ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ ΜΕ ΣΚΟΡ 79-70

Έχασε παιχνίδι και... ελπίδες η ΑΕΛ ΓΣ

* ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΤΩΝ «ΒΥΣΣΙΝΙ» Ο ΦΡΑΝΣΙΣ

Δημοσίευση: 07 Φεβ 2009 22:51 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 13:20
Ακόμη μια ήττα υπέστη χθες η ΑΕΛ ΓΣ που βλέπει τις ελπίδες της για παραμονή να λιγοστεύουν. Η λαρισινή ομάδα παρά την καλή εμφάνιση έχασε στη Ρόδο από τον Κολοσσό με σκορ 79-70 και πλέον θα προσπαθήσει στη συνέχεια να πετύχει τις επιτυχίες που θα της δώσουν ελπίδες ανατροπής της κατάστασης. Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 η ΑΕΛ ΓΣ μπήκε δυνατά. Με τον Φράνσις να ελέγχει τις περισσότερες επιθέσεις πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα (8-4, 13-8), ενώ στη δεύτερη περίοδο ήταν στο +4 (23-19).
Στη συνέχεια του αγώνα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με Βασίλιεβιτς, Τσέρανιτς να μπουν σε θέση οδηγού στο σκορ +5 (43-38), αφού πρώτα είχαν ξεφύγει και με +7 πόντους (30-23 στο 16’).
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ΓΣ μπήκε και πάλι στο ματς χάρη στις εμπνεύσεις των Μέχια, Φράνσις, αλλά και στην προσφορά του Κόμματου σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 50-48. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το χαμηλό σχήμα του Κολοσσού έφερε αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, που πήραν πάλι προβάδισμα 7 πόντων (63-56). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ΑΕΛ ΓΣ δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και να φτάσει σε απόσταση βολής. Έτσι ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη με το τελικό σκορ 79-70.
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-38, 63-56, 79-70
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Χάρις 18 (2/2 βολ., 8/10 δίπ., 1 ριμπ., 1 λάθ., 1 ασίστ, 2 κλ.), Παντελιάδης 6 (3/5 δίπ., 3 ριμπ., 5 ασίστ, 1 κλέψ.), Παπανικολόπουλος 2 (2/4 βολ., 0/5 δίπ., 0/1 τρ., 4 ριμπ., 1 ασίστ), Βασιλίεβιτς 15 (10/11 βολ., 1/2 δίπ., 1/3 τρ., 2 ριμπ., 3 λάθη, 1 ασίστ), Ασημακόπουλος 6 (2/2 βολ., 2/2 δίπ., 0/2 τρ., 2 ριμπ., 1 λάθος, 2 κλ.), Σμιθ 9 (2/2 βολ., 2/10 δίπ., 1/2 τρ., 4 ριμπ., 2 ασίστ), Χαρίσης 11 (4/7 δίπ., 1/1 τρ., 5 ριμπ., 2 λάθη, 2 ασίστ, 2 κοψ.), Τσάμης (0/2 τρ.), Τσέρανιτς 10 (6/7 βολ., 2/4 δίπ., 3 ριμπ., 1 κλ.).
Α.Ε.Λ. Γ.Σ.: Μπρόζος, Μέχια 19 (2/4 βολ., 7/7 δίπ., 1/3 τρ., 3 ριμπ., 1 κλ., 3 ασίστ, 1 κόψ.), Ζάρας 3 (1/3 τρ., 1 ριμπ., 1 ασίστ), Αλιέβας 7 (1/1 βολ., 3/4 δίπ., 0/3 τρ., 4 ριμπ., 1 λάθος, 1 ασίστ), Αποστολίδης 2 (1/1 δίπ., 0/3 τρ., 2 ριμπ., 1 λάθος, 1 κλ.), Παπακώστας, Λαμπρόπουλος 4 (2/5 δίπ., 0/4 τρ., 10 ριμπ., 5 λάθη, 3 ασίστ, 1 κόψ.), Τσαϊρέλης 2 (2/4 βολ.), Κόμματος 8 (1/3 δίπ., 2/9 τρ., 5 ριμπ., 2 λάθη, 1 κλ.), Λάππας, Φράνσις 25 (9/13 βολ., 8/14 δίπ., 0/1 τρ., 9 ριμπ., 3 λάθη, 4 κοψ.).
* Στο κλειστό του Κολοσσού βρέθηκε και ο νέος ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιόνας Καζλάουσκας, ο οποίος παρακολούθησε από κοντά τις προσπάθειες της ΑΕΛ και της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που -εκτός απρόοπτου- θα πλαισιώσει τον Λιθουανό στο τεχνικό τιμ της Εθνικής Ανδρών.