Πολύ σημαντική η νίκη μας

* Ν. Θεοδοσιάδης: «Ο Απόλλωνας από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας»

Δημοσίευση: 03 Οκτ 2016 9:10

Εκατέρωθεν φιλοφρονήσεις είχαμε μετά το τέλος της χθεσινής συνάντησης στη Νεοκαισάρεια, όπου οι προπονητές των δύο ομάδων στη συνέντευξη Τύπου, επισήμαναν τα εξής:

Σάκης Θεοδοσιάδης(Απόλλωνα): «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον συναδελφό μου Νίκο Θεοδοσιάδη, για την πάρα πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει στην ομάδα της Νεοκαισάρειας. Κάτι που είχα δει στο μεταξύ μας φιλικό του καλοκαιριού, αλλά και σήμερα. Μια νεανική ομάδα, η οποία έχει νεύρο, διάθεση, φιλοδοξία και πιστεύω ότι έχει πολύ μέλλον στην κατηγορία.

Να ευχαριστήσω και για τη φιλοξενία της διοίκησης, την οποία και θα ανταποδώσουμε στον δεύτερο γύρο.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, είχα επισημάνει καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας στους ποδοσφαιριστές μου, πως πρέπει να είμαστε πειθαρχημένοι, σοβαροί, γιατί είχαμε μια εικόνα από το φιλικό του καλοκαιριού και ξέραμε πόσο επικίνδυνος ήταν ο σημερινός αντιπαλός μας.

Με νιάτα και κάποιους έμπειρους παίκτες, που μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα.

Θεωρώ ότι έγινε πάρα πολύ καλό παιχνίδι, με ρυθμό σε όλη τη διάρκειά του.

Θα ΄λέγα πως και οι δυο ομάδες ξεκινήσαμε καλά, στα πρώτα λεπτά κινδυνέψαμε από στημένες μπάλες και αυτό ήτανε ένα στοιχείο το οποίο μονοπωλούσε όσον αφορά τον αντίπαλο.

Από κει και πέρα εμείς προσπαθήσαμε να είμαστε κυρίαρχοι όσον αφορά την κατοχή της μπάλας και το καταφέραμε σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού.

Κατορθώσαμε να πετύχουμε δυο πολύ ωραία γκολ σε εκτέλεση και σε δημιουργία, στο πρώτο ημίχρονο.

Και θεωρώ με την επίτευξη του τρίτου γκολ που ήρθε νωρίς στην επανάληψη, κλειδώσαμε τη νίκη.

Μια πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, σε μια δύσκολη έδρα.

Μια νίκη αυτοπεποίθησης, μια νίκη ψυχολογίας για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε.

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για τη διαχείριση του σημερινού παιχνιδιού και για τη νίκη τους.

Από αύριο κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι, που είναι στην έδρα μας με τον Πιερικό και κλείνοντας θα ήθελα να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Νίκο και στην ομάδα της Νεοκαισάρειας».

Νίκος Θεοδοσιάδης(Αχιλλέα Νεοκαισάρειας): «Ξέραμε εκ των προτέρων πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ δύσκολη ομάδα, μια ομάδα πολύ ποιοτική, με στόχο, με πλάνο, με οργάνωση, με τεράστια ποιότητα όπως είπα.

Από την αρχή το έργο μας ήτανε δύσκολο, προσπαθήσαμε να κλείσουμε χώρους, να κλείσουμε διαδρόμους.

Και θεωρώ πως στο πρώτο ημίχρονο μέχρι και το σημείο της επίτευξης του πρώτου γκολ, δεν είχαμε κινδυνεύσει ουσιαστικά.

Μάλιστα αν είμασταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική μας ενέργεια σε τρεις φάσεις, μια του Ηλιάδη, μια του Μανίκα και μια του Νάκα με φάουλ, νομίζω πως αν εκεί μπορούσαμε να πετύχουμε κάποιο τέρμα, ίσως δημιουργούσαμε κάποιο πρόβλημα, στον αντίπαλο.

Κι ενώ είχαμε καλή οργάνωση αμυντικά, από ένα τραγικό λάθος της άμυνας, δεχθήκαμε ένα γκολ και αν σε τέτοια παιχνίδια με αυτές τις ομάδες δεν έχεις 100%, 1000% αυτοσυγκέντρωση, νομίζω πως το οποιοδήποτε λάθος το πληρώνεις.

Έτσι λοιπόν, δεχθήκαμε το γκολ και εκεί κάπου χάσαμε τη συνοχή μας, χάσαμε την ηρεμία μας και θεωρώ ότι το παιχνίδι τελείωσε στη φάση του 42΄, με το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα. Πάλι από δικό μας λάθος.

Με το 0-1 αν πηγαίναμε στα αποδυτήρια, να ήτανε ίσως διαφορετική και η εξέλιξη του παιχνιδιού.

Έγινε το 0-2, ο Απόλλων ήταν καλύτερη ομάδα από εμάς και νομίζω πως είναι από τις καλύτερες ομάδες στην κατηγορία.

Συγχαρητήρια στον Σάκη, γι΄αυτό που έχει κάνει.

Εμείς δεν σταματάμε εδώ, συνεχίζουμε, γνωρίζουμε τις δυνατοτητές μας.

Πήγα στα αποδυτήρια και έδωσα συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια.

Έχουμε ένα στόχο και μια φιλοσοφία, προσπαθούμε συνέχεια καθημερινά, είναι νεαρά τα παιδιά το καταλαβαίνω, αλλά θα συμφωνήσω με τον Σάκη, ότι έχουνε πολύ μέλλον.

Από σήμερα έχουμε ξεχάσει το παιχνίδι, κοιτάμε το αύριο, το επόμενο ματς.

Να ευχηθώ στον συναδελφό μου ότι καλύτερο, η ομάδα είναι πάρα πολύ καλή, και εύχομαι να πετύχει τον στόχο του πρωταθλητισμού».