Φιλική νίκη για την ΑΕΛ

*Χθες στο στάδιο Αλκαζάρ με 3-0 επί της Α.Ε. Κιλελέρ

Δημοσίευση: 14 Αυγ 2023 12:30

Θετικό ήταν το χθεσινό αγωνιστικό τεστ (που ήταν και το πρώτο της φετινής περιόδου) για την ΑΕΛ, η οποία επικράτησε στο στάδιο Αλκαζάρ της Α.Ε. Κιλελέρ (αγωνίζεται φέτος στη Γ’ Εθνική) με σκορ 3-0 σε φιλικό αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Οι «βυσσινί» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήλεγξαν το παιχνίδι χωρίς να επιτρέψουν τον αντίπαλό τους να γίνει απειλητικός. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη έπαιξε επιθετικά από τα πρώτα λεπτά και δημιούργησε αρκετές φάσεις στα αντίπαλα καρέ.
Από την άλλη πλευρά, η κατά μία κατηγορία μικρότερη Α.Ε. Κιλελέρ πάλεψε φιλότιμα και παρά το αρνητικό αποτέλεσμα έδειξε ικανοποιητικά στοιχεία και κυρίως ότι έχει το σθένος να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του νέου Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και φυσικά τα περιθώρια να βελτιώσει ακόμα περισσότερο την απόδοσή της.
Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν ο Οτορμίν με πλασέ στο 24’, ο Χασομέρης με αυτογκόλ σε φάουλ του Οτορμίν στο 45’+1’ και ο υπό δοκιμή Κατσαβάκης με κοντινό σουτ στο 67’, ενώ δοκάρι είχαν ο Κ. Παπαγεωργίου στο 34’ και ο Όγκμποε στο 40’.
Ο τεχνικός της ΑΕΛ Παναγιώτης Γκουτσίδης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σουλούκος κάτω από τα δοκάρια, Παρασκευά και Μαϊδανό δεξιά και αριστερά στην άμυνα αντίστοιχα, Ηλιάδη και Μαξιμένκο κεντρικούς αμυντικούς, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγα και Οτορμίν στον χώρο της μεσαίας γραμμής, μεσοεπιθετικά δεξιά τον Καλουτσικίδη, αριστερά τον Κοσσονού και στην κορυφή της επίθεσης τον Όγκμποε.
Από την πλευρά της Α.Ε. Κιλελέρ ο Κώστας Κατσάρας παρέταξε τους Μισυρλή κάτω από τα δοκάρια, Β. Παπαγεωργίου και Μπαρούτα δεξιά και αριστερά στην άμυνα αντίστοιχα, Φουρκιώτη και Τσακίρη στο κέντρο της άμυνας, Γκουγκουλιά και Θ. Παπαγεωργίο αμυντικά χαφ, μεσοεπιθετικά δεξιά τον Πανταζή κι αριστερά τον Βαγενά αντίστοιχα, επιθετικό χαφ τον Χασομέρη και φουνταριστό τον Κατσαμάγκα.
Στο χθεσινό πρώτο τεστ δεν πήραν χρόνο συμμετοχής από πλευράς ΑΕΛ οι Αργεντινοί Πεντρόσο, Αντράντα και Σάρατε, που ενσωματώθηκαν πριν λίγες ημέρες και χρειάζονται τον απαιτούμενο χρόνο. Παράλληλα, δύο παίκτες από την Κ-19, οι Χατζής και Αρσένης, πήραν χρόνο συμμετοχής.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6’: Γκολ του Όγκμποε με κοντινό πλασέ, αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.
10’: Εκτέλεση κόρνερ του Οτορμίν, κεφαλιά του Πλέγα και η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
23’: Σέντρα από τον Μαΐδανο, σουτ του Οτορμίν, αλλά η μπάλα αποκρούεται σε κόρνερ.
24’: Γκολ για την ΑΕΛ (1-0) με το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Οτορμίν.
34’: Σουτ του Κ. Παπαγεωργίου μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Όγκμποε και η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι.
36’: Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ με δύο διαδοχικά κοντινά σουτ του Πλέγα, τα οποία απέκρουσε ο Μισυρλής.
39’: Σουτ του Οτορμίν, η μπάλα κοντράρει σε σώμα αμυνομένου και καταλήγει κόρνερ.
40’: Κεφαλιά του Ογκμπόε και η μπάλα χτυπά στο δοκάρι για να μπλοκάρει στη συνέχεια πάνω στη γραμμή ο Μισυρλής.
44’: Σουτ του Πανταζή για το Κιλελέρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα περνά λίγο άουτ.
45’: Σουτ του Οτορμίν, με τον Μισυρλή να διώχνει σε κόρνερ.
45’+1’: Γκολ για την ΑΕΛ (2-0). Ο Οτορμίν εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά και ο Χασομέρης στην προσπάθειά του να απομακρύνει τον κίνδυνο σημείωσε αυτογκόλ.
67’: Γκολ για την ΑΕΛ (3-0) με το κοντινό σουτ του υπό δοκιμή Κατσαβάκη.
72’: Σουτ του Παρασκευόπουλου μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος.
73’: Σουτ του Νινίκα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Α.Ε. Κιλελέρ.
78’: Καλό σουτ του Σούμπαση, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος.
90’: Σουτ του Ρούση, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνομένου και πέρασε κόρνερ.
*Τον αγώνα διηύθυνε με επιτυχία ο κ. Αθ. Τζήλος, που είχε βοηθούς τους κ. Μ. Μπουρονίκο και Θ. Βαλιώτη.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΑΕΛ (Π. Γκουτσίδης): Α’ ημίχρονο: Σουλούκος (32’ Βενετικίδης), Παρασκευάς, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Οτορμίν, Καλουτσικίδης, Κοσσονού, Ογκμπόε. B’ ημίχρονο: Βενετικίδης (66’ Αντωνόπουλος), Θ. Παπαγεωργίου, Κοσσονού (55’ Χατζής, 74’ Αρσένης), Γιανναράκης, Στάμου, Νινίκας, Κατσαβάκης, Θωμαΐδης, Ζησούλης, Ρούσης, Βλιώρας.
Α.Ε. ΚΙΛΕΛΕΡ (Κ. Κατσάρας): Μισυρλής, Β. Παπαγεωργίου, Μπαρούτας, Φουρκιώτης, Τσακίρης, Γκουγκουλής, Πανταζής, Θ. Παπαγεωργίου, Κατσαμάγκας, Χασομέρης, Βαγενάς (Μπεκτέσι, Χατζησαββίδης, Αντωνίου, Σούμπασης, Φώλλιας, Κούκος, Κυρίτσης, Παρασκευόπουλος).