ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΝΑΠΟΛΙ Η ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΒΕΡΟΝΑ 3-1

Η «κυρία» επιμένει και... περιμένει

• Έχασε έδαφος και... Κώστα Μανωλά η Ρόμα

Δημοσίευση: 01 Ιαν 2018 18:06

Σε απόσταση «βολής» από την πρωτοπόρο Νάπολι, παρέμεινε η Γιουβέντους.

Η «μεγάλη κυρία» στο ματς που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στη Serie A, επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Βερόνα και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης, ένα βαθμό πίσω από τους «παρτενοπέι». Οι Ματουιντί (6’) και Ντιμπαλά (72’, 77’) σημείωσαν τα γκολ της Γιουβέντους, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κασέρες στο 59’.
*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ίντερ και τη Λάτσιο. Οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσαν να προηγηθούν από... αυτογκόλ, όμως η μπάλα από την κεφαλιά του Βαλέρο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χαντάνοβιτς.
*Έχασε έδαφος και... Κώστα Μανωλά η Ρόμα στο τελευταίο ματς για το 2017. Οι Ρωμαίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 εντός έδρας με τη Σασουόλο, την ίδια στιγμή που ο Μανωλάς τραυματίστηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή. Με την ισοπαλία αυτή, η Ρόμα παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 39 βαθμούς, εννέα λιγότερους από την πρωτοπόρο Νάπολι.
*Ιστορία έγραψε η Μπενεβέντο. Οι νεοφώτιστοι, με τέρμα του Κόντα στο 64ο λεπτό, σημείωσαν την παρθενική τους νίκη στη Serie A, επικρατώντας 1-0 της Κιέβο Βερόνα. Σπουδαίο διπλό πήρε η Ουντινέζε απέναντι στην Μπολόνια (2-1), ενώ η Σαμπντόρια χρειάστηκε δύο γκολ μετά το 90’ για να κάμψει την αντίσταση της ΣΠΑΛ.
*Ακόμα, με γκολ του Τσαλχάνογλου στο 74ο λεπτό, η Μίλαν πήρε τον εκτός έδρας βαθμό της ισοπαλίας από τη Φιορεντίνα (1-1). Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 71’ με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε, ωστόσο η ομάδα του Γκατούζο κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα.