Αναβολή... τίτλου

ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ... 100ΑΡΑ

Δημοσίευση: 21 Μαρ 2011 2:43 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 16:18
Ρεπορτάζ: Κ. Γκιάστας
Ο τίτλος δεν ήρθε αυτήν την αγωνιστική. Ο Αστέρας θα στεφθεί τελικά και μαθηματικά πρωταθλητής της Α1 ΕΣΚΑΘ το Σάββατο κόντρα στον Κεραυνό. Ωστόσο οι φίλοι του Αστέρα Λάρισας θα πανηγυρίσουν μια καλή στις 16 Απριλίου. Τότε είναι προγραμματισμένη η φιέστα ανόδου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία και συγκεκριμένα στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος κόντρα στη Νίκαια.
Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής λοιπόν ο Αστέρας νίκησε στην Καρδίτσα την τοπική ομώνυμη ομάδα όμως κέρδισε και ο ΓΣ Βόλου και έτσι η διαφορά παρέμεινε στους 4 βαθμούς, 4 αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.
Στα άλλα ματς τώρα νίκη παραμονής πέτυχε ο Εθνικός Λάρισας. Στο κλειστό του Αγίου Θωμά κέρδισε την Ανάληψη με εντυπωσιακή διαφορά πόντων και κατάφερε έτσι να βάλει βάσεις παραμονής στην κατηγορία.
Με νίκη συνέχισε και η ΕΑΛ. Κέρδισε τον Κεραυνό, έπιασε τον Ολυμπιακό Καρδίτσας (που γνώρισε βαριά ήττα στον Παλαμά) και τώρα περιμένει στις 4 τελευταίες αγωνιστικές να κάνει όσες νίκες κάνει και ο Ολυμπιακός για να σωθεί.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ     68
ΑΣΤΕΡΑΣ      76
Μόλις ένα δεκάλεπτο είχε στοιχεία ντέρμπι το συγκεκριμένο ματς. Από κει και πέρα οι παίκτες του Αντώνη Κυρατζή έβαλαν μπροστά την καλοκουρδισμένη μηχανή τους και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Αυτήν ήταν και η 18η νίκη του Αστέρα σε ισάριθμα ματς. Ένας αριθμός που πραγματικά τα λέει όλα. Ίσως καταφέρει να πάρει το πρωτάθλημα χωρίς ήττα φέτος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 31-43, 46-60, 68-76
ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Νότος 19, Μπράχος 11 (1), Θώδης 3, Τσιαμούρας 8 (1), Νικολάου 3, Κομποδιέτας 14 (2), Αντωνίου 8, Τίμπας 2, Κατσαρός, Σιαμάτας.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ριζηνός 2, Αθανασόπουλος 12, Τζιαχρής, Κυρίτσης 20 (2), Μυλωνάς 6, Κρικώνης 10, Νικόπουλος 7, Γκαμπέτας 10 (1), Σουλιώτης 9, Λευκαδίτης, Μπάρμπας.

ΕΑΛ    71
ΚΕΡΑΥΝΟΣ   56
Νίκη εντός προγράμματος χαρακτηρίζεται αυτήν που πέτυχε η ΕΑΛ. Κέρδισε τον Κεραυνό που έχει νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή του, και έτσι έπιασε τον Ολυμπιακό Καρδίτσας στη βαθμολογία. Η ΕΑΛ στη συγκεκριμένη ισοβαθμία ευνοείται και το μόνο που ψάχνει πλέον είναι να πάρει τουλάχιστον δύο νίκες στα τελευτάια τέσσερα ματς του πρωταθλήματος. Αν το κάνει αυτό τότε όπως όλα δείχνουν θα παραμείνει στην κατηγορία. Τα ματς που απομένουν για την ΕΑΛ είναι: Παλαμάς (μ), Ανάληψη (ε), Εθνικός (μ), Αλμυρός (ε).
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 20-6, 18-14, 12-25
ΕΑΛ: Αγγελίδης 4, Χατζητούρνος 16 (1), Κουκούλης 5, Μπιζιάκης 13, Γκόβαρης 9, Σκύφτας 9, Γρίβας 2, Παλάσκας 4, Τριανταφυλλίδης 7, Γεμιτζάς 2
ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Θεοδόσιου 5, Οικονομίδης 3, Κατσαβέλλης, Ντόνας, Διμήρης, Αγαπίου 15, Χαμψάς 2, Μπούσιος 1, Πάσχος 6 (1), Καραβάκας 2, Καρατάσιος 10, Ποταμιάνος 10.

ΕΘΝΙΚΟΣ        100
ΙΚΑΡΟΙ            72
Στην πρώτη του χρονιά στην Α1 ΕΣΚΑΘ ο Εθνικός Λάρισας «έριξε» και την πρώτη του 100άρα! Επιβλήθηκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με σκορ 100-72 των Ικάρων που λόγω εσωτερικών προβλημάτων κατέβασαν μια ελλιπή ομάδα. Οι Τρικαλινοί πάντως ήρθαν για να παλέψουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν μέχρι ενός σημείου, αφού έχοντας μεγάλη ευστοχία ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Εθνικός πάτησε γκάζι και η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, καθώς η ζώνη που εφάρμοσαν οι γηπεδούχοι έκανε το καλάθι πολύ δύσκολη υπόθεση για τους αντιπάλους τους, ενώ η μάχη στους αιθέρες κερδήθηκε κατά κράτος με 58(!) συνολικά ριμπάουντ. Ο Γιώργος Ζάχος ευτύχησε να δει τους παίκτες του με μεγάλη διάθεση (άλλωστε σκοράρανε όλοι) και να αποδίδουν πολύ όμορφο μπάσκετ, κυρίως επιθετικά.
Από μια ομάδα όπου πέντε αθλητές της είχανε πάνω από 10 πόντους είναι δύσκολο να επιλέξει κανείς διακριθέντες, αλλά οι Λαρισαίοι κρατάνε πιο πολύ την εμφάνιση του Μηλιώνη και την επιτυχημένη επιστροφή του Πατσιάνη.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-25, 52-42, 79-59, 100-72.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Ζάχος): Μηλιώνης 8, Χαχόπουλος 15, Πατσιάνης 14, Τριανταφύλλου 18, Μανώλας 12(2), Κούργιας 12, Σακάρης 6, Καραγιάννης 4, Πολύζος 4, Μιχμίζος 3, Παναγούλης 2, Κορδίστας 2.

ΑΝΑΛΗΨΗ     87
ΝΙΚΑΙΑ            92
Η Νίκαια χτύπησε το χέρι στο τραπέζι και φώναξε... παρούσα. Κέρδισε μέσα στο Βόλο την Ανάληψη και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση αρκετά.
Με την έναρξη του αγώνα η Νίκαια πήρε την πρωτοπορία στο σκορ και στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 12-22. Η αντίδραση της Ανάληψης ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν κατάφερε να μειώσει λίγο τη διαφορά, αλλά τελικά το ημίχρονο βρήκε και πάλι μπροστά τη Νίκαια με σκορ 30-41.
Στην επανάληψη οι παίκτες των φιλοξενουμένων με εξαιρετικές επιθετικές επιλογές και πολύ καλή άμυνα διατήρησαν τη διψήφια διαφορά πόντων και στο 30' βρέθηκαν να προηγούνται με 54-70. Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως η Ανάληψη κέρδισε πολλά φάουλ και περιόρισε σημαντικά τη διαφορά, όμως ο ΓΣ Νίκαιας πήρε τη νίκη. Ζουμπάς, Νασίκας και Άτσας για άλλο ένα ματς διακρίθηκαν στον επιθετικό τομέα, ενώ σημαντική υπήρξε και η προσφορά του 15χρονου Λέγκα.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 30-41, 54-70, 87-92
ΝΙΚΑΙΑ: Σταυρόπουλος 10, Μπελαλίδης 5, Αμπντάλλα, Ζουμπάς 23 (2), Λέγκας 14 (1), Πολίτης, Τσιμπίδας 2, Άτσας 17 (1), Νασίκας 21 (1).

Εθνικός - Ίκαροι        100-72
Αλμυρός - ΓΣ Βόλου            76-86
Καρδίτσα - Αστέρας 68-76
Παλαμάς - Ολυμπιακός        93-38
Ανάληψη - Νίκαια       87-92
ΕΑΛ - Κεραυνός        71-56