ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΜΕ ΣΚΟΡ 84-68

Νίκη του Ολυμπιακού στο μπάσκετ

Δημοσίευση: 12 Ιαν 2015 22:34 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Μαϊ 2015 18:40

Ένα... ήσυχο απόγευμα επεφύλασσε για τον Ολυμπιακό η επιστροφή του στις εντός συνόρων υποχρεώσεις του. Οι πρωτοπόροι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα 84-68 του Άρη, κρατώντας το αήττητο του ΣΕΦ, για την 12η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην τέταρτη εκτός έδρας ήττα τους.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Πρίντεζης με 16 πόντους, έχοντας σχεδόν το απόλυτο σε ευστοχία (1/1τρ., 1/1β/, 6/7δ.), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση Πέτγουεϊ (15π., 3/3τρ.), Λαφαγιέτ (14π.) και Ντάνστον (12π.). Από τον Άρη ξεχώρισε ο Βεζένκοφ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68

Με οδηγούς της επίθεσης τον Λαφαγιέτ στην περιφέρεια και τον Πρίντεζη κοντά στο καλάθι ο βελτιωμένος και πιο παραγωγικός Ολυμπιακός του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το ισόπαλο 17-17 της πρώτης περιόδου κατάφεραν με διάρκεια στην άμυνα, έφεση στη δημιουργία (15 ασίστ στο ημίχρονο), και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς να σηκώσουν κεφάλι στο σκορ και σταδιακά να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους +10 πόντους (45-35 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός εστίασε στη γραμμή ψηλών του με τους Ντάνστον (6π. στο γ΄ δεκ.), Πέτγουεϊ (10π. στο γ΄ δεκ.) να μην μπορούν να αναχαιτιστούν κοντά στο καλάθι από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι μοιραία στο 28΄ βρέθηκαν στο -17 (60-43), διαφορά που δεν έπεσε μέχρι το 30΄ (67-49). Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση έφτασε απρόσκοπτα στο τελικό 84-68.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Καλδίρης-Μαλαμάς

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 15 (3), Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης, Ντάρντεν 7, Σλούκας 8 (2), Λαφαγιέτ 14 (3), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Κατσίβελης.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Δήμας , Ριντ 11, Τόμας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14, Νέιμικ 2, Μούρτος , Αντεγκμπόγιε 11 (1).

*** Ο Ολυμπιακός και ο Άρης τίμησαν τη μνήμη του Ρόι Τάρπλεϊ. Το ΣΕΦ σίγησε για ένα λεπτό πριν το τζάμπολ του αγώνα προς τιμή του αείμνηστου Αμερικανού σέντερ.