ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 2-2 ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΜΑΣΙΑΚΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ Α1 ΕΑΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

«Κλείδωσε» τίτλο ο Ηρακλής Λάρ.

*Ο Κίσσαβος έβγαλε εκτός τριάδας τον Φιλοκτήτη, νίκη-παραμονή για Κιλελέρ, σημαντικά τρίποντα για Αγ. Αναργύρους και Πουρνάρι στη μάχη της σωτηρίας

Δημοσίευση: 02 Μαϊ 2017 14:00

Ο Ηρακλής Λάρισας ήταν φέτος ο απόλυτος κυρίαρχος στην Α1 ΕΠΣΛ και αυτό επισφραγίστηκε και τυπικά καθώς με τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 με τον Δαμασιακό «κλείδωσε» και μαθηματικά τον τίτλο τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Η ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από το α’ ημίχρονο (Στ. Λέτσιος 25’, Τσιάλτας 42’ πέν.), αντέδρασε στην επανάληψη και με τους Ψωμολιά (66’ πέν.) και Ζαφειρίου (87’) πήρε τον πολύτιμο βαθμό. Αντίθετα για τον Δαμασιακό το αποτέλεσμα αυτό δεν ήταν ικανοποιητικό, καθώς έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της ανόδου (υποχώρησε στην 6η θέση).

Με το εμφατικό 4-1 ο Κίσσαβος Συκουρίου πέρασε από τη Μελιβοία και έβγαλε εκτός τροχιάς ανόδου τον Φιλοκτήτη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις το παιχνίδι καθώς μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Πασιά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στη συνέχεια με τους Πλιάγκα (10’), Κάτσα (25’) και Μαυρομάτη (44’, 80’).

Η Αμπελιά εκμεταλλεύτηκε τα «στραβοπατήματα» των Δαμασιακού και Φιλοκτήτη και με τους τρεις βαθμούς που πήρε άνευ αγώνα (λόγω Χάλκης) αναρριχήθηκε στην 3η προνομιούχο θέση.

Πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της ανόδου πέτυχαν τα Βούναινα με 4-3 επί του Αμπελωνιακού, σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι και παρέμειναν ζωντανά στο παιχνίδι της ανόδου. Ο Τσανάς ήταν αυτός που χάρισε στις καθυστερήσεις τη νίκη στους γηπεδούχους ενώ τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι Στ. Τσαπράζης 2 και Πρισακάρου. Για τον Αμπελωνιακό σκόραραν οι Μπόντε 2 και Δαλακώνης.

Το Κιλελέρ κέρδισε 3-2 την Ολύμπικ/Ν. Καρυές και έβαλε οριστικό τέλος στην αγωνία καθώς οριστικοποίησε μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Οι Μίχος, Φαρμάκας και Κουσιώρας οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ από τους φιλοξενούμενους δίχτυα βρήκαν οι Ταρταμπούκας και Πράπας.

Έξω από τη ζώνη του υποβιβασμού πέρασε ο Ατρόμητος Αγ. Αναργύρων μετά το 3-0 επί του Αβέρωφ σ’ ένα ακόμα βαθμολογικό ντέρμπι της ημέρας. Ο Ευαγγέλου πέτυχε δύο γκολ (28’, 70’), ενώ ο Τσινούδης σκόραρε στο 65’.

Το 0-0 στους Γόννους δεν ωφέλησε τη Ραχούλα που μπήκε πάλι σε περιπέτειες, ενώ ζωντανή στη μάχη της σωτηρίας δηλώνει η Αναγέννηση Πουρναρίου μετά το φτωχό αλλά σημαντικό 1-0 επί της Νεάπολης. Το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων πέτυχε στο 90’ ο Νικούλης.