Συνεχίζει στην κορυφή ο ΓΣ Φαρσάλων

Δημοσίευση: 20 Νοε 2016 22:09

Διπλό” που την κρατάει στην κορυφή του πρώτου ομίλου του Βορρά της Γ Εθνικής κατηγορίας πέτυχε η ομάδα του ΓΣ Φαρσάλων η οποία πέρασε και από την έδρα της Ευκαρπίας με σκορ 79 – 82, πετυχαίνοντας έτσι την πέμπτη της νίκη σε έξι αναμετρήσεις και τέταρτη συνεχόμενη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να έχει τα ηνία της και με κύριο εκφραστή επιθετικά τον Φάνη Παπακώστα ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και τον βρήκε να προηγείται με 7 πόντους (19 – 26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τώρα και στα πρώτα τρία λεπτά  οι παίκτες του ΓΣΦ μπήκαν αφηνιασμένοι στο παρκέ και “πυροβολώντας” πέντε φορές συνεχόμενες από τα 6.75, πετυχαίνοντας δυο τρίποντα ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος, ένα ο Γιώργο Φούντας, ένα ο Δημήτρης Ψύρρας και ένα ο Χρήστος Αναγνωστόπουλος “έτρεξαν” ένα σερί 15 – 2 και βρέθηκαν μπροστά με 20 πόντους (41 – 21).

Οι παίκτες του κ. Αλεξίου συνέχισαν τον φρενήρη ρυθμό τους και το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 21 πόντους (36 – 57).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τώρα η Ευκαρπία προσπάθησε να ξανά μπει στην αναμέτρηση και κάνοντας ένα σερί 14 – 3 μείωσε την διαφορά στους 10 (50 – 60) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Γυμναστικό να είναι μπροστά με οκτώ πόντους (58 – 66).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τους γηπεδούχους 1′ και 50” πριν το τέλος να περνάνε για πρώτη φορά μπροστά με 74 – 73.

Σε εκείνο το σημείο ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος ανέλαβε “δράση”, ευστόχησε σε τρίποντο και πέτυχε το 74 – 76.

Οι παίκτες του ΓΣΦ αμύνθηκαν σωστά στην κρίσιμη φάση ο αρχηγός πέτυχε ακόμη ένα δίποντο και έστειλε την διαφορά στο +4 (74 – 78) λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε δίποντο μείωσαν την διαφορά στους δυο πόντους και έστειλαν τον Γιώργο Αναγνωστόπουλο και πάλι στις βολές, αυτός δεν αστόχησε και έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων στον Γυμναστικό (76 – 80).

Η Ευκαρπία 3” πριν το τέλος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έστειλε το παιχνίδι στον πόντο (79 – 80).

Οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Αστέριο Κούργια για να μην “τρέξει” ο χρόνος, αυτός ευστόχησε στις βολές και “σφράγισε” το ροζ φύλλο της αναμέτρησης για την ομάδα μας.

Πρώτος σκόρερ  ήταν ο Φάνης Παπακώστας με 28 πόντους, ενώ 23 πόντους πέτυχε ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος.

Τα Δεκάλεπτα: 19 – 26, 36 – 57, 58 – 66, 79 – 82.

Η Σύνθεση

Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων (Μάκης Αλεξίου): Φούντας 6 (2), Ψύρρας 3 (1) , Ντίνος 3 (1), Αναγνωστόπουλος Χρήστος 5 (1), Κούργιας 8, Αναγνωστόπουλος Γιώργος 23 (4), Μακρής 6 (2), Παπακώστας 28 (1), Τσιλούλης, Ίλτσογλου, Ντόνας, Μάρκος.