ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΒΟΛΕΪ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΞΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Eδειξαν το ταλέντο τους

• Τα αποτελέσματα της χθεσινής πρώτης ημέρας και το πρόγραμμα της σημερινής δεύτερης

Δημοσίευση: 04 Ιουλ 2017 16:08

Με διάθεση για καλό βόλεϊ απ’ όλες τις ομάδες, κάτι που αποδείχθηκε κατά τη διάρκεια των χθεσινών αγώνων, ξεκίνησε το Πανελλήνιο τουρνουά βόλεϊ παγκορασίδων που συνδιοργανώνουν η ΑΕΛ και η Περιφέρεια Θεσσαλίας, στα κλειστά γυμναστήρια της Νεάπολης και του Αλκαζάρ.

Το θέαμα, οι συγκινήσεις αλλά και η χαρά του αθλητισμού ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν τη χθεσινή πρώτη ημέρα της διοργάνωσης. Οι μικρές αθλήτριες ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και έδειξαν ότι το μέλλον του ανήκει, σ’ ένα τουρνουά στο οποίο εκείνο που μετράει πάνω απ’ όλα είναι η συμμετοχή.
Η οικοδέσποινα ΑΕΛ ξεκίνησε πολύ καλά το πρωί κερδίζοντας 2-1 σετ τον Μίλωνα Γιαννιτσών, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι ηττήθηκε από τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 2-0 σετ.
Συγκεκριμένα, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ τα κορίτσια της ΑΕΛ μπήκαν νικηφόρα στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως ο Μίλωνας Γιαννιτσών. Η ΑΕΛ μπήκε νωθρά στο πρώτο σετ χάνοντας με 25-21, ωστόσο αντέδρασε στη συνέχεια και κερδίζοντας με το ίδιο σκορ το δεύτερο σετ ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Δημήτρη Ιόβτσεβ αν και βρέθηκαν να χάνουν με 11-5, κατάφεραν μ’ ένα σερί 15-0 να μετατρέψουν το σκορ σε 20-11 και τελικά να φτάσουν στο 25-16, κατακτώντας την πρώτη τους νίκη.
Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι η ΑΕΛ ηττήθηκε από τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 2-0 σετ. Το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα είχε τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι με την ομάδα των Ιωαννίνων να διατηρεί ένα προβάδισμα 2-3 πόντων και την ΑΕΛ να προσπαθεί να ανατρέψει την κατάσταση. Προς το τέλος τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου σετ ο Ηρακλής κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο σκορ και να φτάσει έτσι στη νίκη με 2-0 σετ (17-25, 15-25).
ΑΕΛ (Ιόφτσεφ): Μ. Κουμπαρά, Ελ. Βελεσιώτη, Μπουφίκου, Γεωργαντζιά , Σ. Μπαρμπούτη, Ευθυμιοπούλου, Κυριζοπούλου, Μητρακοπούλου, Ι. Μπαρμπούτη, Σ. Κουμπαρά, Ε. Βελεσιώτη, Τσούτσου, Μαϊμάρη, Ε. Αγγελακοπούλου, Χρ. Αγγελακοπούλου, Κρυβοζίδη.