ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΣΤΙΒΟΥ

Δεύτερος στον κόσμο ο Μίλτος Τεντόγλου

Δημοσίευση: 20 Ιουλ 2016 23:57

Το ένατο μετάλλιο για την Ελλάδα στην ιστορία των παγκοσμίων πρωταθλημάτων εφήβων/νεανίδων ήρθε απόψε από τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος. Ο νεαρός αθλητής δεν επηρεάστηκε από το γεγονός ότι έπρεπε να αντιδράσει μέσα σε τρεις προσπάθειες και απέδειξε για μία ακόμη φορά πως είναι σπουδαίος άλτης. Με άλμα στα 7,91 μ. από την τρίτη του προσπάθεια κατέκτησε στο ασημένιο μετάλλιο και «άνοιξε» λογαριασμό με τις διακρίσεις στις μεγάλες διοργανώσεις.

Ο αθλητής του Βαγγελη Παπανίκου ξεκίνησε τον αγώνα του στα 7,50 μ., συνέχισε στα 7,82 μ., ενώ το τέταρτο του άλμα, το οποίο μετρήθηκε 7,62 μ., θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο αν το είχε ολοκληρώσει σωστά. Ο Τεντόγλου πριν από ένα χρόνο ήταν πέμπτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Π/Κ, ενώ το 2017 θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν. Νικητής του αγώνα, όπως πέρυσι στο Κάλι της Κολομβίας ήτα ο Μάικελ Μασό με 8,00 μέτρα και τρίτος ο Ντάρσι Ρόπερ (Αυστραλία) με 7,88 μ. με εφετινό ρεκόρ.