ισοφαρίζοντας σε 58-58, ενώ ο Μούκας στα 28’’ έκλεψε την μπάλα και τελειώνοντας τη φάση έδωσε το προβάδισμα με 60-58 στον Αρκαδικό.

Ο Ερμής αστόχησε σε δύο τρίποντα με τον Κόμματο, όμως κατάφερε να πάρει τα επιθετικά ριμπάουντ και ο Μιλόσεβιτς με εύστοχο τρίποντο στα 13’’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Αγιάς με 60-61. Όμως στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Προδρόμου κέρδισε φάουλ και βολές στα 5’’. Ο παίκτης του Αρκαδικού ήταν εύστοχος και στις δύο βολές διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 62-61.

Δεκάλεπτα: 12-24, 30-35, 45-46, 62-61.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Μ. Δεσποτάκης): Μπιζούκας 3, Βλάχος 2, Σίνης 9 (3/5 διπ.), Μούκας 4 (8 ριμπ.), Προδρόμου 17 (1/3 τριπ., 7 ριμπ.), Μαραγκάκης 2, Τζαϊδας, Πελτιέρ 3, Γαρμπής, Τζουγκαράκης 1 (6/12 διπ.,, 8 ριμπ., 4 ασίστ)

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γρ. Γιασάρης): Τσιαμπαλής 10 (2/4 τριπ.), Χρυσόπουλος 10 (1/6 τριπ.), Δεμερτζής (4 ασίστ), Καλλές 4, Τσούμας, Κόμματος 13 (3/10 τριπ., 10 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ.), Λόλας 6 (6 ριμπ.), Τριανταφύλλου 10 (3/5 τριπ.), Μιλόγιεβιτς 7 (1/4 τριπ.), Παπαδόπουλος.