Κέρδισε για τον κόσμο του

*Ο Αχιλλέας με γκολ του Τλούπα το Δίστομο 1-0

Δημοσίευση: 05 Φεβ 2018 15:16

Παλικαρίσια νίκη για τον κόσμο του και την ιστορία της ομάδας πέτυχε χθες ο Αχιλλέας στο δημοτικό στάδιο Φαρσάλων, κερδίζοντας τον Αμβρυσσέα Διστόμου, με 1-0.

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος τ

Γ' Εθνικής κατηγορίας(4ος όμιλος) και οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν με αξιοπρέπεια, την προσπάθειά τους.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Αχιλλέα, όταν στο 33′ ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους, ψάχνοντας το γκολ, κυρίως με σέντρες από τα πλάγια. Οι παίκτες του Αχιλλέα όντας άψογα στημένοι στο δικό τους μισό δεν τους επέτρεψαν να απειλήσουν ιδιαίτερα και μπορεί στο 65′ ο Βούλγαρης να μην πρόλαβε να βάλει καλά την προβολή έπειτα από την πάσα του Αραπίτσα, όμως δέκα λεπτά αργότερα στο 75’ έγινε το 1-0.

Ο Νεμπεγλέρας τροφοδότησε γρήγορα τον Καραμπούζη στα δεξιά, αυτός έκανε όμορφη κάθετη πάσα στην καρδιά της περιοχής και ο Τλούπας με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Αμβρυσσέα και πέτυχε το πολυπόθητο τέρμα για την ομάδα των Φαρσάλων.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν πολύ ψηλά και πίεσαν ώστε να πετύχουν την ισοφάριση όμως στο 85′ ο Χάμος έδιωξε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Χίσι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα, μπλόκαρε σταθερά την επικίνδυνη σέντρα – σουτ του Κυπραίου κρατώντας έτσι το τρίποντο για τον μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Διαιτητής ήταν ο κ. Θεοχάρης (ΕΠΣ Θεσσαλίας), ο οποίος είχε βοηθούς τους κ. Βογιατζή, Στεφανή(ΕΠΣ Καρδίτσας).

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Τάκης Παραφέστας): Χάμος, Οικονόμου, Κούλπας, Μάρκου, Κουρούμαλος, Τλούπας, Νεμπεγλέρας, Μίχος (68′ Κατσανάκης), Βούλγαρης (76′ Καραγκούνης), Καραμπούζης, Αραπίτσας (80′ Κομισόπουλος Αλ.).

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ (Μίκι Τσίρκοβιτς): Ντέντσεβ, Μεταλλινός, Καλαγκάνης, Γιαλαμίδης (50′ Πουλάκος), Τέλλος, Βαγγέλι, Ντος Σάντος (60′ Βαφειάδης), Χίσι, Κωστούλας, Σούκιας (Κυπραίος), Μανιδάκης (71′ Μπότσης).

Με το ίδιο σκορ, το 1-0, επικράτησαν Νίκη Βόλου, Ολυμπιακός Βόλου και Γ.Σ. Αλμυρού για την 18η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η Θήβα έγινε η δεύτερη ομάδα μετά τη Νίκη, που έκοψε βαθμούς από τον ΝΠΣ Βόλος μετά το ισόπαλο 3-3, με τους Βοιωτούς να διαμαρτύρονται εντονότατα για δύο πέναλτι που δεν τους δόθηκαν στο 46' πάνω στον Χατζηλάμπρου και στο 48' για χέρι του Ζέρη. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και ο Διγενής Νεοχωρίου, κερδίζοντας το Βελούχι με 2-1.