ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΗΣ ΑΕΛ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΟΝ ΑΡΚΑΔΙΚΟ 66-64

Αλωσαν την... Τριπολιτσά

*Ηταν μπροστά στο ημίχρονο 29-43, αλλά ισοφαρίστηκε 64-64 * Καθοριστικό το καλάθι του Νίκου Κατσαρέ στα τελευταία δευτερόλεπτα

Δημοσίευση: 15 Οκτ 2017 15:47

Μεγάλη νίκη τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους πέτυχε χθες στην Τρίπολη η ΑΕΛ, κερδίζοντας τον Αρκαδικό με σκορ 66-64 στην 2η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Οι «βυσσινί» ήταν κατά διαστήματα εκπληκτικοί, στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 29 πόντους (29-43). Στα τελευταία λεπτά κάτι τα λάθη, κάτι η αστοχία της ΑΕΛ έδωσαν τη δυνατότητα στους Αρκάδες να ισοφαρίσουν σε 64-64, 25’’ πριν το τέλος. Όμως στην τελευταία επίθεση της ΑΕΛ ο νεοαποκτηθείς Νίκος Κατσαρές ήταν ψύχραιμος και εύστοχος, διαμορφώνοντας το τελικό 66-64, καθώς ο Αρκαδικός αστόχησε στο τελευταίο σουτ.
Δεκάλεπτα: 19-19, 29-43, 46-55, 64-66.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Κουστένης): Κούτρας, Βλάχος 4, Λυμπερέας 2, Παππάς, Τζαϊδας 2, Προδρόμου 21 (1), Μαραγκάκης 11(2), Αποστολίδης, Πελτιέρ 2, Γαρμπής 5(1), Τζουγκαράκης 17.
Α.Ε.Λ. (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης 18 (4), Καμάρας 4 (1), Παπαχρήστος 4, Κατσαρές 8 (1), Τσιαβές, Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 6, Σαριμπαλίδης 10 (2), Γκιουλέκας 16 (3), Χανέλι, Φιλιππόπουλος.
*Μετά το τέλος του ματς ο τεχνικός της ΑΕΛ Χρήστος Χασανίδης, δήλωσε: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους μ’ εμάς. Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο κάναμε κάποια λάθη που μπορούσαμε να αποφύγουμε. Τέλος καλό, όλα καλά όμως».
*Η διοίκηση, το προπονητικό τιμ και οι παίκτες της ΑΕΛ αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν την ομάδα του Αρκαδικού για την άψογη φιλοξενία με την υπόσχεση της ανταπόδοσης στην αναμέτρηση του δεύτερου γύρου.
Περιστέρι - Ψυχικό    72-62
Αρκαδικός - ΑΕΛ    64-66
Ερμής Αγιάς - Μαρούσι    73-67
ΑΣ Καρδίτσας - Ηρακλής    96-100
    στην παρ. (86-86 κ.α.)
ΑΣ Παπάγου - Χολαργός    63-69
Καστοριά - Δόξα Λευκάδας    79-82
Αμύντας - Εθνικός    85-75