ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ

Ανώτερη η Χιλή νίκησε 2-0 το Καμερούν

*Ισόπαλες 2-2 Πορτογαλία και Μεξικό *Πρεμιέρα με το δεξί και για τη Ρωσία

Δημοσίευση: 19 Ιουν 2017 16:07

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Χιλή νίκησε το Καμερούν με 2-0 στον εναρκτήριο αγώνα του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών και τέθηκε επικεφαλής στο 2ο όμιλο της διοργάνωσης, καθώς Αυστραλία και Γερμανία θα συναντηθούν σήμερα. Στην «Otkrytiye Arena» της Σπαρτάκ Μόσχας νίκησε η καλύτερη ομάδα, η οποία διαμαρτυρήθηκε πάντως έντονα για την ακύρωση γκολ του Εντουάρντο Βάργκας λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Η χρήση βίντεο έδειξε πως ο νοτιαμερικανός ήταν ελάχιστα εκατοστά μπροστά από την άμυνα και οι Χιλιανοί διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν εφαρμόστηκε το πλεονέκτημα του επιτιθέμενου. Τελικά τα «αδάμαστα λιοντάρια» λύγισαν στο 82ο λεπτό, όταν ο Αλέξις Σάντσες, η είσοδος του οποίου έδωσε πνοή κι ενέργεια στην ομάδα του, σέντραρε και ο Αρτούρο Βιδάλ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Βάργκας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κι αφού και σ’ αυτή την περίπτωση εξετάστηκε το βίντεο. ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ούγκο Μπρόος): Οντόα, Μαμπουκά, Νγκαντό-Νγκαντί, Τικέ, Φε, Ανγκισά (89’ Μαντζέκ), Σιανί (86’ Νγκαμαλέου), Τζουμ, Μπασογκόγκ, Μουκαντζό, Αμπουμπακάρ. ΧΙΛΗ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Χόνι Ερέρα, Ίσλα, Μποσεζούρ, Μεδέλ, Χάρα, Φουενσαλίδα (64’ Βαλένσια), Μαρσέλο Ντίας, Αράνγκις (71’ Γκάτο Σίλβα), Βιδάλ, Πουτς (58’ Αλέξις Σάντσες), Εντουάρντο Βάργκας. ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ, 2-2 ΜΕ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ Με ισοπαλία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών της Ρωσίας η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία, καθώς το Μεξικό, η μοναδική από τις συμμετέχουσες ομάδες που έχει κατακτήσει τον τίτλο, αποδείχθηκε ιδιαίτερα αξιόμαχο σύνολο και παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατόρθωσε να επιστρέψει ισάριθμες. Στην «Καζάν Αρένα» οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον Ρικάρντο Κουαρέσμα, από απίθανη ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο στον σκόρερ και καταπληκτική προσποίηση εκείνου στον Γκιγέρμο Οτσόα. Στο 42’ όμως οι παίκτες του Χουάν Κάρλος Οσόριο απάντησαν με τον Χαβιέρ Ερνάντες (Τσιτσαρίτο), από γύρισμα του Βέλα.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος φάνηκε ότι θα πάρει τη νίκη, όταν στο 86’ ο Σέντρικ Σοάρες της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έκτορ Μορένο νίκησε στον αέρα τον Ζοσέ Φόντε, σε εκτέλεση κόρνερ, κι έδωσε τον βαθμό στους «τρικολόρες». Ο Αργεντινός διαιτητής της συνάντησης, Νέστορ Πιτάνα, παρατήρησε με κίτρινες κάρτες τους Αντριέν Σίλβα, Άντρέ Γκόμες και Αντρές Γκουαρδάδο. ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Μουτίνιο (58’ Αντριέν Σίλβα), Γουίλιαμ, Αντρέ Γκόμες, Νάνι (58’ Ζέλσον), Κουαρέσμα (82’ Αντρέ Σίλβα), Σέντρικ. ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Σαλσέδο (67’ Αραούχο), Ρέγες, Τζόναθαν Ντος Σάντος, Λαγιούν, Χιμένες (79’ Περάλτα), Βέλα (57’ Τζιοβάνι Ντος Σάντος), Τσιτσαρίτο, Μορένο, Ερέρα, Γκουαρδάδο. ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΡΩΣΙΑ Μια πρώτη γεύση από το Μουντιάλ της Ρωσίας ξεκίνησε να παίρνει το ποδοσφαιρικό κοινό, καθώς η αυλαία του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών άνοιξε στην Αγία Πετρούπολη, με τη διοργανώτρια να επικρατεί της Νέας Ζηλανδίας 2-0 με το αυτογκόλ του Μπόξαλ στο 31’ το τέρμα του Σμολόφ στο 69’. Ο Βλάντιμιρ Πούτιν καλωσόρισε τις προσωπικότητες αλλά και τον κόσμο που βρέθηκε στη Zenit Arena της Αγίας Πετρούπολης, το οποίο κατασκευάστηκε για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 και λίγο αργότερα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του «ξεκίνησε» με το δεξί απέναντι στην πρωταθλήτρια Ωκεανίας, που είχε βασικό τον Κώστα Μπαρμπαρούση και στον πάγκο τον Θέμη Τζημόπουλο. Οι παίκτες του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ ήταν πασιφανώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους Νεοζηλανδούς, είχαν δοκάρι στο 7’ σε κεφαλιά του Βάσιν και στο 13’ ο Κολομβιανός διαιτητής Βίλμαρ Ρολδάν τους αρνήθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Πόλοζ από τον Μαρίνοβιτς. Στο 31’ όμως οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά τον συνδυασμό Γερόκιν-Πόλοζ, η μπάλα κατέληξε στον Γκλουσάκοφ που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Μπόξαλ να να βρίσκει την μπάλα λίγο πριν εκείνη περάσει τη γραμμή. Το αγωνιστικό μοτίβο παρέμεινε ίδιο και στην επανάληψη, με τη Ρωσία να είναι ανώτερη και τελικά να «κλειδώνει» τη νίκη στο 69’, όταν ο Σαμέντοφ έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ τον Μπόξαλ και ο Σμολόφ με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ. ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Σαμέντοφ, Κουντριασόφ, Βάσιν, Τζικίγια, Ζιρκόφ, Γκλουσάκοφ, Γερόκιν (77’ Ταράσοφ), Γκολόβιν, Πόλοζ (64’ Μπουκχάροφ), Σμολόφ (90’ Μίραντσουκ). ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Άντονι Χάντσον): Μαρίνοβιτς, Κόλβι (83’ Πάτερσον), Σμιθ, Ντουράντ, Μπόξαλ, Γουίνι, ΜακΓκλίντσεϊ, Τόμας, Μπαρμπαρούσης (61’ Τουιλόμα), Ρόχας (71’ Σμελτς), Γουντ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Το πανόραμα του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών που διεξάγεται στη Μόσχα: 1ος ΟΜΙΛΟΣ Ρωσία-Νέα Ζηλανδία 2-0 Πορτογαλία-Μεξικό 2-2 21/6 - Μόσχα Ρωσία-Πορτογαλία 18:00 21/6 - Σότσι Μεξικό-Νέα Ζηλανδία 18:00 24/6 - Καζάν Μεξικό-Ρωσία 18:00 24/6 - Αγ. Πετρούπολη Νέα Ζηλανδία-Πορτογαλία 18:00 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1. Ρωσία 2-0 3 2. Μεξικό 2-2 1 -. Πορτογαλία 2-2 1 4. Νέα Ζηλανδία 0-2 0 2ος ΟΜΙΛΟΣ Καμερούν-Χιλή 0-2 19/6 - Σότσι Αυστραλία-Γερμανία 18:00 22/6 - Αγ. Πετρούπολη Καμερούν-Αυστραλία 18:00 22/6 - Καζάν Γερμανία-Χιλή 21:00 25/6 - Σότσι Γερμανία-Καμερούν 18:00 25/6 - Μόσχα Χιλή-Αυστραλία 18:00 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1. Χιλή 2-0 3 2. Αυστραλία 0-0 0 -. Γερμανία 0-0 0 -. Καμερούν 0-2 0 ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ 28/6 - Καζάν: Α1 - Β2 (21:00) 29/6 - Σότσι: Β1 - Α2 (21:00) ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ 02/7 - Μόσχα (15:00) ΤΕΛΙΚΟΣ 02/7 - Αγ. Πετρούπολη (21:00)