ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟ, ΑΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΙΚΑΙΑ

Άσχημη μέρα για τις ομάδες της Λάρισας

*Στη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ

Δημοσίευση: 07 Μαρ 2017 10:00

Άσχημη ήταν η συγκομιδή για τις ομάδες του νομού Λάρισας στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ όσον αφορά στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Ο Εθνικός έχασε στην έδρα του από τους Ίκαρους Τρικάλων, ενώ ούτε ο Αστέρας τα κατάφερε στην Καλαμπάκα. Στον Βόλο η Νίκαια υπέστη βαριά ήττα ενώ ο μόνος που χαμογέλασε ήταν ο Αμπελώνας γιατί κέρδισε την Ελασσόνα. Πιο αναλυτικά:

ΕΘΝΙΚΟΣ     63

ΊΚΑΡΟΙ                  68

Οι Ίκαροι ήταν οι νικητές του ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της ΕΣΚΑΘ αφού επικράτησαν του Εθνικού στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά με σκορ 63-68. Κάποια κενά διαστήματα των γηπεδούχων, η αδυναμία στο ριμπάουντ σε κρίσιμες άμυνες στο τέλος, αλλά και η ποιότητα των Ικάρων έκριναν το αποτέλεσμα. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν γερά στην υπόθεση play-off, αλλά οι Λαρισαίοι εξακολουθούν να καταλαμβάνουν τη δεύτερη προνομιούχο θέση και να κρατούν τη μοίρα στα δικά τους χέρια.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παίρνουν κατά διαστήματα διαφορές έως και 11 πόντους, αλλά να τις χάνουν μέσα σε λίγα λεπτά, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν ισόπαλο 63-63 μόλις 1.12΄΄ πριν το τέλος! Οι γηπεδούχοι, έχοντας τον Κρικώνη σε καλή μέρα προηγήθηκαν 13-8 στο 7΄, αλλά βρέθηκαν πίσω με -5 στο 18΄(23-28) μετά από μπαράζ τριπόντων των Ικάρων. Μετά το ρευστό 28-28 του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, με σκεπτόμενο μπάσκετ εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική ικανότητα του Νασίκα και πέρασαν εκ νέου με +7 κάνοντας το 35-28 στο 23΄. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά όμως που ο Εθνικός προηγείτο στο σκορ, αφού οι Τρικαλινοί με κορυφαίο τον Καλλιάρα κάτω από τα καλάθια, και τον Τζιάνη στην περιφέρεια πέρασαν γρήγορα μπροστά δημιουργώντας μια αξιόλογη διαφορα (42-51 στο 29΄), ενώ με το +11 (52-63) στο 36΄, έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Οι αθλητές του Σακάρη όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα. Η είσοδος των Λεμπέση και Μαργαριτόπουλου στον αγώνα έδωσε μεγάλη ενέργεια στην ομάδα, και σε συνδυασμό με τον μπασκετικό εγωισμό των Αργυρόπουλου και Χαχόπουλου η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε δραματικά. Δύο τρίποντα μαχαιριές των Αργυρόπουλου και Μαργαριτόπουλου έβαλαν φωτιά στον αγώνα, ενώ η πιεστική άμυνα έφερε πολλά λάθη στους αντιπάλους και τα συνεχόμενα κλεψίματα μεταφράζονταν σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, όπως το lay-up του Λεμπέση για το 63-63 στο 1.12΄΄ πριν τη λήξη. Μια διεκδικήσιμη μπάλα στην άμυνα του Εθνικού, όπου ο τελικός κάτοχός της Καλιάρας κάνοντας βήματα που δεν σφυρίχτηκαν έδωσε την ασίστ στον Νικολούσιο δίνοντας εκ νέου την πρωτοπορία στους Τρικαλινούς, και ένα γκολ-φάουλ μετά τη βιαστική και άστοχη επίθεση των Λαρισαίων, έδωσαν αέρα 5 πόντων στους Ικάρους κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Τα τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων στα τελευταία δευτερόλεπτα που ακολούθησαν, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Εθνικό και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Ικάρους νικητές με το τελικό 63-68.

Για τον Εθνικό που έχασε μια μάχη αλλά όχι και τον πόλεμο, ξεχώρισαν οι Κρικώνης (18π, 6ρ, 3 κοψίματα), Αργυρόπουλος (17π, 4ρ, 4 κλεψίματα) και Χαχόπουλος (9π, 7ρ, 4 κλεψίματα), ενώ για τους Ικάρους κορυφαίοι ήταν οι Καλλιάρας(16π), Τζιάνης (15π) και Λιβιτσάνος (13π).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 28-28, 43-51, 63-68.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σακάρης): Λεμπέσης 2, Αργυρόπουλος 17(1), Ζορμπάς 1, Χαχόπουλος 9, Κρικώνης 18(1), Μαργαριτόπουλος 9(3), Νασίκας 7.

ΙΚΑΡΟΙ (Σδράκας): Παπανδρέου 3(1), Φούντας 8(1), Τσικρικάς , Κολότσιος, Λιβιτσάνος 13(3), Μέξης , Τζιάνης 15(3), Τσέτης 1, Μπαρμπαρούσης 3(1), Μπαλωμένος, Καλλιάρας 16(1), Νικολούσιος 9.

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ         78

ΕΛΑΣΣΟΝΑ  70

Με ένα καλό δεύτερο ημίχρονο ο Αμπελώνας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ελασσόνας που τα πήγε περίφημα για 20 και πλέον λεπτά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Καρπούζας που σημείωσε 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-39, 67-51, 78-70

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ(Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 5, Μηλιώνης 3 (1), Τεκούσης Π., Μπιζιάκης, Καρπούζας 20 (3), Κοτσώνας 12 (1), Mαστοροδήμος 13, Κονδυλόπουλος 15 (1), Τεκούσης Ε.2, Τσακνάκης, Παλάσκας 8 (2).

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Ποντίκας): Κοντελίδης 19, Γερονάτσιος 15 (3), Στόγιας 10, Κορομηλάς 6 (1), Σολωμός, Πισπιρίκος 6, Δήμος 14 (4), Τάμπας.

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ         89

ΑΣΤΕΡΑΣ     73

Ένα αγωνιστικό μπλακ άουτ που σημειώθηκε στην Καλαμπάκα, επηρέασε την απόδοση του Αστέρα. Συγκεκριμένα ενώ απέμεναν μόλις 6 λεπτά για τη λήξη και ο Αστέρας ήταν πίσω στο σκορ με 2 πόντους, το ματς διεκόπη για 20 λεπτά περίπου λόγω μιας τεχνικής ποινής εις βάρους του βοηθού προπονητή των γηπεδούχων. Όταν επανήλθαν οι δύο ομάδες στον αγώνα ο Αστέρας είχε χάσει το ρυθμό του αντίθετα με τους γηπεδούχους που έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-25, 46-46, 66-65, 89-73

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ (Τσίμας): Μπαλάτσος, Χαρτόπουλος, Ζαρόπουλος 2, Ούτος 14(2), Σπανός 3, Μέμτσας, Ντούρβας 15(3), Θανασάρας 12(2), Γκαντιάς 26(3), Πελίγκος 17(1), Βιττενμπέργκεν.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Σκούμας 13(2), Παπαζήσης 9, Μπαζάκης 3, Ντικούδης 10, Γεωργάκης 31(6), Μπίνας 2, Οικονόμου 4, Μπανιάς 1.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ   82

ΝΙΚΑΙΑ         49

Δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα ο Γυμναστικός Σύλλογος Νίκαιας που υπέστη βαριά ήττα στον Βόλο από τον ΓΣ Βόλου με σκορ 82-49. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη διαφορά εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως η Νίκαια σε 20 λεπτά σημείωσε μόλις 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 58-39, 82-49

Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Κωστούλας 17(1), Καλογερόπουλος 14(1), Τσαπραΐλης 15(3), Ζήσης 4, Σουλιώτης 2, Χρηστομάνος, Τάσος, Τσίρος 2, Σιδέρης, Κουρουπάκης 2, Σπανόπουλος 2, Ζαρογιάννης 24.

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γίτσας, Αθανασόπουλος 10(1), Παρασκευόπουλος, Κυριακόπουλος 5(1), Μουστέλης 7(1), Σταυρόπουλος 13(2), Ρούσσος, Μπλιάτζας 8, Ζιαβλάκης, Γαλάνης 5, Τουρναβίτης 1.