ΠΑΡΟΥΣΙΑ 700 ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΜΑΧΗΤΙΚΗ ΘΗΒΑ 2-1

Ιστορική νίκη με ανατροπή για τον Αχιλλέα

* Μέσα σε πέντε λεπτά στην επανάληψη με τους Οικονόμου (48’), Κόλα (52’) πήρε το τρίποντο * Στο 90’ +4 ο γκολκίπερ Κουτσοκέρας με εκπληκτική απόκρουση απέτρεψε την ισοφάριση

Δημοσίευση: 09 Οκτ 2017 22:06

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και παίζοντας με πολύ πάθος, ο Αχιλλέας Φαρσάλων αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, αντέδρασε και κέρδισε με ανατροπή τη μαχητική Θήβα, 2-1.

Μια νίκη ιστορική, καθώς μετά από 27 χρόνια οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στη Γ’ Εθνική και μπροστά στο κοινό τους, πέτυχαν δίκαια το πρώτο τους τρίποντο. Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και οι 700 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του δημοτικού σταδίου, δημιούργησαν μια ενθουσιώδη ατμόσφαιρα και συνέβαλαν στο να φτάσει η ομάδα στην επιτυχία. Οι παίκτες του Αχιλλέα μπήκαν με ενθουσιασμό στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ο Συράκος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ και ο Μόνος με εκπληκτική απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία του. Κι ενώ οι γηπεδούχοι φαίνονταν πως ελέγχουν το παιχνίδι, στο 9’ ήρθε η ψυχρολουσία. Από λάθος συνεννόηση στην άμυνα ο Τλούπας δεν υπολόγισε σωστά γυρίζοντας την μπάλα προς τα πίσω, ο Αργυρίου το εκμεταλλεύτηκε έκανε τη σέντρα προς το Βεζυρτζόγλου που βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουτσοκέρα και πέτυχε το 0-1. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν κυρίως κέντρου με αρκετές μονομαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν χώρους κυρίως από την αριστερή πλευρά, για να διεισδύσουν στην περιοχή του Αχιλλέα. Η ομάδα, όμως, των Φαρσάλων λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου στο 44’ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-1 όταν από φάουλ του Νεμπεγλέρα ο Μανιώτης πήρε την κεφαλιά και ο Οικονόμου έκανε εξ επαφής προβολή με τον γκολκίπερ Μόνο και πάλι να κάνει σωτήρια επέμβαση. Με το εις βάρος τους 0-1 οι παίκτες του Αχιλλέα πήγαν στα αποδυτήρια για τη ανάπαυλα και εν συνεχεία μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή. Και τα κατάφεραν περίφημα, όταν στο 48’ ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ και ο Χρήστος Οικονόμου με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, σπεύδοντας να αγκαλιάσει τον πρόεδρό του Χρήστο Τσαπραΐλη. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 52’, από κόρνερ του Νεμπεγλέρα, μετά από κόντρες ο Κόλα με ωραίο συρτό μονοκόμματο σουτ έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων. Στο 65’ο Σένκα της Θήβας αντίκρισε μέσα στο ίδιο λεπτό δύο κίτρινες κάρτες και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, εκφράζοντας την απορία για ποιο λόγο αποβλήθηκε. Στο 69’ ο Μάρκου έκλεψε την μπάλα, έκανε παράλληλη μπαλιά στον Λόλα που δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή να τη στείλει στα δίχτυα και στο 77’σε σουτ του Κάρλος η μπάλα κατέληξε άουτ. Στις καθυστερήσεις, 90’+5, σε σουτ του Σίλβα ο Κουτσοκέρας εκτινάχθηκε και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του. Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τους παίκτες να αποθεώνονται από τους φιλάθλους, σε μια ωραία ατμόσφαιρα. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ Μέτρια η διαιτησία του Γρατσάνη (Κουρέντας, Λεωνίδας), όλοι της Ένωσης Τρικάλων. ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Μάκης Τριανταφυλλόπουλος): Κουτσοκέρας, Οικονόμου, Κούλπας, Καραμπούζης, Μάρκου, Νεμπεγλέρας, Τλούπας, Μανιώτης (46’ Χατζής), Λόλας, Συράκος (88’ Κατσανάκης), Κόλα (83’ Καραγκούνης). ΘΗΒΑ (Θεόδωρος Παχατουρίδης): Μόνος, Καραλής, Ζυγογιάννης, Άλντο Μπρέγκασι, Μαυρόπουλος (73’ Τιάγκο Σίλβα), Αργυρίου, Κοτωρός, Βεζυρτζόγλου (62’ Πλατέλλας), Σένκα, Τόπι, Κάρλος. * Γούρι έφερε στον Αχιλλέα ο βουλευτής Λάρισας Χρήστος Κέλλας, ο οποίος μόλις μπήκε στο γήπεδο των Φαρσάλων στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε το 1-1 και μετά από τρία λεπτά το 2-1.