Super League: Νίκες ΠΑΟΚ, Πλατανιά και Ξάνθης

Δημοσίευση: 17 Δεκ 2016 21:45

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ, διέλυσε την Κέρκυρα μέσα στην έδρα της με 5-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το αυτογκόλ του Ανδρεόπουλου στο 48ο... δευτερόλεπτο «έκοψε τα πόδια» των γηπεδούχων, που δέχθηκαν ανηλεή επίθεση από τον «Δικέφαλο». Οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς διπλασίασαν με τον Μπίσεσβαρ στο 23΄, ακολούθησαν δύο γκολ του Κάμπος (33΄, 58΄) και το σκορ πήρε την τελική μορφή του με αυτογκόλ του Ιωάννου στο 61΄, όταν η μπάλα βρήκε στο σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα μετά την κεφαλιά του Μάτος, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση παράλληλα προς την εστία. Για τους «Φαίακες» ήταν η βαρύτερη εντός έδρας ήττα στην ιστορία της στη Super League.

*Δύο λεπτά ήταν αρκετά για τον Πλατανιά, προκειμένου να λυγίσει την αντίσταση του Ατρόμητου για την 15η αγωνιστική της Super League. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο κι επιβλήθηκαν με 3-0, ένα αποτέλεσμα που τους δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ο Καρυπίδης στο 68’ έκανε το 1-0 και ο Γιακουμάκης στο 70’ και 84’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ακίνδυνος ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να απειλήσει την εστία του πρώην γκολκίπερ της ΑΕΛ, Σωτηρίου.

*Καταιγιστική ήταν η Ξάνθη, η οποία πέρασε σαν… άνεμος από την Βέροια και νίκησε την ομώνυμη ομάδα με το επιβλητικό 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιούνες, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ(58΄πεν.,61΄, 67’ πεν.) και έστειλε προσωρινά στην 2η θέση τους Ακρίτες(σ.σ. το 0-1 έκανε ο Λισγάρας στο 19΄). Από την άλλη η Βέροια ήταν τραγική και αγνοεί τη νίκη στην έδρα της. Αυτό ήταν το 10ο παιχνίδι χωρίς ήττα για την Ξάνθη που συνεχίζει να εντυπωσιάζει.