ΟΙ "ΒΥΣΣΙΝΙ" ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΟΥΝ ΤΟΥ ΓΣΛ ΜΕ 74-61 Σ' ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤ' ΟΝΟΜΑ

Τρέχει με "4Χ4" η ΑΕΛ

*Αθ. Μπουλιάκης: «Πεντακάθαρη η νίκη της ΑΕΛ» *Αβ. Παπαδόπουλος: «Εχουμε 12 παίκτες που ανά πάσα ώρα και στιγμή ο καθένας μπορεί να προσφέρει στην ομάδα»

Δημοσίευση: 30 Οκτ 2016 10:30

Την τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 Εθνικής πέτυχε χθες η ΑΕΛ αυτή τη φορά επί του συμπολίτη Γυμναστικού με 74-61 και συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «βυσσινί» μετέτρεψαν το ντέρμπι σε δική τους υπόθεση, ήταν καλύτεροι του αντιπάλου τους και έφτασαν δίκαια στη νίκη χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ομάδα του Αβραάμ Παπαδόπουλου διατηρούσε διψήφια διαφορά στο σκορ, η οποία μάλιστα εκτινάχτηκε στο +22 (66-44, στα μέσα της τέταρτης περιόδου). Ο Γυμναστικός αν και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ένα πολύ καλό σερί (18-4) δείχνοντας ότι μπορεί να διεκδικήσει αυτό που ήθελε, τελικά δεν άντεξε στη μεγάλη ένταση που έδωσε κατά διαστήματα στο παιχνίδι η ΑΕΛ, η οποία ήλεγξε τα ριμπάουντ, είχε αποτελεσματική άμυνα και κυρίως τον Μαλτέσιο σε μεγάλη μέρα (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά συμμετοχής) που ήταν ο πρωταγωνιστής των «βυσσινί» στο διάστημα που έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη.

Σημαντική ήταν και η παρουσία των φιλάθλων, ο αριθμός των οποίων ήταν συγκριτικά πολύ μεγαλύτερος σε σχέση με προηγούμενες αναμετρήσεις. Περισσότεροι από 1000 φίλοι του μπάσκετ βρέθηκαν χθες στο κλειστό της Νεάπολης αποδεικνύοντας ότι η πόλη διψά και για μπάσκετ. Ανάμεσά τους ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός, αλλά και ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ ΑΕΛ Αλέξης Κούγιας οι οποίοι έφτασαν στο κλειστό αμέσως μετά τον νικηφόρο ποδοσφαιρικό αγώνα της ΑΕΛ στο διπλανό AEL FC Arena.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το χαρακτηριστικό του πρώτου δεκαλέπτου ήταν τα σερί των δύο αντιπάλων. Μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα από τον Θορστέινσον, ο ΓΣΛ με ένα σερί 18-4 πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-6 στο 7’.20’’. Η ΑΕΛ απάντησε με το δικό της σερί 13-0 (18-17 στο 9’.20’’) για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 20-19.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ συνεχώς εναλλάσσονταν. Κάπου στο 14’ η ΑΕΛ άρχισε να ανεβάζει στροφές και με ένα σερί 12-2 πέρασε μπροστά με 31-22 στο 16’.21’’. Το ημίχρονο του παιχνιδιού βρήκε την ΑΕΛ να έχει προβάδισμα 6 πόντων 38-32 με τον Μαλτέσιο να «τρυπάει» την αντίπαλη άμυνα και να δίνει τις λύσεις που έψαχνε η ομάδα του.

Οι «βυσσινί» ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό του παιχνιδιού στο τρίτο δεκάλεπτο διευρύνοντας σταδιακά τη διαφορά. Το 32-38 του ημιχρόνου έγινε 35-48 στο 24’10’’ με τον Μαλτέσιο να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι. Όμως το 5άρι της ΑΕΛ υπέπεσε στο τέταρτο φάουλ (τριάμισι περίπου λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου) αναγκάζοντας τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να τον κρατήσει έξω. Στο σημείο εκείνο ο Σταμπουλής ανέλαβε δράση και με έξι διαδοχικούς πόντους (ένα τρίποντο και ένα γκολ φάουλ) έκανε το 41-53 στο 28’.32’’, για να λήξει η τρίτη περίοδος στο +10 για την ΑΕΛ (43-53).

Εκρηκτικό το ξεκίνημα της ΑΕΛ στην τελευταία περίοδο. Ο Πολίτης με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων, ο Τσιλούλης με άλλους τρεις πόντους (γκολ φάουλ) και ο Θορστέινσον με δύο βολές «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +20 (44-64 στο 34’.10’’). Κάπου εκεί το παιχνίδι έδειχνε ότι είχε κριθεί. Η ΑΕΛ ήλεγχε πλήρως το ρυθμό, με αποτελεσματική άμυνα και καλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση έδειχνε ότι δεν μπορούσε να κινδυνέψει όπως και έγινε. Η επιβεβαίωση ήρθε λίγο αργότερα όταν ο Τσούτσος στο 25’ έγραψε το 44-66 (+22). Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με την ΑΕΛ να φτάνει δίκαια στη νίκη με το τελικό 74-61.

ΓΣΛ (Μπουλιάκης): Τόζιος 5 (1/1, 2/7, 0/2, 5ρ., 1 ασ.), Νίκολιτς 5 (3/4, 1/3, 0/2, 3ρ., 3ασ., 3κλ.), Κούτρας 16 (4/5, 3/4, 2/5, 1ρ., 5ασ., 2κλ.), Μπέμπης 5 (0/0, 1/3, 1/6, 6ρ., 2ασ., 3κλ., 3τ.), Τσουράκης (0/0, 0/1, 0/0, 4ρ.), Γκιουλέκας 18 (1/2, 4/7, 3/4, 5ρ., 1ασ., 1κλ.), Τσούμας Γ. (0/0, 0/0, 0/0), Σπυρόπουλος 12 (2/4, 5/10, 0/0, 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1τ.).

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 8 (2/3, 0/0, 2/5, 1ρ., 3ασ., 1κλ.), Πολίτης 6 (0/0, 0/3, 2/8, 5ρ., 3ασ., 1κλ., 2τ.), Σταμπουλής 7 (0/0, 2/3, 1/2, 3ρ., 2ασ., 1κλ.), Παπαχρήστος 2 (0/0, 1/2, 0/2, 4ρ.), Δεληγεώργης 8 (2/3, 3/6, 0/3, 3ρ., 3ασ., 1κλ.), Κουτίνας (0/0, 0/1, 0/1), Φιλιππόπουλος 2 (0/0, 1/1, 0/0, 1ρ.)Τσιλούλης 12 (1/3, 1/3, 3/5, 5ρ., 5ασ.), Μαλτέσιος 16 (0/3, 8/11, 0/0, 5ρ.), Κουβελάς (0/0, 0/0, 0/0), Τσούτσος 7 (0/0, 2/2, 1/2, 5ρ., 1ασ., 1κλ.), Θορστέινσον 6 (2/2, 2/5, 0/0, 4ρ., 2ασ., 2τ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ-ΠΑΙΚΤΩΝ

Αμέσως μετά το παιχνίδι οι δύο προπονητές αλλά και οι εκπρόσωποι των παικτών δήλωσαν τα εξής:

Θανάσης Μπουλιάκης (ΓΣΛ): «Καταρχήν θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΛ. Εδώ και πολλά χρόνια δουλεύει πολύ σωστά, με συνέπεια, καθημερινά, με ανθρώπους που είναι πολλά χρόνια εδώ, από τον προπονητή μέχρι τον τελευταίο άνθρωπο της διοίκησης, για να φτάσει εδώ που έφτασε και να παρουσιάζει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στο παιχνίδι νομίζω ότι πήγε εκεί που είχα δηλώσει ότι θα πάει, στο ποιος το θέλει περισσότερο. Νομίζω ότι εμείς δεν το θέλαμε όσο η ΑΕΛ και λογικά ήρθε αυτή η κατάληξη. Δεν θα σταθώ σε κανένα θέμα τραυματισμού, νομίζω ότι έχουμε κουράσει μ’ αυτό το θέμα, δεν υπάρχουν δικαιολογίες όταν παίζεις σ’ αυτό το επίπεδο και νομίζω ότι η ΑΕΛ έφτασε σε μια πανάξια και πεντακάθαρη νίκη.

Έχουμε ένα πολύ μικρό ροτέισον και πολύ σωστά η ΑΕΛ διάβασε αυτό το πράγμα, δούλεψε πάνω σ’ αυτό με συνέπεια και μεθοδικότητα και έφτασε σε μία πεντακάθαρη νίκη».

Αβραάμ Παπαδόπουλος (ΑΕΛ): «Θα ξεκινήσω ευχαριστώντας τον Θανάση για τα καλά λόγια που είπε για την ομάδα μου. Ήταν ένα τοπικό ντέρμπι στο οποίο εμείς θέλαμε να πάμε το παιχνίδι σε όσο πιο ψηλότερο ρυθμό και ένταση γίνεται. Αυτό κατά μεγάλα διαστήματα του παιχνιδιού το καταφέραμε γι' αυτό ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Το πλεονέκτημα της ομάδας μου έναντι του ΓΣΛ είναι ότι έχει μεγαλύτερο ρόστερ. Έχουμε 12 παίκτες που ανά πάσα ώρα και στιγμή ο καθένας μπορεί να προσφέρει στην ομάδα. Αυτή είναι η αγωνιστική μας αρχή που έχουμε «χτίσει» στην ομάδα φέτος, πάνω σ’ αυτήν πορευόμαστε και αυτή θα είναι η δουλειά μας κάθε μέρα. Θεωρώ πως ήταν μία πεντακάθαρη νίκη και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου.

Σαφώς μας προβληματίζουν κάποια μικρά στατιστικά ειδικά στις βολές, είναι θέμα που έχει να κάνει με τη συγκέντρωση των παικτών. Αυτό δουλεύεται από τον κάθε παίκτη ξεχωριστά, αλλά αφού δεν μας στοιχίζουν μέχρι στιγμής είμαστε τυχεροί».

Μπέμπης (ΓΣΛ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Ήταν άξια η νίκη. Δυστυχώς δεν παίξαμε όπως έπρεπε να παίξουμε. Πρέπει από Δευτέρα να μπούμε στο γήπεδο να δουλέψουμε σκληρά πάνω στις αδυναμίες μας και να δούμε τι πρέπει να αλλάξουμε γιατί έχουμε δύσκολο ματς στα Πεύκα και πρέπει να συνεχίσουμε».

Τσούτσος (ΑΕΛ): «Πιστεύω ότι ήταν ένα ωραίο ντέρμπι για το οποίο εμείς δουλέψαμε πολύ καλά ολόκληρη την εβδομάδα. Και αυτό βγήκε μέσα στο παιχνίδι εάν εξαιρέσουμε το πρώτο 5λεπτο στο οποίο ήμασταν νωθροί. Από κει και πέρα δείξαμε μεγάλο πάθος και μυαλό με αποτέλεσμα να πάρουμε τη νίκη. Συνεχίζουμε, έχουμε ένα πολύ δύσκολο ματς με τον Δούκα για να μπορέσουμε να πάρουμε και εκεί μία νίκη.

Η ομάδα είναι πρώτη φορά στην κατηγορία με αρκετά παιδιά που παίζουν λίγα χρόνια στην κατηγορία και θα σταθώ στη δουλειά που κάνουμε όχι μόνο από το καλοκαίρι, αλλά τα τρία τελευταία χρόνια και αυτό βγαίνει στο γήπεδο. Δεν είναι θέμα τύχης. Και φυσικά είναι πολύ σημαντικό όταν ξεκινάς με 4-0 στο πρωτάθλημα. Η ψυχολογία των παικτών ανεβαίνει».