ΠΕΤΥΧΕ ΧΘΕΣ Η ΕΑΛ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΡΗ (3-2)

Μια νίκη με γεύση... ήττας

* ΔΕΝ ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ * ΔΥΟ ΑΔΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ

Δημοσίευση: 23 Μαρ 2010 2:04 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 10:34
Μια νίκη με στοιχεία... ήττας σημείωσε χθες η ΕΑΛ. Η λαρισινή ομάδα στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του γυναικείου πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 Εθνικής κατηγορίας νίκησε τον Άρη αλλά όχι με τον τρόπο και τα σετ που θα ήθελε. Οι «κυανέρυθρες» (που δεν είχαν ουσιαστική στήριξη από τους φιλάθλους σε αντίθεση με τον Άρη που είχε και την ένθερμη συμπαράσταση μερικών οπαδών του) απείχαν 4 πόντους από τον αντίπαλό τους και για μην παίξουν πλέι άουτ ήθελαν νίκη με 3-0 ή 3-1. Αυτό δεν έγινε (3-2 έληξε το ματς) και τώρα η ΕΑΛ θα πρέπει να σημειώσει τρεις νίκες επί του Άρη για να παραμείνει στην κατηγορία.
ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΛΑΘΗ
Οι γηπεδούχες δεν παρουσιάστηκαν έτσι όπως θα έπρεπε να είναι σε ένα τόσο σπουδαίο ματς. Μπήκαν αγχωμένες και τα λάθη στην επίθεση ήταν πολλά. Ενώ στο πρώτο σετ είχαν το προβάδισμα και όλα έδειχναν πως θα ξεκινούσαν με το «δεξί» η κατάσταση άλλαξε ολοκληρωτικά. Το σκορ ήταν 20-17 και με ένα σερί 2-8 ο Άρης πήρε τη νίκη με 22-25.
Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Ο Άρης άρχισε να παίζει ακόμα πιο ελεύθερα και του έβγαιναν όλα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έχει συνεχές προβάδισμα και να κάνει με δραματικό τρόπο το 0-2. Εκεί τελείωσαν όλα ουσιαστικά.
Αυτό που κέρδισε στη συνέχεια η ΕΑΛ (εκτός από το ματς) ήταν την ανάκτηση της ψυχολογίας της. Κατάφερε να πάρει τα επόμενα τρία σετ και έδειξε πως μπορεί να κάνει το ίδιο και στα πλέι άουτ.
ΚΑΠΟΙΑ ΑΔΙΚΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ
Βέβαια αξίζει να τονίσουμε πως κάποιες αποφάσεις της διαιτησίας (Κούτσης - Παπαγεωργίου) ήταν πέρα για πέρα άδικες και μάλιστα σε τέτοια σημεία για να αλλάξουν τη ροή του αγώνα. Στο πρώτο σετ δόθηκαν λάθος θέσεις στην ΕΑΛ ενώ το ματς ήταν στον πόντο λίγο πριν το τέλος, ενώ στο δεύτερο τη στιγμή που ήταν το σκορ 22-22 αντί να υποδείξει τέταρτη μπαλιά σε επίθεση του Άρη άφησε το ματς να εξελιχθεί και έδωσε μπλοκ άουτ. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τέλος του ματς ακόμα και ο παρατηρητής διαιτησίας (Χαρίσης) δεν μπορούσε να δώσει σαφείς απαντήσεις στους ανθρώπους της ΕΑΛ.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΣΕΤ
1ο σετ: 6-7, 11-13, 18-15, 22-21, 22-25
2ο σετ: 1-2, 5-9, 12-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 5-5, 12-11, 17-17, 20-21, 26-24
4ο σετ: 1-5, 9-9, 10-17, 19-21, 25-23
τάι-μπρέικ: 3-3, 5-9, 12-10, 15-13
ΕΑΛ (Οικονόμου): Κοβτούν 10 π. (5/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Νούσια 5 (2 άσοι, 3/5 επ., 50% υπ.), Τοσιούδη 12 (2 άσοι, 8/16 επ., 2 μπλοκ), Δίρβα 10 (1 άσος, 7/17 επ., 2 μπλοκ), Τρικάλη 15 (1 άσος, 13/41 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.), Ραντόγεβιτς 18 (2 άσοι, 13/39 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.), Λίτσιου (λ-65% υπ.), Παπαδοπούλου 3 (3/11 επ.).
ΑΡΗΣ (Σκουληκάρης): Λέτο, Χρήστου, Στάνιτς, Μιλόσεβιτς, Χαλιαμπάλια, Καλανταρίδου, Διαμαντή (λ) / Γεωργιάδου, Ωρογολοπούλου, Κατσικά.
Ηρακλής Κηφισιάς-Ολυμπιακός: 0-3 (16-25, 19-25, 22-25)
Πανιώνιος-Πανελλήνιος: 3-0 (25-23, 28-26, 27-25)
Απολλώνιος-Ανατόλια: 0-3 (22-25, 15-25, 20-25)
Μαρκόπουλο-Παναθηναϊκός: 0-3 (16-25, 22-25, 25-27)
ΕΑΛ-Άρης: 3-2 (22-25, 22-25, 26-24, 25-23, 15-13)
Ηρακλής Θεσ.-Κερατέα: 3-2 (26-24, 24-26, 22-25, 25-19, 16-14)
ΤΑ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ
Στα πλέι άουτ θα συμμετάσχουν η ΕΑΛ και ο Αρης. Αυτός που θα φτάσει πρώτος στις τρεις νίκες θα παραμείνει στην κατηγορία. Οι αγώνες θα ξεκινήσουν με την ΕΑΛ να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

ΔΗΛΩΣΕ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
«Είμαστε καλύτερη ομάδα»
ΤΡΙΚΑΛΗ: «ΜΑΣ ΑΔΙΚΗΣΕ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ»
Πικραμένος από το τελικό αποτέλεσμα ο προπονητής της λαρισινής ομάδας, Αποστόλης Οικονόμου δήλωσε στην «Ε» τα εξής: «Μας στοίχισε το άγχος στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε σε κρίσιμα σημεία. Έτσι είναι ο αθλητισμός όμως. Ήταν σημαντικό πως γυρίσαμε το ματς. Ψυχολογικά καταφέραμε να δείξουμε πως έχουμε αποθέματα για τη συνέχεια. Φάνηκε μάλιστα πως ήμαστε καλύτερη ομάδα. Μας περιμένει μια σειρά από δύσκολα ματς».
Από την πλευρά της η αρχηγός της ΕΑΛ, Ιωάννα Τρικάλη τόνισε τα εξής: «Θέλαμε να κερδίσουμε με καθαρό σκορ αλλά δεν μας βγήκε. Δεν το βάζουμε κάτω. Τουλάχιστον πήραμε τη νίκη για να ανέβουμε ψυχολογικά».