ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΜΕ ΣΚΟΡ 70-46

Θετική η πρόβα τζενεράλε του Φοίνικα

ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΑΤΣ Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ ΣΤΟ ΑΛΚΑΖΑΡ

Δημοσίευση: 06 Οκτ 2014 1:46 | Τελευταία ενημέρωση: 04 Σεπ 2015 18:01

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την περίοδο των φιλικών αγώνων στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής ο Φοίνικας Λάρισας. Οι «μελανόλευκοι» στο τελευταίο τους φιλικό παιχνίδι κέρδισαν στον κλειστό του Αλκαζάρ την Καρδίτσα (ομάδα Γ’ Εθνικής) με σκορ 70-46.

Πλέον ο Φοίνικας μπήκε στην τελική ευθεία για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος καθώς την Κυριακή 12 Οκτωβρίου στις 17.00 θα υποδεχθεί τους Μαχητές Δόξας Πεύκων στο κλειστό του Αλκαζάρ που πραγματικά έχει αλλάξει όψη εσωτερικά.

Όσον αφορά τώρα στο φιλικό του Σαββάτου δεν έπαιξε για προληπτικούς λόγους ο Κώστας Αθανασόπουλος που είχε νοιώσει κάποιες ενοχλήσεις λίγο μετά το ματς με τον Πιερικό την περασμένη εβδομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπαίνοντας πιο δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκαν μόλις στο 1' με 0-5. Ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-7 στο 4' και 13-9 στο 5'. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 15-15 στο 6' αλλά ο Φοίνικας ξαναπέρασε μπροστά με 24-19 στο 10'. Με το ξεκίνημα της β' περιόδου ο Φοίνικας δε δέχθηκε πόντο στα πρώτα 6' και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε στο 16' με 35-19 κλείνοντας το α' ημίχρονο με μία διαφορά 18 πόντων (43-25).

Στο γ' δεκάλεπτο ήταν σειρά του Φοίνικα να χάσει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Ετσι το 45-25 του 21' έγινε 45-32 στο 26'. Ενα ξέσπασμα των παικτών του Φοίνικα στο τέλος του δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά και πάλι στους 18 πόντους (54-36) στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φοίνικας προηγήθηκε με 59-36 στο 32' και 64-39 στο 34', επικρατώντας τελικά με 70-46.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 43-25, 54-36, 70-46.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Λιάγκας) Λεπενιώτης 2, Γοργόλης 7 (1), Παπαχρήστος 7 (1), Μαγρίζος 9 (1), Κολλάτος, Τσιαβές 9, Περρωτής 10, Μόσιαλος 3 (1), Παπακώστας 6 (1), Τσιαμπαλής 17 (2).