Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ Α.Ο.ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2-1

Σε καλό δρόμο, θέλει δουλειά…

• Αγώνα της Football League θύμιζε το φιλικό παιχνίδι που παρακολούθησαν 300 περίπου φίλαθλοι

Δημοσίευση: 21 Αυγ 2017 22:38

Αγώνα της…Football League θύμιζε το χθεσινό φιλικό παιχνίδι στη Φιλιππούπολη, όπου ο Απόλλων Λάρισας αν και προηγήθηκε στο σκορ, ηττήθηκε στο τέλος από τον Α.Ο.Τρικάλων, με σκορ 2-1.

Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο πως βρίσκονται σε καλό δρόμο, όμως θέλουν ακόμη δουλειά, για να γίνεται καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο. O Απόλλων προηγήθηκε με τον Μαυριά (17’), αλλά τα Τρίκαλα ισοφάρισαν με τον αρχηγό τους τον Βέρτζο στο 51’ και ο Παρθένης στο 89’ έκανε την ολική ανατροπή. Το ματς είχε και έντονο «βυσσινί» ενδιαφέρον καθώς στο γήπεδο της Φιλιππούπολης βρέθηκαν παίκτες και στις δύο ομάδες που έχουν φορέσει τη φανέλα της ΑΕΛ στο παρελθόν, ενώ από τον ΑΟΤ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι Καπός και Γροντής που έχουν δοθεί ως δανεικοί, στο σωματείο των Τρικάλων με το οποίο οι «βυσσινί» έχουν άριστες φιλικές σχέσεις. Ιδιαίτερη στιγμή και για τον προπονητή Σωτήρη Αντωνίου, ο οποίος επέστρεψε μετά από 20 χρόνια στη Φιλιππούπολη όπου με τον Απόλλωνα ως ποδοσφαιριστής, έκανε τα πιο σημαντικά βήματα στην επαγγελματική του καριέρα. Και ο Αγιώτης τεχνικός δεν ξεχνά μια ομάδα την οποία αγάπησε και τους ανθρώπους που τον βοήθησαν για να φτάσει ψηλά στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Όσον αφορά στο παιχνίδι είχε ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά με τις πολλές αλλαγές υπήρξαν και στιγμές όπου ήταν πολύ μέτρια η εικόνα. Πρώτα τα Τρίκαλα ήταν αυτά που απείλησαν στον αγώνα και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν. Στο 6’ ο Γροντής με κάθετη πάσα βρήκε τον Τσίπρα, ο επιθετικός της ομάδας των Τρικάλων από τα αριστερά πιεζόμενος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Φιρινίδη, όμως αυτή κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά στο 8’ ο άλλος δανεικός παίκτης της ΑΕΛ, ήταν αυτός που δημιούργησε επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή των γηπεδούχων. Ο Καπός έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού ξεμαρκαρίστηκε έξω από την περιοχή δοκίμασε το σουτ με την μπάλα όμως να περνά άουτ. Ο Απόλλωνας κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 13’, όταν ο Καρακατσάνης μπήκε στην περιοχή του ΑΟΤ από αριστερά, αλλά απέναντι από τον Βέρτζο βρήκε τον χώρο, δοκίμασε το σουτ όμως ο Αποστολίδης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στο 17’ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ, όταν ο Μαυριάς άλλαξε την μπάλα με τον Αγρόδημο στον άξονα και δοκίμασε το συρτό αριστερό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Αποστολίδη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έγινε έτσι το 1-0. Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 30’ Γροντής και Καπός συνδυάστηκαν ξανά, απειλώντας τον Απόλλωνα. Ο πρώτος με κάθετη πάσα βρήκε τον επιθετικό, μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων και αριστερά, αλλά το σουτ που δοκίμασε μπλόκαρε ο Φιρινίδης στη γωνιά του. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι από τους Τρικαλινούς. Ο Τσίπρας έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Καπό, αλλά μέσα από την περιοχή και υπό πίεση δεν κατάφερε να νικήσει τον Φιρινίδη που μπλόκαρε σταθερά την μπάλα και απεσόβησε το γκολ της ισοφάρισης. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης που δεν άργησε να έρθει. Στο 51’ λοιπόν ο Γκόλιας έκανε τη σέντρα από πλάγια αριστερά στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Βέρτζος πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κραβαρίτη, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 62’. Ο Αναστασόπουλος που είχε περάσει στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή, βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή, δοκίμασε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Κραβαρίτη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 73’ ο Ζγκούρι βρήκε με ψηλοκρεμαστή πάσα τον Ντιατά μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο τελευταίος οριζοντιώθηκε, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Από την άλλη ο Απόλλωνας απείλησε ένα λεπτό μετά. Ο Κολοβός πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, μετά από ωραία ατομική ενέργεια έφτασε έξω από την περιοχή του Αθανασόπουλου, αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Στο 76’ ο Απόλλωνας έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Ο Συράκος με κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Διβανέ, αλλά και πάλι ο Αθανασόπουλος βγήκε νικητής διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Και στο 82’ ο Τσιλούλης εκτέλεσε με λόμπα το φάουλ στην περιοχή του ΑΟΤ, αλλά ο Διβανές με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν το παιχνίδι περισσότερο ως επίσημο ματς, παρά ως φιλικό, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έπαιζαν με πολλή δύναμη για τη νίκη. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, ο Παρθένης που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 83’, είχε διαφορετική άποψη. Στο 89’ λοιπόν ο ποδοσφαιριστής των Τρικάλων πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κραβαρίτη, που όσο και αν προσπάθησε δεν θα μπορούσε να αποτρέψει το γκολ, πετυχαίνοντας το 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.Τσιτσανούδης, που είχε βοηθούς τους κ.κ. Ακρίβο, Μάνο, όλοι από της Ένωση Λάρισας. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης (46’ Κραβαρίτης), Σάββας (55’ Μίλιτς), Κουρτεσιώτης (75’ Καμπέρης), Ανδρέου Β. (83’ Λουκάς), Παπαζαχαρίας (70’ Ανδρέου Γ.), Χατζής (46’ Τσιλούλης), Αγρόδημος (64’ Ιβανίδης), Σουλίδης (59’ Διβανές), Σαχινίδης (71’ Κολοβός), Καρακατσάνης (67’ Συράκος), Μαυριάς (46’ Σκούπρας). ΑΟΤ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης (46’ Αθανασόπουλος), Βέρτζος (60’ Αλέξανδρος Γκαλίτσιος), Γιαννίτσης (46’ Κοτσώνης), Πάνος (83’ Παρθένης), Γκόλιας (79’ Μυρσινιάς), Τεγούσης (46’ Αναστασόπουλος), Τσιάρας (63’ Ζήσης), Γροντής (72’ Μανώλης), Μίλιεβιτς (79’ Κατσαντώνης), Τσίπρας (46’ Ζγκούρι), Καπός (67’ Ντιατά).