ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ / ΑΡΧΕΛΑΟΥ ΜΕ 76-71 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΟ 2017

Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Ερμής

*Τρόμαξαν στο τέλος οι Αγιώτες όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 74-71, 40’’ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα

Δημοσίευση: 16 Ιαν 2017 13:45

Με νίκη υποδέχθηκε το 2017 ο Ερμής Αγιάς ο οποίος στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής επικράτησε του Πιερικού/Αρχέλαου με 76-71.

Ήταν μία δίκαιη νίκη για την ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη, η οποία θα μπορούσε να είχε φτάσει στον στόχο της πιο εύκολα και χωρίς να κινδυνέψει στο τέλος όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 74-71, 40’’ πριν το τέλος, «ροκανίζοντας» τη διαφορά των 15 πόντων που διατηρούσαν οι Αγιώτες μέχρι το 35’.15’’ (74-59).

Η ουσία είναι ο Ερμής ήταν ανώτερος του αντιπάλου του, παίζοντας καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ωστόσο κατά διαστήματα η απόδοσή του δημιουργούσε έντονο προβληματισμό. Οι βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση και τα πολλά λάθη έδιναν τη δυνατότητα στον αντίπαλο να ελπίζει στο καλύτερο και να μειώνει τη διαφορά, όπως χαρακτηριστικά έγινε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Νέστωρας Κόμματος αν και ζεστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Ερμή με 16 πόντους (2 τρ.), μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε 3 κλεψίματα. Ο Μηλιώνης πέτυχε χαρακτηριστικά τρίποντα και κράτησε τη διαφορά για τον Ερμή σε δύσκολες στιγμές του αγώνα (14 πόντοι με 4 τρίποντα), ο Βαβάτσικος συνέβαλε σημαντικά στο διάστημα που έπαιξε με 11 συνολικά πόντους, ενώ ο Γούλας έδωσε σημαντικές λύσεις όταν η ομάδα τις χρειάστηκε ιδιαίτερα στο 2ο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 11 πόντους (1 τρ.). Πρώτος ριμπάουντερ ήταν ο Γκανέτσας με 6, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ (με 8 συνολικά πόντους).

Από την ομάδα του Πιερικού/Αρχέλαου ξεχώρισαν οι Γκοντόπουλος που ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος από τα 6.75μ., με 22 πόντους (5 τρ.), ο Καραγκιολίδης με 17 πόντους και ο Τοπούζης με 12 πόντους, ο οποίος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους γηπεδούχους μέσα στη ρακέτα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο. Ειδικά από την πλευρά του, ο Ερμής δεν ήταν δημιουργικός στο παιχνίδι (μόλις 2 ασίστ), ενώ τα 8 λάθη και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (2/6 β., 5/9 2π., 0/3 3π.) δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν τους πόντους που θα ήθελαν. Έτσι το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 12-12.

Η κατάσταση άρχισε να βελτιώνεται κάπως στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Ερμή να προσπαθεί σιγά-σιγά να «χτίσει» διαφορά. Το ταμπλό έδειχνε 22-14 στο 13’.19’’, με τον Γούλα να δίνει σημαντικές λύσεις στην επίθεση πετυχαίνοντας 9 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της δεύτερης περιόδου (24-17).

Κάπου εκεί η κατάσταση άρχισε να χαλάει για την ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη, που υπέπεσε σε λάθος επιλογές στην επίθεση. Έτσι οι φιλοξενούμενοι μ’ ένα σερί 11-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ, 2’.30’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου (26-28).

Η περιφέρεια του Ερμή άρχισε να γίνεται παραγωγική και να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, φέρνοντας και πάλι τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Γκανέτσας, Μηλιώνης και Τσιμπαλής με εύστοχα σουτ από τα 6.75μ. πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και έδωσαν το προβάδισμα στον Ερμή με το ταμπλό να δείχνει 37-32 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο παραγωγική για τους Αγιώτες με τον Κόμματο να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο έμπειρος φόργουορντ πέτυχε 9 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά, ενώ άλλοι 6 ήρθαν από τον Βαβάτσικο, με τη διαφορά για τον Ερμή να φτάνει στο +16 (50-34) που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι.

Κι ενώ ο Ερμής έδειχνε ότι θα μπορούσε να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο και να κάνει ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα, μία διαφωνία που προέκυψε μεταξύ Κόμματου-Βαβάτσικου (που είχε ως αποτέλεσμα ο δεύτερος να μείνει στον πάγκο για το υπόλοιπο παιχνίδι) τάραξαν τα λιμνάζοντα νερά στους κόλπους του Ερμή. Ο Πιερικός/Αρχέλαος αρχικά μείωσε σε 50-38 (στο 25’.20’’), κάποια τρίποντα στη συνέχεια του Μηλιώνη κράτησαν τον Ερμή, όμως ένα σερί 7-0 των φιλοξενουμένων, με τον Γκοντόπουλο να φορτώνει το καλάθι του Ερμή από τα 6.75μ., μείωσαν τη διαφορά στους 7 πόντους (58-51, στο 28’.45’’). Τελικά ο Περωτής ήταν ο παίκτης που ανέλαβε δράση στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο οποίος με δύο διαδοχικά καλάθια διαμόρφωσε το σκορ σε 62-51 με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Πολύ καλό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο για τους γηπεδούχους με τον Κόμματο να ευστοχεί από τα 6.75μ. (65-51, στο 31’.30’’), και τον Μηλιώνη να τον μιμείται στη συνέχεια (68-53, στο 33’). Η ουσία είναι ότι ο Ερμής μέχρι και το 35’.15’’ διατηρούσε σταθερά μία διαφορά 15 πόντων από τον αντίπαλό του, δείχνοντας ότι ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση και ότι θα έφτανε εύκολα στη νίκη. Ως διά μαγείας όμως η εικόνα των «κυανόλευκων» στη συνέχεια ήταν ανεξήγητα κακή. Οι χαμένες επιθέσεις, τα λάθη και η έλλειψη συντονισμού έδωσαν τη δυνατότητα στον Πιερικό-Αρχέλαο να πετύχει ένα σερί 12-0 και να μειώσει στους τρεις πόντους (74-71, 40’’ πριν το τέλος) κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Μηλιώνης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων (17’’ ), ο Γκοντόπουλος κέρδισε φάουλ (10’’) αλλά αστόχησε και στις δύο βολές με το 74-71 να παραμένει. Ο Γούλας κέρδισε στη συνέχεια φάουλ και ευστόχησε στις δύο βολές γράφοντας το 76-71 (7’’). Ο Πιερικός/Αρχέλαος προσπάθησε να πάει γρήγορα στο τρίποντο, όμως ο Ερμής έκλεψε την μπάλα (2’’) δίνοντας οριστικό τέλος στην αγωνία.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 37-32, 62-51, 76-71.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασάρης): Τσιαμπαλής 7 (1), Γκανέτσας 8 (1), Μηλιώνης 14 (4), Νταλλός, Χαλκιάς, Κόμματος 16 (2), Περωτής 7, Τριανταφύλλου 2, Βαβάτσικος 11, Γούλας 11 (1), Φαρμάκης Β., Φαρμάκης Θ.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ(Χατζηιωάννου): Γκοντόπουλος 22 (5), Καλτσούνας, Γκογκίδης 9 (1), Καραγκιολίδης 17 (1), Χανέλι 2, Τοπούζης 12, Τσιρογιάννης 7, Παπαμιχαήλ 2, Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Χατζηλάμπρου, Ζιώγας.

Ερμής Αγιάς – Πιερικός Αρχέλαος 76-71

Καστοριά – Καρδίτσα         79-67

ΧΑΝΘ – Στρατώνι    54-75

Ανατόλια – Ασπίς Ξάνθης   79-76

Ερμής Λαγκαδά – Αγρίνιο  61-65