ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΩΝ «ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΩΝ» ΣΤΟ ΜΑΡΤΙΝΟ ΜΕ 2-0

Τυρναβάρα ολέ!

* Τα γκολ για την ομάδα του Μίλτου Ζιάκα πέτυχαν ο Παπαχρήστος(62΄) με τον Μπαξεβάνο(88΄)

Δημοσίευση: 26 Οκτ 2015 8:09

Ένας δυνατός και ψυχωμένος Τύρναβος κέρδισε χθες το απόγευμα στο Μαρτίνο τον Οπούντιο με 2-0, πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής κατηγορίας.

Οι «κυανέρυθροι» σε ένα οριακό για τη συνέχεια παιχνίδι έκαναν κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας ότι αδικούνται από τη βαθμολογική τους θέση.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η τυρναβίτικη ομάδα ήταν «χάρμα ιδέσθαι» και υποχρέωσε σε παθητικό ρόλο τους γηπεδούχους, που δεν μπορούσαν να σταματήσουν την έντονη επιθετική δραστηριότητά τους.

Το  χθεσινό ματς άνοιξε στο β’ ημίχρονο και η ομάδα που θα έβαζε πρώτη γκολ θα το έπαιρνε, με δεδομένη την ψυχολογική κατάσταση και των 22 ποδοσφαιριστών. Αυτή η ομάδα λοιπόν ήταν ο Τύρναβος που έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό» αφήνοντας τον Οπούντιο ουραγό στη βαθμολογία.

Και αναμένεται ότι θα δώσει άλλη ψυχολογία στους παίκτες του Τυρνάβου, που μέχρι τώρα η τύχη τούς είχε γυρίσει την πλάτη.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

7’: Φάουλ του Καντού πετάχτηκε ο Σπυριδάκης για την προβολή, η μπάλα όμως έφυγε λίγο άουτ.

10’: Δυνατό  σουτ από τον Πέππα λίγο άουτ στη σημαντικότερη φάση των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος.

38’: Προσπάθεια του Θαναηλάκη από πλάγια θέση η μπάλα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Παπαγιάννη που δεν αιφνιδιάστηκε.

57’: Απ’ ευθείας φάουλ του Καντού διώχνει με υπερένταση ο Παπαγιάννης.

62’: Ο Παπαχρήστος με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά θα ανοίξει το σκορ για τον Τύρναβο (0-1).

65’: Σέντρα – σουτ του Κρίτσα από δεξιά, ο Τασιούλης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει και στο χόρτο κι από κει στο οριζόντιο δοκάρι του Καρανάσου που παρακολουθούσε εξουδετερωμένος.

67’: Φάουλ του Τσιρλίδη και επέμβαση του Καρανάσου στην αριστερή του γωνία.

75’: Φάουλ του Κωτσαλά η μπάλα πέρασε από όλους κι από τον Καντού που δεν πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

77΄: Πάσα του Κωτσαλά για τον Θαναηλάκη, αυτός έχασε μέσα στην περιοχή την μπάλα πίεσε όμως κι βοήθησε να πάρει κατοχή ο Πέππας το σουτ του οποίου απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Παπαγιάννης.

88’: Και ενώ το Μαρτίνο έψαχνε να επιτεθεί ο Τύρναβος βρήκε διαδρόμους και με τον Τσιρλίδη βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Καρανάσου που μπλόκαρε την μπάλα με παρέμβαση του Κουτσούμπα. Ο α’ βοηθός Κορωνιός υπέδειξε παράβαση και το έμμεσο ο Μπαξεβάνου το μετέτρεψε σε γκολ μετά την πάσα του Τσιρλίδη. Πρέπει να σημειωθεί ότι στην υπόδειξη του διαιτητή υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους με τον Μάκη Ζαχαρόπουλο να αποβάλλεται από τον αγωνιστικό χώρο.

90’: Αποβολή του Γ. Κωτσαλά για μαρκάρισμα πάνω στον Αϊβάζη

Ο διαιτητής Μάριος Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου) κράτησε το παιχνίδι και στη φάση του 85’ συμβουλεύτηκε το βοηθό του Κορωνιό. Β’ βοηθός ήταν ο Γ. Αραβίδης επίσης από το σύνδεσμο Αθηνών.

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Γ., Σπυριδάκης, Τσέλος, Δέδες, Ζαχαρόπουλος (63’ Κωτσαλάς Ν.), Πέππας, Θαναηλάκης, Καντού (78’ Δημητρέλης) , Κακκάβας (46’ Κόκα)

ΤΥΡΝΑΒΟΣ  2005(Μίλτος Ζιάκας):  Παπαγιάννης, Αϊβάζης, Μπαρούτας, Καρατάσιος, Καρλιάμπας, Μπαξεβάνος, Παπαχρήστος (90’ Λούγκος), Κρίτσας, Κόκορας (46’ Τσιρλίδης), Λίταινας, Τασιούλης (83’ Ζβερκούλης)

-Οικονόμος Τσαριτσάνης-Φαρκαδόνα 1-0 (53’ Καραγιάννης)

-Οπούντιος Μαρτίνου-Τύρναβος 0-2 (62’ Παπαχρήστος, 88’ Μπαξεβάνος)

-Πύδνα Κίτρους-Πύρασος Ν. Αγχιάλου 2-0 (74' Μακράκης, 89' Τσιούνης)

-Εθνικός Φιλιππιάδας- Φωκικός Άμφισσας 1-0 (11’ Παπαρούνας)

-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Αιγινιακός 0-2 (29’ Καρακατσάνης, 45’πεν. Γιατζιτζόγλου)

-Καραϊσκάκης Άρτας -Νίκη Βόλου 2-1 (51’ Μπουσινάκης, 90’ +3  Δημητρίου - 44’πεν. Κρεββατάς)

-Ρήγας Φεραίος-Αχέρων Καναλακίου 0-1 (71’ Κωνσταντίνου)

-Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας -Δωτιέας Αγιάς 2-0 (58’πεν Στεφανίδης, 90’ Πέντσας)

17. Φωκικός    4-10 1

* Η Νίκη Βόλου έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. Super League και ο  Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League. Όμως η ΕΠΟ καταχωρεί κανονικά  τη βαθμολογία των δυο ομάδων που έχουν προσφύγει  στο διαιτητικό δικαστήριο και εκκρεμεί η απόφασή του.

*Με αστερίσκο  οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους.