Η ΑΕΛ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΛΑΡΓΟ 92-60

Ηταν θέμα ανωτερότητας

* Πάλεψαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο οι «βυσσινί»

Δημοσίευση: 14 Ιαν 2018 15:04

Μια ακόμη ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ, αυτή τη φορά από τον Χολαργό με 92-60. Ο Χολαργός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Χρήστου Χασανίδη όμως να «παλεύουν» το ματς στο πρώτο του μισό, όπου ήταν ανταγωνιστικοί.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πολύ γρήγορα πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 8-0 και 23-7 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της α’ περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 25-16 για τον Χαλοργό καθώς η ΑΕΛ έκανε ένα επί μέρους σκορ 9-2 και μείωσε τη διαφορά.
Στο δεύτερο 10λεπτο συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και κοντά στο σκορ παρά τα λάθη και την αστοχία της, χάρη στην άμυνά της.
Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-32 για τους φιλοξενούμενους και στο β’ ημίχρονο ο Χολαργός εκμεταλλευόμενος την εμπειρία και το βάθος στον πάγκο άρχισε σταδιακά να μεγαλώνει την υπέρ του διαφορά και εν τέλει να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση με 92-60.
Τα δεκάλεπτα: 16-25, 32-42, 45-66, 60-92.
ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 4, Σαριμπαλίδης, Καμάρας 5, Παπαχρήστος 11(1), Κνέζεβιτς 4, Φιλιππόπουλος 6, Χανέλι 2, Τσιαβές 10(1), Γκιουλέκας 11(1), Κονδυλόπουλος 2, Κατσαρές 5(1), Γκογκίδης.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Καφαντάρης 3(1), Τσιλούλης 1, Παπανικολάου 11(1), Κόκκαλης 17(3), Μοτσενίγος, Μπελ 24, Κομποδιέτας 12 (2), Τσάμης 6(2), Σπυρόπουλος 6, Τζακόπουλος 12(3).
* Ο τεχνικός της ΑΕΛ Χρήστος Χασανίδης μετά τον αγώνα δήλωσε: «Ηττηθήκαμε από έναν ανώτερο αντίπαλο σε όλα τα επίπεδα. Ήμασταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε τον αντίπαλό μας. Η βαθμολογική μας θέση δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητες της ομάδας, οι οποίες θεωρώ πως είναι μεγαλύτερες και θα πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας».