Α1 ΕΣΚΑΘ: ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥΤ

Πέρασε από τον Αμπελώνα ο Εθνικός

Πρώτη ήττα του Αστέρα * Εύκολα η Νίκαια

Δημοσίευση: 21 Νοε 2016 11:05

Μεγάλος κερδισμένος της 4ης αγωνιστικής αναδείχθηκε ο Εθνικός Λάρισας που κέρδισε το ντέρμπι στον Αμπελώνα, αφήνοντας τον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο με μια πικρή γεύση στο τέλος καθώς το ματς κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Ο Αστέρας Λάρισας δεν κατάφερε να κάνει το 4 στα 4 καθώς έχασε στην έδρα του από τον Ήφαιστο. Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση της Νίκαιας κόντρα στον Αλμυρό. Πιο αναλυτικά:

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ 70

ΕΘΝΙΚΟΣ 73

Όλα τα στοιχεία του ντέρμπι είχε το ματς ανάμεσα στον Αμπελώνα και τον Εθνικό. Οι αρκετοί θεατές είδαν τον Εθνικό να προηγείται σχεδόν σε όλο το ματς όμως αν έμπαινε το τελευταίο σουτ του Αμπελώνα από τον Ευ. Τεκούση, στο φινάλε όλα θα ήταν διαφορετικά.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (19-23) όπου οι γηπεδούχοι είχαν τα επιθετικά ριμπάουντ (7 στο 10λεπτο, 16 συνολικά) και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με τον νεαρό Λεμπέση (8π με απόλυτη ευστοχία), ο Εθνικός άρχισε να χτίζει διαφορές ασφαλείας και να επιβάλλει τον ρυθμό του (23-30 στο 12΄, 28-38 στο 17΄) και να κλείνει το ημίχρονο στο 40-44. Ο Σακάρης είδε πολλούς από τους παίκτες του να πιάνουν υψηλή απόδοση με τον Αργυρόπουλο να βοηθάει οργανωτικά και εκτελεστικά, τον Κρικώνη με μεγάλη ενέργεια, τον Νασίκα δυνατό κάτω από τα καλάθια, αλλά αυτή τη φορά είχε για πρώτη φορά εφέτος στη διάθεσή του και τον Χαχόπουλο, η απόδοση του οποίου ήταν καταλυτική για την έκβαση του αγώνα.

Αν και οι Αμπελωνίτες ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλα σουτ του Τσακνάκη πλησίασαν απειλητικά, εν τούτοις η απάντηση του Εθνικού ήταν άμεση με τη διαφορά να επανέρχεται στους +13 (48-61) στο 29΄. Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μια διαφορά ασφαλείας έως το 37΄ (58-67) αλλά οι γηπεδούχοι, με βοήθεια και του κοινού τους πίεσαν και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Ο Εθνικός όμως βασίστηκε στην εμπειρία των Αργυρόπουλου, Χαχόπουλου και Πιτσαρή καθώς και στην ψυχραιμία του τελευταίου στις βολές (3/4 στα τελευταία δευτερόλεπτα), και όταν οι γηπεδούχοι αστόχησαν στο τρίποντο για την ισοφάριση, πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Ο Εθνικός είχε πολλούς διακριθέντες στον αγώνα όπως τον Αργυρόπουλο (18π, 4 ασίστ), Χαχόπουλο (14π, 7ρ, 4 κλεψίματα), Κρικώνη (13π, 8ρ), Νασίκα (10π, 8ρ) και τον Πιτσαρή (9π) χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ ο Αμπελώνας βασίστηκε κυρίως στους Τσακνάκη (15π), Μαστοροδήμο (18π) και Κορκόβελο (16π).

Στον Αμπελώνα στοίχισαν πολύ τα λάθη και οι χαμένες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 40-44, 57-62, 70-73

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 6 (2), Μηλιώνης 3, Μπιζιάκης 4, Κονδυλόπουλος 7 (1), Τεκούσης Ευθ. 2, Τσακνάκης 14 (2), Μαστοροδήμος 20 (2), Κορκόβελος 14, Τεκούσης Β., Πατούλιας, Παλάσκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σακάρης): Αργυρόπουλος 18 (3), Λεμπέσης 8(2), Κρικώνης 13(1), Πιτσαρής 9(1), Χαχόπουλος 14(1), Νασίκας 10, Ζορμπάς 1, Δήμος.

ΑΣΤΕΡΑΣ     57

ΗΦΑΙΣΤΟΣ   64

Δεν κατάφερε ο φιλόδοξος φέτος Αστέρας να κάνει το απόλυτο. Μετρούσε 3 νίκες σε ισάριθμα ματς όμως το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Θωμά ήρθε η πρώτη ήττα για τη φετινή σεζόν. Σε ένα ματς που οι παίκτες του Άκη Παπαθεοδώρου είχαν ένα άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο και επί της ουσίας αυτό ήταν που πλήρωσαν. Από εκεί που το σκορ ήταν 11-9 έγινε 18-37.

Παρ' όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω. Το πάλεψαν και προσπάθησαν να το ανατρέψουν. Έφτασαν μάλιστα μέχρι και στους 3 πόντους τη διαφορά αλλά οι αντίπαλοι είχαν μεγάλη ευστοχία στα μακρινά και δύσκολα σουτ και αυτό ήταν που έκανε τη διαφορά. Η προσπάθεια ωστόσο για κάτι καλό στους «κυανόλευκους» συνεχίζεται.

Τα δεκάλεπτα: 11-9, 18-37, 36-51, 57-64

ΑΣΤΕΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Σκούμας 6 (2), Στεργιούλας 7 (1), Μπαζάκης, Λιάκος 19 (2), Κακλίδης, Ντικούδης 4, Γεωργάκης 10, Μπίνας 3, Γ. Οικονόμου 3 (1), Πασχάλης 5 (1), Οικονόμου, Μπανιάς.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σπ. Παππάς): Μάττας, Φαλιάκης 1, Κοβάτσεφ 17 (2), Σφακιανός 6, Μπράχος 15 (1), Τσέλιος 8 (1), Ψυχογιός 10 (3), Μπαταβάνης, Νότος 7.

ΕΛΑΣΣΟΝΑ   47

ΔΑΝΑΟΙ        67

Τίποτα δεν φαίνεται να αλλάζει στην Ελασσόνα που οδηγείται από ήττα σε ήττα. Με απουσίες και χωρίς λύσεις δεν βρίσκει το δρόμο για τις νίκες που χρειάζεται που θα την οδηγήσουν στη σωτηρία. Η ομάδα παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα: 7-16, 19-34, 35-48, 47-67

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Ποντίκας): Γερονάτσιος 1, Λιάπης 17, Πισπιρίκος 14, Δήμος 3, Κοντελίδης 6, Αβελλάς 2, Μπίζιος 2, Στόγιας 2, Σολωμός, Ταμπάς

ΝΙΚΑΙΑ         86

ΑΛΜΥΡΟΣ    54

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Νίκαιας κατάφεραν να φτάσουν σε εντυπωσιακή νίκη επί του Αλμυρού με σκορ 86-54. Πρώτο «βιολί» επιθετικά για τους γηπεδούχους ο Σταυρόπουλος με 21 πόντους και 5 τρίποντα. Κανένας όμως δεν υστέρησε και έτσι το ντέρμπι του ημιχρόνου έγινε περίπατος στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 11-17, 32-26, 65-39, 86-54

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γίτσας 2, Αθανασόπουλος 12(2), Παρασκευόπουλος 8(2), Κυριακόπουλος 2, Μουστέλης, Γαλάνης 11, Τουρναβίτης 2, Σταυρόπουλος 21(5), Ρούσσος, Γουρνάρης 11(1), Μπλιάτζας 17(1), Ζιαβλιάκης.

Ν .Α. Νίκης    59

Δίλοφος        55

Μία ακόμα ήττα για τον Δίλοφο. Αυτή τη φορά από τους Νέους Αθλητές της Νίκης Βόλου με σκορ 59-55.

Δεκάλεπτα:18-13, 37-24,44-39, 59-55

Γ.Σ. Διλόφου: (Κωστόπουλος-Αντωνόπουλος) Κρεμμύδας 8, Λελούδας 3(1), Μανώλας 4, Γκαγκανάτσιος 12, Ακρίβος 3, Σπανός 7 (1), Παναγιώτου, Μπαγκούιας 18.