Η Νιούκαστλ... δεν αστειεύεται

*ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ ΤΗΝ ΠΑΡΙ ΜΕ ΣΚΟΡ 4-1! *2Χ2 ΓΙΑ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Δημοσίευση: 05 Οκτ 2023 10:30

Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Σίτι έκαναν το 2Χ2 στο ξεκίνημα της φάσης των Ομίλων του Champions League με τα εκτός έδρας «τρίποντα» επί των Πόρτο (1-0) και Λειψίας (3-1) κι από νωρίς μπήκαν σε θέση οδηγού για την πρόκριση στα νοκ άουτ. Το «κυρίως μενού» της δεύτερης ημέρας της 2ης αγωνιστικής σημάδεψε, ωστόσο, η τεράστια νίκη της Νιούκαστλ επί της Παρί Σ.Ζ. με 4-1, ενώ η Λάτσιο σε δεύτερο σερί ματς βρήκε ξανά γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, μόνο που αυτήν τη φορά της χάρισε το «τρίποντο» με 2-1 επί της Σέλτικ στη Γλασκώβη.

Η Γιούνγκ Μπόις κρατούσε μέχρι το 89’ το μεγάλο «διπλό» στο Βελιγράδι, αλλά ο Μπουκαρί «έσωσε την παρτίδα» για τον Ερυθρό Αστέρα (2-2), με το τελικό αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες μετά τις ήττες που είχαν γνωρίσει στην πρεμιέρα από Σίτι και Λειψία.
Με «σύμμαχο» την τύχη σε δεύτερο σερί ματς του 5ου Ομίλου, η Λάτσιο αυτήν τη φορά έφυγε με «τρίποντο» από τη Γλασκώβη, 2-1 τη Σέλτικ και «μοιράζεται» την κορυφή του γκρουπ με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Το γκολ του Πέδρο στο 90’+5’ ολοκλήρωσε την ανατροπή των «λατσιάλι», που πριν από δύο εβδομάδες και πάλι στο 95ο λεπτό είχαν... βρει το γκολ της ισοφάρισης απέναντι στην Ατλέτικο, με σκόρερ τον γκολκίπερ τους, Προβεντέλ.