«Εσπασε το ρόδι» η ΑΕΛ Futsal

*Νίκησε τη Λαμία με 6-3 μετά από ανατροπή στο β’ ημίχρονο *Από τρία γκολ οι Μαυρομάτης και Μάνικος

Δημοσίευση: 25 Σεπ 2023 11:30

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα Futsal της Super League πέτυχε χθες στο κλειστό του Αγ. Θωμά η ΑΕΛ Futsal με σκορ 6-3 επί της Λαμίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Η νίκη ήρθε με ανατροπή στο β’ ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-1 στο πρώτο μέρος. Από τρία γκολ πέτυχαν οι Μαυρομάτης και Μάνικος για τους «βυσσινί».

Η ομάδα της ΑΕΛ ήταν ανώτερη του αντιπάλου της, ωστόσο οι πολλές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος έδωσαν τη δυνατότητα στη Λαμία να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη όμως οι «βυσσινί» ήταν πιο ουσιαστικοί, έκαναν την ανατροπή φτάνοντας δίκαια στη νίκη, ενώ θα μπορούσαν να είχαν δώσει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο τελικό αποτέλεσμα καθώς έχασαν αρκετές ευκαιρίες.
Η διαμόρφωση του σκορ: 0-1, 1-1, 1-2 (ημίχρονο), 6-2, 6-3 (τελικό).
ΑΕΛ FUTSAL (Β. Παπακωνσταντίνου): Χορέβας, Τσιρογιάννης, Δημολιός, Μαυρομάτης 3, Λιλολάρι (Σαΐτης, Τσιάτας, Καπετάνι, Μάνικος 3, Κολονιώτης, Καραμπίνας).
Δούκας – Παναθηναϊκός 6-1
Ερμής Ζωγράφου - Τράχωνες Αλίμου 4-3
ΑΕΛ Futsal – Λαμία 6-3
ΑΕΚ - Υπεροχή Τρικάλων 15-3
Αθήνα ’90 – Κόμπρα 2-2
Ρεπό: Πήγασος Αγ. Παρασκευής