CHAMPIONS LEAGUE

Ηττες για Ρεάλ και Μπάγερν

ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΤΖΟΛΗ Η ΜΠΡΙΖ ΚΕΡΔΙΣΕ 1-0

Δημοσίευση: 03 Οκτ 2024 8:44

Περίπου 6.500.000 ευρώ στοίχισε ο Χρήστος Τζόλης στη Μπριζ, η οποία τον απέκτησε πριν από τρεις μήνες από τη Ντίσελντορφ. Ένα πολύ μεγάλο μέρος της επένδυσης αυτής έκανε απόσβεση χθες ο Έλληνας επιθετικός με το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε εναντίον της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία.

Χάρη σ’ αυτό η βελγική ομάδα πήρε τη νίκη με 1-0 στη 2η αγωνιστική του Champions League και φυσικά ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP της αναμέτρησης.
Σε δύο γήπεδα «προσκύνησαν» τα μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Στο «Πιέρ Μορουά» η κάτοχος του τίτλου, Ρεάλ Μαδρίτης έχασε 1-0 από τη Λιλ με ένα πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
Στο «Βίλα Παρκ» η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0 της Μπάγερν, σκορ του ιστορικού τελικού του κυπέλλου πρωταθλητριών το 1982. Τότε, είχε σκοράρει ο Πίτερ Γουϊδ. Χθες ο νέος σούπερ σταρ της Βίλα, ο 20χρονος Κολομβιανός Τζον Ντουράν.
Η Μπενφίκα έκανε επίδειξη δύναμης στο Ντα Λουζ με 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να μην βρίσκεται ανάμεσα στους σκόρερ, αλλά να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, ενώ είχε και δοκάρι στο Α’ ημίχρονο.
Συναρπαστικό ματς έγινε στη Λειψία, όπου η Γιουβέντους νίκησε 3-2, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ενώ έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντι Γκρεγκόριο στο 59’. Όμως ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ήταν «καυτός» και πέτυχε δύο γκολ, με το δεύτερο να είναι σπάνιας ομορφιάς. Στο 82’ Φρανσίσκο Κονσεϊσάο (γιος του Σέρζιο) ήταν ξανά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.
*Άστον Βίλα-Μπάγερν    1-0